Connect with Us

Ndryshimi nuk vjen nga LSI/ A duhet SPAK t’i “tundë prangat” Monika Kryemadhit?

Politikë

Ndryshimi nuk vjen nga LSI/ A duhet SPAK t’i “tundë prangat” Monika Kryemadhit?

Publikuar

-

Ndryshimi nuk mund të vijë nga Monika Kryemadhi/ Pse SPAK duhet t’i “tundë prangat”

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi së fundi po zhvillon një sërë takimesh me të rinjtë, nën moton “Të bëheni pjesë e ndryshimit”.

Në fakt Monika Kryemadhi ka shumë të drejtë, të rinjtë duhet të bëhen vërtetë pjesë e ndryshimit, dhe t’i japin një “shuplakë” të mirë kastës politike të gati 30 viteve tranzicion në Shqipëri.

Por, a mund të jetë Monika Kryemadhi pjesë e ndryshimi dhe aq më pak promotor i saj?

Monika Kryemadhi, së bashku me bashkëshortin e saj Ilir Meta, janë shembulli më i keq i politikës në Shqipëri. Me një mijë e një bëma dhe gjëma, prej 30 vitesh janë pjesë e politikës shqiptare. Dhe tani Mona thotë se do jetë ndryshimi.

Ku ishte Monika në këto 30 vite?

Monika Kryemadhi është pjesë e politikës që në vitin 1991, ku ajo ishte një nga themeluesit e FRESSH.

Monika Kryemadhi ka qënë pjesë e Partisë Socialiste, deri në shtator të vitit 2004, kur bashkëshorti i saj Ilir Meta vendosi të themelojë çetën e tij të hajdutëve, të quajtur LSI.Caktimi i datës së zgjedhjeve/ Meta fton Kryemadhin për konsultime

Dhe prej 5 korrikut 2017, Kryemadhi është kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe deputete e Kuvendit të Shqipërisë, deri në shkurt 2019, kur me “çmendurinë” e saj dhe të Lulzim Bashës, braktisën Kuvendin, duke djegur mandatet e deputetëve.

Nga ana tjetër është edhe bashkëshorti i saj Ilir Meta, i cili po ashtu në 30 vite ka mbajtur detyra shtetërore. Pra, është paguar me taksat e shqiptarëve.

Që më 1992, Ilir Meta u zgjodh deputet i Partisë Socialiste dhe ka qenë anëtar aktiv i disa komisioneve parlamentare.

Ilir Meta ka qenë ministër, kryeministër, kryetar i partisë Lëvizja Socialiste për Intergrim, kryetar i Kuvendit dhe që me 24 korrik 2017 President i Republikës së Shqipërisë.

Pra, në pothuajse 30 vite çifti Meta-Kryemadhi janë paguar nga taksat e qytetarëve shqiptarë dhe janë pjesë e kastës së korruptuar politike të këtij vendi. Ndërsa sot me pafytyrësinë më të madhe “kërkojnë ndryshimin”.

E me taksat e tyre shqiptarët kanë paguar zhdukjen e thesarit të shtetit në Krrabë dhe më pas panë vetëm disa filma me fshatarë që atje ku lidhnin gomerët kishin fshehur edhe florinjtë.

Shqiptarët panë një Kryeministër të dhunshëm dhe të korruptuar si Ilir Meta. Panë një zëvendëskryeministër të kapur me bllok në dorë duke folur për 7%. Panë se si për te në 21 janar përgjakej bulevardi “Dëshmorët e Kombit”. Panë ministrat e tyre hajdutë. Kanë para bandën e LSI-së nga jugu në veri të vjedhë e rrëmbejë çfarë i del para.

LEXO EDHE:  Ekskluzive zbulohen detajet e negociatave/ Basha pazare në fshehtësi me Ramën

Janë po këta të dy, Meta dhe Kryemadhi që sollën Rilindjen në pushtet në vitin 2013, pas një darke me ngjala në Gjirin e Lalzit.

Janë po këta të dy që qeverisën katër vite me Edi Ramën, pasi kishin qënë edhe katër vite të tjera në qeveri me Berishën.

