Connect with Us

Basha tallet me komisionin Ruli/ Ja si u falsifikuan rezultatet dhe listat në Durrës, shkuan 27 u kthyen 28 kandidatë

Politikë

Basha tallet me komisionin Ruli/ Ja si u falsifikuan rezultatet dhe listat në Durrës, shkuan 27 u kthyen 28 kandidatë

Publikuar

-

Riciklimi i kandidatëve dhe përmbysja e komisionit të vlerësimi/ A është PD partia që duan qytetarët

Lulzim Basha ka shpallur një komision i cili e ka emrin “Ruli”, përbërë nga pesë persona ku përfshihet dhe Mark Marku, zonja Papa, Genc Ruli, Besnik Mustafaj dhe ish-presidenti Bujar Nishani. Këta persona po përdoren si fasadë, por tashmë, komisionin Ruli-Nishani, Luli e ka nxjerrë nul.

Pas manipulimit të votave në Dibër, në Has, në Berat, Shkodër apo Gjirokastër, me hilenë e rritjes së numrave të pjesëmarrjes në votim për të bërë të mundur që të shpëtojnë nga djegia deputetët e listët së Bashës të cilët janë votuar masivisht kundër, siç është rasti i Dhurata Çupit në Dibër, Bardh Spahisë dhe Voltana Ademit në Shkodër dhe të tjerë, tashmë skema ka filluar të ketë të tjera skandale.

Në Durrës është shpallur fitues një kandidat i cili nuk ka qenë aspak në listën fillestare të shpallur nga komisioni Ruli, dhe nga 27 emra kandidatësh në listë fitues u shpallën 28.

Sipas të dhënave zyrtare, kjo është lista që u shpall për tu votuar dhe më pas një emër tjetër ju shtua kësaj liste. Ai është Enri Ceno, një aktivist dhe ish-kandidat për kryetar i Forumit Rinor të PD-së, një nga kordinatorët e kësaj partie, por i pavendosur në listën fillestare. Më tej, dje u votua në Durrës dhe Enri Ceno u shpall fitues.

Lista fillestare e PD, Durrës

1.Ardian Muka
2.Arjan Dedej
3.Arlind Boshku
4.Armand Teliti
5.Artion Bajramaj
6.Blerina Reçi
7.Dejana Burgia
8.Edlira Devolli
9.Edmond Hoxha
10.Erald Dervishi
11.Erzen Laçi
12.Fatbardha Kadiu
13.Florid Shazivari
14.Gazmend Oketa
15.Igli Cara
16.Ivo Jorgoni
17.Manjola Luku
18.Merita Danovelli Çela
19.Mirela Shala
20.Nasild Alikaj
21.Neritan Golja9
22.Oerd Bylykbashi
23.Pëllumb Berisha
24.Redi Myshketa
25.Riselda Kalia
26.Sokol Kapedani
27.Xhorxh Aleksi

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Bujar Çela: PS-PD po sillen korrekt me elektoratin, synojmë 11 mandate në Fier

Lista fituese e PD, Durrës

1. Ardian Muka
2. Arjan Dedej
3. Arlind Boshku
4. Armand Teliti
5. Artion Bajramaj
6. Blerina Reçi
7. Dejana Burgia
8. Edlira Devolli
9. Edmond Hoxha
10. Enri Ceno
11. Erald Dervishi
12. Erzen Laçi
13. Fatbardha Kadiu
14. Florid Shazivari
15. Gazmend Oketa
16. Igli Cara
17. Ivo Jorgoni
18. Manjola Luku
19. Merita Danovelli Çela
20. Mirela Shala
21. Nasild Alikaj
22. Neritan Golja
23. Oerd Bylykbashi
24. Pëllumb Berisha
25. Redi Myshketa
26. Riselda Kalia
27. Sokol Kapedani
28. Xhorxh Aleksi

Pra Komisioni Ruli, duket se është thjesht dhe vetëm një fallco që askush nuk e di se çfarë bën. Listat diku tjetër përgatiten, diku tjetër përpunohen, pikërisht aty dhe ku falsifikohen, me stilin e rritje së votave në pjesëmarrje për të mos përjashtuar asnjë kandidat nga gara. Dhe me variantin sa më shumë kandidatë, aq më shumë pazar do të ketë, apo do të rritet pjesëmarrja dhe angazhimi i tyre në zgjedhje.

