LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

8 lëngjet që njerëzit mbi 40 vjeç nuk duhet t’i pinë kurrë

16 Nëntor 2020, 12:31, Lifestyle CNA
8 lëngjet që njerëzit mbi 40 vjeç nuk duhet t’i

Sa më shumë plakemi, aq më e rëndësishme bëhet t’i kushtojmë vëmendje gjërave që hamë dhe pimë. Për njerëzit mbi 40 vjeç, kjo do të thotë të jesh veçanërisht i vëmendshëm ndaj pijeve që konsumohen.

Shumë pije janë të mbushura me sheqer, të cilat mund të shkaktojnë dëme në shëndetin tuaj dhe gjithashtu të rrisin në mënyrë dramatike konsumin tuaj të kalorive. Rezultatet janë shqetësuese. Një tepricë sheqeri mund të çojë në shtim në peshë, probleme me sheqerin në gjak, dhe madje mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së zemrës.

Të dish se çfarë pije duhet të shmangësh mund të ndihmojë shumë në ruajtjen e jetëgjatësisë, prandaj hani këtë, jo atë! përpiloi një raport duke analizuar disa nga pijet më të këqija që njerëzit mbi 40 vjeç duhet të përpiqen të mos i prekin. Këtu janë tetë prej tyre:

Ujë me aromë të kokosit

Ka shumë të ashtuquajtura përfitime shëndetësore që vijnë me pirjen e ujit me aromë të kokosit, por e vërteta është se të gjithë ëmbëlsuesit dhe shurupet me aromë të shtuara në këtë pije do të thotë që ju ndoshta po konsumoni shumë sheqer dhe kalori sesa ato që nevojiten.

Limonadë

Asgjë nuk e shuan etjen fare si një gotë e ftohur me limonadë. Mund të ketë shije të mirë, por limonada ka tendencë të jetë e mbushur me sheqer dhe ato kalori të lëngshme mund të shtohen shpejt. Të hash një meze të lehtë të shëndetshme është më pak kalorike dhe ndoshta shumë më e kënaqshme.

Kosi i frutave

Është një burim i mirë i proteinave dhe kalciumit dhe bën një mëngjes të përshtatshëm gjatë udhëtimit. Problemi është se kjo pije është gjithashtu e mbushur me sheqer dhe aditivë. Ka më shumë kuptim që të keni një mëngjes të shëndetshëm si bollgur, i cili do të mbajë nivelet e sheqerit në gjak të qëndrueshëm gjatë gjithë ditës dhe do t’ju mbajë të ndiheni të ngopur për më shumë kohë.

Qumësht me erëza kungulli

Me afrimin e dimrit, asgjë nuk e ngroh zemrën, mendjen dhe shpirtin krejt si një erëza latte kungulli. Lajmi i keq është se kjo pije e butë është jashtëzakonisht kalorike edhe nëse vendosni për versionin me pak yndyrë. Pirja e një Americano është një mundësi shumë më e mirë pasi kjo pije përmban një pjesë të kalorive. Vija juaj e mesit do të thotë falënderim-latte.

Ujë tonik

Kush nuk i pëlqen të ulet dhe të pushojë pas një dite të ngarkuar me një xhin dhe tonik në dorë? Ky është një zakon që mund të dëshironi ta hiqni. Çështja nuk është aq shumë me xhin, por ujin tonik, i cili përmban pothuajse po aq sheqer sa një sodë.

Verë e ftohtë

Ata mund të kenë më pak alkool në to, por ftohësit e verës përmbajnë shumë më shumë sheqer. Dhe ato nuk vijnë me të njëjtat përfitime shëndetësore si një gotë verë e kuqe, e cila është e mbushur me antioksidantë.

Çaj në shishe

Çaji është i shkëlqyeshëm për shëndetin tuaj. Studimet kanë treguar përfitimet e shumta që vijnë nga pirja e një filxhani çdo ditë, por kjo nuk vlen domosdoshmërisht për çajin në shishe që gjeni në shitoren tuaj lokale. Ato zakonisht përmbajnë sheqer të shtuar, si dhe ruajtës. Llojet pa sheqer nuk janë aspak më të mira pasi përmbajnë ëmbëlsues artificialë të cilët janë lidhur me çështje të shumta shëndetësore.

Kafe të mëdha

Pirja e dy ose tre filxhanëve kafe në ditë mund të jetë e dobishme për shëndetin tuaj, por ulja e kafeve me madhësi të madhe çdo ditë mund të shkaktojë çështje shëndetësore që përfshijnë kocka të dobëta. Kafeina e tepërt ndihmon gjithashtu për të larguar simptomat e pakëndshme të tërheqjes si letargjia, pagjumësia, dhimbjet e kokës dhe nervozizmi./ CNA.al

Marrë nga Newsmax

Lajmet e fundit nga