LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tensioni në Kapitol/ Mike Pence paralajmëron protestuesit: Ndalni dhunën

6 Janar 2021, 20:26, Kosova & Bota CNA
Tensioni në Kapitol/ Mike Pence paralajmëron protestuesit: Ndalni

Nënpresidenti i SHBA Mike Pence, ka reaguar ashpër për përplasjet e protestuesve me policinë dhe vërshimin e tyre brenda Kongresit amerikan.

Pence bën thirrje që protestuesit të largohen nga ndërtesa e Kapitolit dhe të ndalohet menjëherë dhuna.

?Dhuna dhe shkatërrimi në Kapitolin e SHBA duhet të ndalet dhe duhet të ndalet tani. Kushdo që përfshihet duhet të respektojë oficerët e Zbatimit të Ligjit dhe duhet menjëherë të largohen nga ndërtesa? , shkruan ai në rrjetet sociale, ndërkohë që paralajmëron se nuk do të tolerohet sulmi ndaj Kapitolit.

?Protesta paqësore është e drejta e çdo amerikani, por ky sulm ndaj Kapitolit tonë nuk do të tolerohet dhe ata që përfshihen do të ndiqen penalisht në masën më të plotë të ligjit?, theksoi Pence.

Ky reagim i tij vjen pasi policia evakuoi dy dhomat ku po zhvillohej debati për certifikimin e rezultatit të zgjedhjeve presidenciale./ CNA.al

Lajmet e fundit nga