Në fakt, dje, Durrësi na dha një tjetër skandal, një kandidat që nuk egziston aspak në listë i cili shpallet fitues. Komisioni Ruli nuk e ka në llogari, se çoi 27 emra por e ka Luli dhe Enri Ceno del fitues dhe lista bëhet me 28./CNA.al

Nesër votohen kandidatët për deputet në Durrës/ Zbardhet lista me 27 emrat e propozuar

 

Procesi i votimit në Durrës/ Del lista e kandidatëve që kalojnë në fazën tjetër

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

TABELA me shifrat sipas objektivave të Bashës/ 15 drejtues politikë dështuan, ja emrat dhe qarqet

Publikuar

-

Nga

Tabela krahasuese e sjellë më poshtë nga CNA.al vjen për herë të parë e plotë në media, ajo tregon targetin, pra kërkesën e Lulzim Bashës dhe qendrës për çdo drejtues politik në qark si dhe votat e gjetura në kuti.

Nga vetë zyra e kryetarit të PD dhe burimet e tij zyrtare, CNA.al sjell për herë të parë shifrat krahasuese të plota për çdo qark, ku qartazi duket se Lulzim Basha nuk ka dështuar vetë por së bashku me ekipin e tij.

Përtej masakrës së pretenduar mediatikisht nga Basha apo justifikimit publik se është kapur një rezultat historik, e vërteta e shifrave flet krejt ndryshe.

Sipas objektivave të vendosura nga vetë Basha dhe qendra, 20 drejtues politikë në qarqe kanë dështuar. Nga 12 qarqe që ka vendi, dy prej tyre kanë pasur më shumë drejtues.

Në Korçë kanë qenë dy Edmond Spaho dhe Ervin Salianji dhe në Tiranë kanë qenë 8 drejtues politikë të ndarë sipas bashkive apo dhe njësive administrative të këtij qarku.

Dështimi më i madh është regjistruar nga Helidon Bushati në qarkun Shkodër, i cili ka 16.401 vota më pak se objektivi. Megjithse në Shkodër është shpallur fitorja, mungojnë mbi 25% të votave të pretenduara përpara e gjatë fushatës, apo edhe ditën kur vetë Lulzim Basha shpalli fitoren pa u hapur kutitë.

Në Fier, Partisë Demokratike i mungojnë 14.820 vota, të cilat Enkelejd Alibeaj nuk ka mundur ti sigurojë, por është shumë larg objektivit.

Korça është një tjetër gropë elektorale për PD. Edmond Spahos dhe Ervin Salianjit i mungojnë 9.976 vota. Objektivi ishte mbi 60 mijë dhe mundën të siguronin gati 50 mijë, rezultati flet se mungojnë gati 6 mijë vota nga viti 2013 dhe së bashku me aleatët mungojnë të paktën 10 mijë vota. Korça është një nga qarqet ku dështimi me 10 mijë vota ka sjellë edhe humbjen e një mandati deputeti në tavolinë.

Gati 10 mijë vota i mungojnë edhe Tomorr Alizotit në Berat nga objektivi. Një dështim që askush nuk i gjen më justifikim.

Në Dibër “fituesit” Xhelal Mziu i mungojnë gati 8 mijë vota nga objektivi, po aq edhe Bujar Leskajt në Vlorë. Në Lezhë mungojnë gati 3 mijë vota.

Në Elbasan sekretari i përgjithshëm Gazmend Bardhi ka mbi 2100 vota më pak se objektivi elektoral i PD në këtë qark.

Në Tiranë, pluset dhe minuset, janë thuajse njësoj, si për numrin e drejtuesve politikë ashtu edhe për totalin e votave.