Pra, LSI ka tetë vite në pushtet dhe të qënit në opozitë duket se nuk i pëlqen shumë as Monës dhe as Likes, e tani sigurisht kërkojnë ndryshimin.

Por, po pasuria e çiftit Meta-Kryemadhi?

Çifti Meta-Kryemadhi, edhe pse pa asnjë biznes të paktën të deklaruar, të paguar prej 30 vitesh nga taksat shqiptare, por rezultojnë me një pasuri maramendëse.

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e çiftit Meta-Kryemadhi, sipas të dhënave zyrtare të deklaruara nga vetë ata pranë institucioneve shtetërore, të cilët rezultojnë milionerë. (Lexo këtu).

Dosja Meta-Kryemadhi, një sprovë për SPAK

Dy individë, politikanë që nuk kanë bërë asgjë tjetër në jetën e tyre, por thjeshtë janë paguar nga taksat e shqiptarëve, si deputetë, ministër, kryeministër, kryetar Kuvendi, e deri president.

E me taksat e tyre shqipatrët kanë paguar zhdukjen e thesarit të shtetit në Krrabë dhe më pas panë vetëm disa filma me fshatarë që atje ku lidhnin gomerët kishin fshehur edhe florinjtë, do të duhej të ishin përballë drejtësisë.

Shqiptarët i kanë parë dhe dëgjuar të gjitha zullumet e tyre, skandalet, korrupsionin e banditizmin politik, ata vetëm ngjiteshin në karrierë dhe me taksat e shqiptarëve mbushnin xhepat e tyre. I kanë parë vila luksoze, i kanë parë se si i shkollojnë jashtë fëmijët me qindra, mijëra euro kur rrogat e tyre nuk e japin aspak këtë mundësi.

Këto e shumë e shumë të tjera shqiptarët i shohin edhe i dinë, por ka ardhur koha që SPAK t’i provojë ligjërisht.

Jo vetëm t’iu kërcasë dhëmbët, por t’iu vendosë prangat dhe t’i çojë aty ku duhet të shlyejnë çdo qindarkë të vjedhur.

Dhe pas kësaj, sigurisht që një erë ndryshimi do të fillojë, por kjo s’mund të vijë as nga Meta dhe as nga Kryemadhi./ CNA.al

Foto-Flet për varfërinë/ Kryemadhi e mbuluar në luks

Pasuri marramendëse/ Meta dhe Kryemadhi “të zhytur” në luks

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Klea

    4 Shtator, 2020 at 7:30 pm

    Cili SPAK? Spaku i Rames? Po Saliu pse nuk e goditi Nanon qe luante kumar me leket e taksave dhe Ramen qe vidhte dhe merrte rryshfete pafund ne bashki? Po Iliri kur ishte me Saliun pse nuk e futi Ramen brenda? Po Rama pse se futi Saliun apo Lulin brenda?
    Keta jane nje grupim. Dhe nuk ja fusin njeri tjetrit. Kur jane ne pushtet vjedhin pafund dhe kur dalin ne opozite merren me “biznese”. Ideja e ketij grupimi eshte te jene keta lider pozitash dhe opozitash, pra te vendosin keta perhere dhe te jetojne vete si pashallare. Kaq eshte historia e ketyre. Mos kerkoni asgje nga SPAK dhe as mos mbani shoresa tek ata. Aq sa beri prokuroria e krimeve te renda aq do bejne edhe keta (se jane e njejta gje). Ky vend nuk behet as nga bashkimi me BE. Ky vend nuk do behet ndonjehere.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Keni vjedhur nga Unaza e Re deri te inceneratorët”/ Bushati përplaset me Spiropalin

Publikuar

-

Nga

“Keni vjedhur nga Unaza e Re deri te inceneratorët”/ Bushati përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit për Marrëdheniet me parlamentin, Elisa Spiropali ka debatuar në studion e “Open” me analistin Andi Bushati

Debati nisi kur Bushati tha se mazhoranca po qëndron si pronar e vendit dhe jo si aktorë politikë. Gjithashtu Bushati i thotë hapur Spiropalit se qeveria ka vjedhur nga Unaza deri tek inceneratorët

Pjesë nga debati:
Bushati: Ju silleni si pronarë të vendin, jo si aktorë politikë.

