Connect with Us

Fitore kombëtare/ Si u ndërtua koalicioni Çamo-Grek i Lulzim Bashës

Politikë

Fitore kombëtare/ Si u ndërtua koalicioni Çamo-Grek i Lulzim Bashës

Publikuar

-

Lulzim Basha ka regjistruar koalicionin e tij politik për zgjedhjet e 25 prillit. Për herë të parë ndodh që grekët e PBDNJ dhe Çamet e PDIU të jenë së bashku në një koalicion, dhe për këtë ka meritë Luli, por më shumë edhe Edi Rama.

Le të shohim faktet që flasin për këtë koalicon midis atyre që e quajnë veten të persekutuar nga grekët dhe vetë persekutorëve që tani janë bashkë krah njëri tjetrit. Atë që politika nuk e ka zgjidhur dot prej më shumë se 75 vitesh e zgjidhi Lulzim Basha me ndihmën e Edi Ramës. Faktet dhe detajet politike na tregojnë pse është krijuar aleanca Çamo-greke, nën hijen e Lulit dhe mandateve që ai do falë.

Në vitin 2005, kryeministri i asaj kohe Sali Berisha e mori PBDNJ në qeveri, i dha një ministri që e mbajtën 4 vite. Në vitin 2009, Vangjel Dule del nga qeveria pas një vizite të Jorgo Papandreut në Tiranë i cili mbështeti hapur Edi Ramën. Dule iku me komandën e ardhur nga Greqia, në zgjedhje merr gati 18 mijë vota minimumi historik i kësaj partie që nga themelimi i saj.

Në zgjedhjet e vitit 2009, PBDNJ garon me PS, ndërsa Berisha fut në koalicion PDI e themeluar dhe drejtuar nga Tahir Muhedini, partia e çamëve e cila mori një mandat dhe gati 15 mijë vota dhe hyn në qeveri me PD. Më pas Shpëtim Idrizi krijon një tjetër parti çame që e quan PDU, dhe të dyja bashkë shkrihen në një në shkurt të vitit 2011 duke u quajtur PDIU.

Në zgjedhjet e vitit 2013, çamët e PDIU garojnë në krah të PD dhe sigurojnë gati 45 mijë vota, PBDNJ në aleancë me PS, bie akoma në vota vetëm 14 mijë dhe sërish një mandate i dhuruar. PBDNJ vjen në qeverisje, Dule zgjidhet nën/kryetar i kuvendit.


Në maj të vitit 2015 Vangjel Dule largohet nga koalicioni, pikërisht për shkak të Shpëtim Idrizit të PDIU, i cili u emërua nën/kryetar kuvendi. Dule nuk pranoi të jetë më në të njëjtin nivel me Idrizin dha dorheqjen e deklaroi “Shkak për dorëheqjen, shndërrimi i institucioneve në plaçkë këmbimi. Institucionet janë kthyer në këmbime në tregun e aleancave fluide. Ky fenomen bie ndesh me parimet e mia politike. Falenderoj kolegët për bashkëpunimin e deritanishëm”.

LEXO EDHE:  Rama poston pamjet nga ura më e lartë në Shqipëri/ “Edhe pak durim për Rrugën e Arbrit”

Nga ai moment Vangjel Dule iu bashkua Lulzim Bashës i cili i fali mandatin e deputetit në vitin 2017, ku PBDNJ nuk garoi, por hyri në sqetullën e PD. Në po ato zgjedhje PDIU e Idrizit regjistron një tjetër rekord historik, duke kandiduar e vetme dhe siguruar 76 mijë vota nga të cilat gati 30 mijë në Elbasan, ku kandidonte Aqif Rakipi. Në Tiranë Shpëtim Idrizi siguron mbi 12 mijë vota por nuk merr mandat pasi nuk kap dot pragun për disa vota. Çamët pretendojnë se votat janë vjedhur nga socialistët dhe mandati është hequr me një skenar manipulimi.

Nga ai moment Edi Rama nxjer çamët nga qeveria ku i kishte futur në vitin 2015 dhe Idrizi i bashkohet opozitës të Lulzim Bashës, por i përçarë. Lind aleanca greko-çame nën hijën e PD, por as Idrizi e as Dule nuk shfaqen bashkë në një takim. Deputetët e PDIU kalojnë me qeverinë së bashku me disa eksponentë Idrizi dhe Mesila Doda mbajnë partinë zyrtarisht në opozitë.

Në zgjedhjet e 25 prillit 2021, armiqtë historikë, për herë të parë do kandidojnë së bashku nën një koalicion, në një sigël PDIU dhe PBDNJ. Kjo për shkak edhe të sjelljes të Ramës, që mbajti Dulen në krah pastaj futi në qeverisje Idrizin, më pas iku njëri dhe ishte vetë Rama që largoi tjetrin. Por edhe për shkak të Bashës që në opozitë do i pranonte të dy pasi nuk kishte ku të shkonte dhe i shikon këto parti si forca që sjellin vota në thesin e opozitës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

2 Comments

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Votimi i emigrantëve/ Topalli: Miratimi i Kodit Zgjedhor u vonua me qëllim

Publikuar

-

Nga

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli, ka komentuar në lidhje me fletën e votimit që do të përdoret në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas saj, kodi zgjedhor u vonua për të bërë të pamundur votimin e emigrantëve.

Më tej, ajo shprehet se vendi ka nevojë për ndryshim dhe ndryshimi nuk është as Edi Rama, as Lulzim Basha me Monika Kryemadhin dhe as Ilir Meta.

“Nuk di të them se cili variant është më mirë sepse është i paprovuar më parë. Mund të bëhej me numër apo siç bëhet në Danimarkë të vendos një fletë tjetër që të dihet kush emër korrespondon me numrin. Mund të ishte organizuar më mirë. Kodi zgjedhor ka vonuar shumë saqë bën të pamundur votimin e emigrantëve. Ka konsensus ndërmjet tyre sepse në të kundër do kishte përplasje.

Vendi ka nevojë për ndryshim dhe ndryshimi nuk janë Lulzim Basha apo Monika Kryemadhi apo Edi Rama apo Ilir Meta. Nëse nuk marr asnjë mandat do të tërhiqem nga jeta politike.”, u shpreh Topalli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rakipllari sulmon Frrok Çupin/ “Lëtyrë, shpifës ordiner”

Publikuar

-

Nga

Debati në emisionin “Open” mes gazetarit Robert Rakipllari dhe Frrok Çupit ka degjeneruar në sulme dhe fyerje personale mes tyre.

Ishte Çupi i nxiti debatin pasi Rakipllari citoi diçka gabim nga fjala e tij më herët në emisionin “Open”.

Më tej Rakipllari e quajti Çupin spiun sigurimi dhe lëtyrë, shpifës ordiner. Ky i fundit e quajti kolegun budalla dhe e paralajmëroi se do ta çonte në gjyq, për akuza të pavërteta.

Debati:

Rakipllari: Atëherë Çupi tha se Presidenti është pa pushtet…

Çupi: Jo nuk e thashë këtë, pse më vë në gojë gjëra që nuk i thashë.

Rakipllari: Po mirë

Çupi: Jo s’ka mirë, edhe njëherë po ta them mos vë në gojën tënde gjëra që unë s’i thashë kaq po të them.

Rakipllari: O Frrok mos bëj si i fortë.

Çupi: Unë s’po bëj si i fortë mos më thuaj mua gjëra të paqëna.

Rakipllari: Ore pse bërtet, pse do ta marrësh personale, unë s’di të kem gjëra personale me ty. Çfarë ke?

Çupi: Të jetë hera e fundit më dëgjove? (Bërtet)

Rakipllari: Unë nuk kam ardhur për debat me ty këtu, nuk bëj debat me një ish-spiun të Sigurimit të Shtetit.

Çupi: Unë spiun?

Rakipllari: Po ke qenë spiun, a ke qenë?

Çupi: Do shkojmë në gjyq me këtë që the.

Rakipllari: Kur të duash ti.

Çupi: Do ta paguash shumë shtrenjtë. Më citon keq.

Rakipllari: Nuk kam ardhur të bëj debat me ty. Kujdes dhe referoju mirë gjërave. Unë të dëgjova dhe të respektova deri në fund.