LEXO EDHE:  Rrëfehet Grida Duma/Çfarë i thoshin djalit tim në shkollë, kur humba në Durrës

LEXO EDHE:  Faktet/ Lulzim Basha një vit pas diegies së mandateve

Në Tiranë dështimi më i madh me vota e ka emrin Grida Duma. Ajo edhe pse deklaroi fitore spektakolare ka mundur të marrë vetëm 14.064 vota nga targeti 18.300. Grida Duma megjithse në dy bashki të vogla dhe bastione të PD, ka minus 4236 vota.

Tre emrat e tjerë që s’kanë kapur objektivat janë Jorida Tabaku, Alfred Rushaj dhe Flamur Noka. Të tre së bashku kanë gati 5 mijë vota më pak se objektivi i vendosur.

Vetëm katër nga 20 emra kanë kapur apo kaluar objektivat duke bërë edhe një rikuperim votash dhe mbyllur rezultatin e Tiranës brenda prishmërive të vendosura nga Lulzim Basha. Agron Shehaj, Albana Vokshi, Aldo Bumçi dhe Belind Këlliçi janë të vetmit në të gjithë Shqipërinë që kanë kapur dhe tejkaluar targetin e vendosur.

Aldo Bumçi edhe pse nuk u bë deputet në zonën që mbulonte, siguroi rreth 450 vota më shumë se objektivi.

Agron Shehaj, rivali i Bashës në garën për kryetar në një zonë bastion të majtë ka siguruar gati 1200 vota mbi objektivin e vënë.

Albana Vokshi, kryetarja e LDG-së e ka kaluar objektivin me vetëm 46 vota. Rekordin në Tiranë dhe rang kombëtar e mban Belind Këlliçi me mbi 5 mijë vota plus se objektivi i kërkuar nga Lulzim Basha.

Të gjitha shifrat dhe faktet janë siguruar nga zyra e kryetarit të PD Lulzim Basha dhe bashkëpunëtorëve të tij, të cilët kanë analizuar shifrat elektorale.

Sipas këtyre të dhënave (me ndonjë gabim mjaft të vogël që nuk ndikon në zgjedhje apo analizë), rezulton se masakra elektorale nuk ekziston, por ngelet një show politik.

Ekipi i Bashës dështoi në 11 qarqe, por edhe në qarkun e vetëm ku është realizuar thuajse objektivi në total, në një dështim në bastione si në Kavajë, Kamëz, Paskuqan, Rogozhinë dhe njësitë administrative ku PD ka fituar historikisht.

Basha ka shpallur analizën por në fakt atë e ka bërë vetë me përpunimin e shifrave, ai ka gati 85 mijë vota më pak se objektivi i vendosur nga vetë ai dhe stafi i ngushtë.
Këto me kërkesat e tij dhe pritshmëritë e 2021, janë gati 70 mijë vota më pak se në vitin 2013, ditë kur PD la pushtetin. Pas 8 vitesh në opozitë, Basha regjistron këto shifra bashkë me ekipin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përfaqësuesja e Agron Shehajt tregon prapaskenat/ Si më dhunuan njerëzit e Bashës në zgjedhjet e PD

Publikuar

-

Nga

Përfaqësuesja e Agron Shehajt tregon prapaskenat/ Si më dhunuan njerëzit e Bashës në zgjedhjet e PD

Prej 31 vitesh pjesë e strukturave të Partisë Demokratike Enkeleda Çela, përfaqësuese e Agron Shehajt në një prej komisioneve zgjedhore në garën për kryetar të selise blu vendos të tregojë për shantazhin që provoi në zgjedhjet brenda partisë.

Ajo tha se është kërcënuar nga ish deputetet demokrat Ndriçim Babasi dhe Albana Vokshi.

Në një intervistë për MCN, Çela u shpreh se ata e kanë mbajtur peng deri sa të çonin në fund skenarët e tyre që kishin nisur.

Në kohën që vjen kryetari i degës Babasi donte të ndërhynte në komision për të marrë vendime që njerëzit të votonin pa e patur kartën, duke detyruar komisionin që të bënte një kërkesë për përjashtimin tim. Po është ushtruar edhe dhunë fizike nga zoti Babasi. Kjo është një ccështje tjetër që ka të bëjë me dhunën dhe personin në fjalë. Aty u implikua edhe Albana Vokshi që gjja erdhi për të zgjidhur situatën. Ata po më mbanin peng deri sa të çonin në fund skenarët e tyre”, u shpreh ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nis analiza në PD/ Bardhi, Paloka e Spaho nuk përmbushën objektivin

Publikuar

-

Nga

Nis analiza në PD/ Bardhi, Paloka e Spaho nuk përmbushën objektivin

Me vendimin të Kryesisë, Partia Demokratike ka hyrë në analizë të rezultatit që mori në 12 qarqe të vendit në zgjedhjet e 25 prillit. Raporti analitik i cili do të duhet të përmbyllet brenda 10 korrikut është tani në duart e drejtuesve politikë, drejtuesve të degëve dhe drejtuesve në çdo seksion të Partisë Demokratike në të gjithë vendin.

Pesë janë kriteret e përcaktuara në formularin e miratuar nga kryesia mbi bazën e të cilës do të realizohet analiza: Ndikimi i situatës politike kombëtare, Ndikimi i faktorëve lokal, subjektet politike pjesëmarrëse në zgjedhje, Komunitetet apo faktorët rajonal dhe funksionimi i koalicionit me Lëvizjen Socialiste për Integrim. Për çdo pretendim mbi tjetërsimin e votës që krerët lokalë apo drejtuesit politik kanë do të duhet ta faktojnë përmes të dhënave të besueshme.

Drejtuesit politik ndonëse do të analizojnë rezultatet në zona që atë vetë kanë mbuluar, kanë një kriter mbi të cilën do të duhet të arsyetojnë punën e tyre përballë Lulzim Bashës.

Ky është formulari që drejtuesit politik do të shpjegojnë rezultatet e marra, krahasuar me historikun elektoral në qarkun apo zonën ku ata janë ngarkuar të mbulojnë. Për secilin prej 19 drejtuesit Politik të PD, përpara zgjedhjeve ka pasur një objektiv personal të vendosur nga kreu i demokratëve, Basha.

LEXO EDHE:  Faktet/ Lulzim Basha një vit pas diegies së mandateve

LEXO EDHE:  “Më vjen të kyç gojën dhe ta shkul trurin”/ Manjani i revoltuar: Listat do mbushen me derdimenë

ABC disponon dokumentin me objektivat personale të secilit prej drejtuesve politikë të PD, rezultat që si referencë ka pasur rezultatet e marra nga demokratët në zgjedhjet e vitit 2015 në nivel qarku. Rezultatet e marra në 25 prill krahasuar me objektivat e vendosura nga kreu i demokratëve, tregojnë se lidershipi aktual i Partisë Demokratike nuk ja ka dalë të përmbushë pritshmëritë e Lulzim Bashës.

Sekretari i Përgjithshëm, Gazment Bardhi, në përgjegjësinë e parë si drejtues politik ka pasur si objektiv të marrë 60.000 vota në qarkun ku demokratët rezultatin më të mirë e kanë marrë në vitin 2009 ku morën 7 mandate. Objektivi i vendosur nga Basha nuk mundi të arrihej nga Bardhi, për shkak se PD në Elbasan mundi të marrë 57.878 vota që u përkthyen në 6 mandate.

Shumë më larg objektivit të vendosur nga kreu i demokratëve ishte nënkryetari i PD, Edmond Spaho. Për ish-kreun e grupin Parlamentar të PD që drejtoi listën e Korçës, Basha kishte përcaktuar si objektiv  60.455 vota teksa PD mori 50.479 vota. Objektivi nuk mundi të përmbushej as nga nënkryetari tjetër i Partisë, Edi Paloka që drejtoi qarkun e Durrësit.

Në qarkun ku objektivi i demokratëve ishte të merrnin 64.000  vota duke synuar mandatin e 7-të, demokratët mundën të merrnin 63.393 vota, rezulat i cili i dha demokratëve 6 mandate./abcnews

LEXO TE PLOTE