LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Kam urdhëruar gjendje gatishmërie edhe për FNSH-në”/ Ministri Çuçi inspekton prurjet e Vjosës te Ura e Mifolit

10 Janar 2021, 14:32, Aktualitet CNA
“Kam urdhëruar gjendje gatishmërie edhe për

Ministri i Brendshën, Bledi Çuçi, ishte sot në Vlorë për të parë nga afër gjendjen e krijuar së fundi, për shkak të reshjeve intensive të shiut.

Bashkë me Prefektin e Qarkut dhe drejtues të tjerë lokal të Shtabit të Emergjencave, ministri qëndroi te Ura e Mifolit, ku niveli i prurjeve të Vjosës gjatë orëve të fundit është ulur me rreth 2 metra.

?Për fat të mirë sot situata paraqitet e stabilizuar, falë edhe disa ndërhyrjeve që janë bërë në disa pika problematike të rrjedhës së Vjosës. Gatishmëria është e plotë edhe nga Policia e Shtetit njësoj si strukturat e tjera të emergjencave. Kam dhënë urdhër që edhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë të jenë në gatishmëri të plotë për t?ju përgjigjur çdo nevoje të mundshme gjatë këtyre ditëve?, tha ministri Çuçi.

Në të gjitha njësitë e qeverisjes vendore të qarkut Vlorë janë ngritur dhe funksionojnë Këshillat e Emergjencave, të cilat koordinojnë punën për monitorimin dhe menaxhimin e situatës së krijuar./CNA.al

Lajmet e fundit nga