LEXO EDHE:  Veliaj fillon sulmin ndaj Edi Ramës

LEXO EDHE:  Rama flet për ndërtimin e Portit të Durrësit/ Projekti është gati, ja kush janë investitorët

Frrok Çupi: Pse ku ishte respekti?

Rakipllari: Kujdes me zhargonin! Kaq po them se nuk kam ardhur që të bëj debat me ty. Merre dhe ktheje se çfarë the. The për Metën që ky njeri kërkon pushtet. Ti nuk je jurist fare. Ke qenë, nuk je më tani. Presidenti shkon ku t’i dojë qejfi.

Çupi: S’ka punë me zgjedhjet ai.

Rakipllari: Si nuk ka punë me zgjedhjet ai? Mund të shkojë ku të dojë në çdo vend të Shqipërisë.

Çupi: Presidenti nuk mund që të rrahë policë dhe të mos shkojë i dehur nëpër studio. Nuk ka kompetencë more djalë. Ehuuuu me kë flas edhe unë. Presidenti nuk bën thirrje.

Rakipllari: Po lexoje more lexo! Ti ke qenë spiun i sigurimit të shteti dhe nuk po them gjë. Je një shpifës ordiner. Spiun! Ti ke qenë dhe mbaje. Unë nuk bëj debat me një lëtyrë si ty.

Çupi: Ti je i lumtur budalla i dashur.

Rakipllari: Do të vazhdoj me arsenalin.

Çupi: Do të të them ça lexoj për ty.

Rakipllari: Se ça thonë për një lëtyrë si ty. Eni nëse me kë thirrur që të… Nuk vazhdoj dot më, më ke sjellë njërin që të më thotë gjëra personale.

Çupi: Çfarë të thashë unë gjëra personale?/hashtag

LEXO TE PLOTE

Politikë

Investimet në infrastrukturë/ Gazetari “zë ngushtë” Ramën

Publikuar

-

Nga

Investimet në infrastrukturë/ Gazetari “zë ngushtë” Ramën

Gazetari Neritan Sejamini ka vënë në vështirësi mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama, teksa kanë debatuar për investimet në insfrastrukturë.

Sejamini tha se gjatë qeverisjes së Ramës janë marrë shumë para borxh dhe janë bërë shumë pak investime në infrastrukturë, ndërsa kreu i qeverisë e ka kundërshtuar.

Por gazetari listoi disa nga rrugët që ka bërë qeveria, prej të cilave vetëm dy janë rrugë kryesore, të tjerat janë dytësore.

Debati në Euronews Albania:

Sejamini: Keni marrë borxh 3.7 miliardë euro dhe jeni qeveria që keni bërë me pak investime në infrastrukturë në rrugë porte apo aeroporte. Pse keni vendosur që investimet t’i çoni në fusha të tjera dhe jo infrastrukturë, fushë që shton dhe rigjeneron ekonominë?

Rama: Ne nuk kemi bërë më pak, por më shumë, jemi qeveria që kemi investuar më shumë se sa çdo qeveri i mëparshme. Kemi investuar në disa rrugë të nisura prej tyre, më shumë se sa vetë ata kanë investuar.

Sejamini:  Kam përpara listën e rrugëve që keni ndërtuar ju, dhe vetëm dy janë rrugë kryesore, të tjerat janë rrugë dytësore. Përveçse Rruga e Elbasanit dhe bypassi i Fierit, që janë rrugë të mëdha, të tjerat janë dytësore.

LEXO EDHE:  Rama flet për ndërtimin e Portit të Durrësit/ Projekti është gati, ja kush janë investitorët

LEXO EDHE:  Rama flet për ndërtimin e Portit të Durrësit/ Projekti është gati, ja kush janë investitorët

Rama: Është Rruga e Pogradecit.

Sejamini: Është zgjerim, rindërtim.

Rama: Rruga e Arbrit.

Sejamini: Është koncesion privat, është vazhdim i asaj që nisi më herët.

Rama: Është projekt i ribërë nga e para. Janë 7 ura të ndërtuara nga buxheti i shtetit. Pjesa që lidh poshtë rrugën e Kombit, rruga që lidh Milot-Lezhën. E vërteta është që janë shumë, autostrada Durrës-Lushnjë-Fier është financuar nga ne dhe pjesa më e madhe e punës është bërë në qeverisjen tonë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE