Mjeku Sallabanda: Efikasiteti i vaksinës kineze i ulët, qeveria e merr se nuk ka rrrugëzgjidhje tjetër

29 Mars 2021, 21:05, Lifestyle CNA
Mjeku Sallabanda: Efikasiteti i vaksinës kineze i ulët, qeveria e merr

Mjeku Kita Sallabanda, në një lidhje me Syri tv, ka dhënë detaje se si po funksionon vaksina kineze në vendet ku është aplikuar.

Ai tregoi se vaksinën kineze e kanë bërë në Peru, Kili, Argjentinë, dhe që kanë pasur probleme.

?Unë mendoj që Shqipëria duhet të bëjë vaksinimin e popullatës sepse nuk ka rrugëzgjidhje tjetër. Sepse nuk ka mundësi të marrë Phizer, Astra Zeneca, Moderna në sasitë që i duhen. Vaksinën kineze e kanë bërë në Peru, Kili, Argjentinë, dhe po ju them që kanë pasur probleme. Nuk është zgjidhja më e mirë, por e domosdoshme. Një nga problemet që kanë pasur në Kili, edhe pse kanë vaksinuar 35 përqind të popullatës, është rritur sërish numri i të infektuarve.

Në Peru pasi është bërë vaksina kineze, është parë që mortaliteti ka qenë i lartë dhe vaksinimi u ndërpre.

Unë mesa informacion kam, vaksina kineze duhet bërë më dy doza dhe jo me tre doza. Problemi i vaksinës kineze është që nuk kemi infomacionin e duhur. Efektii i vaksinës kineze lëviz me 55-60 përqind. Prandaj ajo që po ndodh në Kili lidhet me efikasitetin”, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga