LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protesta në SHBA/ Humbin jetën katër persona, mes tyre nje grua

7 Janar 2021, 07:07, Kosova & Bota CNA
Protesta në SHBA/ Humbin jetën katër persona, mes tyre nje grua

Katër persona kanë humbur jetën si pasojë e përplasjeve të dhunshme në godinën Capitol Hill në SHBA.

Një prej viktimave është një grua që u qëllua nga Policia, kurse tre të tjerë humbën jetën pas përplasjeve, teksa po u jepej ndihma mjekësore. Gruaja që humbi jetën sipas mediave amerikane është Ashli Babbitt, veterane e Forcave Ajrore të SHBA dhe një mbështetëse e Trump. Babbitt u qëllua brenda godinës Capitol rreth orës 15:00 dhe u dërgua në spital e pajetë.

Gjithashtu policia e Uashingtonit bën me dije se janë arrestuar 52 persona, 47 prej të cilëve shkelën shtetrrethimin. Edhe në rradhët e policisë janë plagosur 14 efektivë.

Ditën e djeshme mbështetësit e Trump hynë në godinën Capitol Hill dhe bllokuan mbledhjen e Kongresit që po debatonte për certifikimin e rezultatit zgjedhor./CNA.al

Lajmet e fundit nga