Spiropali: Po, ngaqë ne kemi bërë reforma.

LEXO EDHE:  Projekti për Teatrin Kombëtar/ Çfarë po fsheh Rama?

LEXO EDHE:  Edi Rama as an enemy of artists

Bushati: Çfarë reformash më tregoni mua. Keni vjedhur nga unaza deri te inceneratorët dhe SPAKU arreston të vdekur.

Spiropali: Shikoni raportet e DASH, BE, dhe raporte të tjera çfarë thonë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ja ky i forti”/ Shehi: Rama nuk e do Evropën, vetëm budallenjtë nuk e kuptojnë

Publikuar

-

Nga

Dashamir Shehi tregon ku është shkelur marrëveshja e 5 Qershorit

Kreu i Partisë Lëvizja për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, ka folur sot për marrëveshjen e 5 Qershorit.
Shehi shprehet se Rama e ka shkelur dhe juridikisht marrëveshjen, por ai gjen dhe shkelje te tjera.

Sipas kreut të LZHK-së, nëse ai me partinë e tij marrin 50 mijë vota në rang kombëtar, nuk arrin të marrë deputet pasi nëse nuk arrihet pragu votat i kalojnë partive të mëdha.

“Edhe juridikisht po ta interpretosh i gjen shkelje. Nga ana pragmatike, Rama merr rishpërndarjen e mandatave. Sikur të dalë më vete LZHK dhe të marrë 50 mijë vota, unë nuk futem në asnjë vend si deputet. Vjen puna që ti nuk merr deputet me 40 mijë vota, këto vota i rishpërndahen partive të mëdha. Nga ana logjike matematikore nuk ka asgjë. Votat rishpërndahen në mënyrë të padrejtë tek dy partitë e mëdha”, u shpreh ai në studion e Opinion.

Më tej kreu i LZHK-së u shpreh Rama po tregon para qytetarëve se është i fortë dhe shtoi se ka shumë injorantë që e besojnë dhe do shkojnë ta votojnë.

LEXO EDHE:  Projekti për Teatrin Kombëtar/ Çfarë po fsheh Rama?

LEXO EDHE:  Meta takim me zyrtaren e lartë zvicerane

“Nga ana politike Rama ka dalë tani që t’i japë popullit shqiptarë, i jep një sinjal dhe i thotë që “unë jam i fortë”. Një pjesë e qytetarëve injorantë e besojnë këtë, se thonë ja ky i forti jonë nuk pyet për Evropën. E treta është se Edi Rama nuk e do Evropën, vetëm budallenjtë nuk e kuptojnë”, u shpreh Shehi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“E ku qëndron problemi këtu?!”/ Pyetja e Spiropalit shkakton të qeshura në studio

Publikuar

-

Nga

“E ku qëndron problemi këtu?!”/ Pyetja e Spiropalit shkakton të qeshura në studio

Parlamenti rrëzoi sot dekretin e Presidentit Ilir Meta për Kodin Zgjedhor, pavarësisht edhe thirrjes së ndërkombëtarëve për të pritur opinionin e Komisionit të Venecias.

E ftuar në emisionin “Open”, Ministrja Elisa Spiropali tha se ndryshimet janë bërë në përputhje me Kushtetutën.

“Si mendoni ju? Ne duhet t’i bëjmë qejfin e çdo opozite në kurriz të PS-së. Ndryshimet janë në përputhje me Kushtetutën. Ku qëndron problemi këtu?”- tha Spiropali.

E pra ku qëndron?– ndërhyri Rezart Prifti, duke shkaktuar të qeshura në panel.

LEXO EDHE:  Meta në Shtëpinë e të Moshuarve/ Të luftojmë plagët sociale

LEXO EDHE:  Ekskluzive zbulohen detajet e negociatave/ Basha pazare në fshehtësi me Ramën

E ka thënë ajo tjetra këtë– vijoi batutën Bushati./CNA.al

LEXO TE PLOTE