LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kanceri i prostatës/ Kush janë 6 ushqimet që ndihmojnë në uljen e rrezikut

16 Nëntor 2020, 15:25, Lifestyle CNA
Kanceri i prostatës/ Kush janë 6 ushqimet që ndihmojnë

Kanceri i prostatës është kanceri më i zakonshëm jo i lëkurës në Amerikë. Në Shtetet e Bashkuara, një në çdo nëntë burra do të diagnostikohet me kancer të prostatës gjatë jetës së tij, sipas Fondacionit të Kancerit të Prostatës. Sëmundja vret 30,000 burra në vit.

Sipas Scienmag, studiuesit kanadezë zbuluan se dieta është një faktor kryesor i rrezikut për kancerin e prostatës, ashtu si për sëmundjet kardiovaskulare, diabetin dhe mbipesha. Studiuesi kryesor Karine Trudeau përdori të dhënat nga një studim i mëparshëm dhe e ndau analizën e saj në tre profile dietetike: ata që ndoqën një dietë të shëndetshme me bazë bimore, ata që hëngrën një dietë tipike perëndimore me mish dhe alkool dhe së treti, burrat që hëngrën një perëndimor dietë që ishte e pasur me makarona, ëmbëlsira dhe pije me sheqer.

Studiuesit gjetën një lidhje të fortë midis burrave që ushqeheshin me dietë të shëndetshme dhe ulnin rrezikun e kancerit të prostatës. Nga ana tjetër, kishte prova të forta se burrat që hanin një dietë të mbushur me ëmbëlsira me sheqer dhe karbohidrate jo vetëm që kishin një rrezik më të lartë të zhvillimit të kancerit të prostatës – dukej se shkaktonte forma më agresive të sëmundjes.

Sipas Healthline, ushqimet që hani mund të kenë një ndikim të madh në shëndetin tuaj, përfshirë shëndetin e prostatës. Duke shtuar ushqime të shëndetshme, miqësore ndaj prostatës në dietën tuaj, ju mund të jeni në gjendje të zvogëloni rrezikun e problemeve të prostatës, përfshirë kancerin e prostatës.

Këtu janë 6 ushqime që rrisin shëndetin tuaj të prostatës:

Domate. Domatet përmbajnë një antioksidant të fuqishëm të quajtur likopen. Mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të prostatës, si dhe në uljen e rritjes së tumorit tek njerëzit me kancer të prostatës. Likopeni mund të ulë dëmtimin e qelizave dhe prodhimin e ngadaltë të qelizave kancerogjene. Shtë një antioksidant, domethënë mbron qelizat nga dëmtimi. Ekspertët thonë se domatet e gatuara përmbajnë likopen më të absorbueshëm, sipas Healthline.

Brokoli. Brokoli është një perime që përmban shumë përbërje komplekse që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e disa njerëzve nga kanceri. Njëra është një fitokimike që lufton kancerin e quajtur sulforaphane që në mënyrë selektive synon dhe vret qelizat kancerogjene duke lënë qelizat normale të prostatës të shëndetshme dhe të paprekur. Ekspertët thonë se ngrënia e perimeve të gatuar lehtë ose të gjallë ndihmon në marrjen e përfitimeve më të mëdha.

Bishtajoret dhe fasulet. Sipas burimeve të ekspertëve, bishtajoret, të tilla si fasulet, kikirikët dhe thjerrëzat, përmbajnë përbërje bimore biologjikisht aktive të njohura si fitoestrogjene, të cilat mund të shtypin rritjen e tumorit në qelizat e kancerit të prostatës. Hulumtimi paraprak i raportuar nga Instituti Kombëtar i Kancerit tregon një lidhje midis konsumit të tyre dhe niveleve të reduktuara të antigjenit specifik të prostatës, ose PSA. PSA është një proteinë e prodhuar nga prostata juaj. Testi PSA mat nivelin e PSA në gjakun tuaj dhe përdoret si një test depistimi për kancerin e prostatës.

Çaj jeshil. Kjo pije që është konsumuar për mijëra vjet, veçanërisht në vendet aziatike, përmban shumë përbërje që mund të shpjegojnë pse nivelet e kancerit të prostatës në Azi janë shumë më të ulëta se në Shtetet e Bashkuara. Këto përfshijnë katekinë, derivate të ksantinës, EGDG dhe epikatekinë, sipas Healthline. Zëvendësoni filxhanin tuaj të kafesë në mëngjes me një filxhan çaj jeshil ose përdorni pluhur çaji jeshil në smoothie.

Lëng shege. Në një studim, pacientët të cilët patën një rritje dramatike në nivelet e tyre të PSA pavarësisht se u trajtuan në mënyrë konvencionale, ngadalësuan përparimin e këtyre niveleve duke pirë lëng shege çdo ditë. NCI thotë se lëngu i shegës dhe disa nga përbërësit e saj bioaktivë mund të pengojnë përhapjen e qelizave të kancerit të prostatës.

Peshk Yndyrat shumë të pangopura, duke përfshirë omega-3 dhe omega-6, janë acide yndyrore thelbësore që gjenden në peshqit yndyror si salmoni, skumbri dhe harenga. Sipas Healthline, acidet yndyrore omega-3 janë lidhur me rrezikun e zvogëluar të zhvillimit të kancerit të prostatës. CNA.al/

Marrë nga Newsmax

 

Lajmet e fundit nga