Connect with Us

Kryemadhi fillon pazaret/ Paralajmëron Bashën, i “shkel syrin” Ramës?

Politikë

Kryemadhi fillon pazaret/ Paralajmëron Bashën, i “shkel syrin” Ramës?

Publikuar

-

Kryemadhi fillon pazaret/ Paralajmëron Bashën, i “shkel syrin” Ramës?

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika kryemadhi duket e paqartë në qëndrimet e saj publike.

Ndërsa pak ditë më parë në një studio televizive, tha se në zgjedhje gara e saj do jetë me Lulzim Bashën, mbrëmjen e djeshme është shprehur se do të qeverisë me Bashën.

Në fakt Kryemadhi duket kontradiktore në ato që thotë, por mesazhi që ajo përcjell është mjaft i qartë.

Me deklarimet e saj, kryetarja e LSI-së, duket se po paralajmëron Bashën, se nëse në zgjedhjet e ardhshme fiton opozita, ajo do kërkojë pjesën e saj të tepsisë.

Pas tetë vitesh në pushtet, katër vite me Berishën dhe katër vite me Ramën, tashmë tre vite në opozitë duket se kryemadhit i është shtuar oreksi, dhe kërkon me patjetër pjesën e saj.

Por, ka edhe një tjetër detaj. Pavarësisht urrejtjes së madhe popullore kundër kryeministrit Edi Rama, me një opozitë përballë si ajo e Monës dhe Lulit, shanset që ai të vijojë të mbajë pushtetin, nuk përjashtohen edhe pas 2021.

Por, Mona nuk mund të rrijë në opozitë edhe katër vite të tjera, kështu që duke i marrë parasysh të gjitha mundësitë, nuk rri pa “i shkelur syrin” herë pas here edhe Ramës.

Në jo pak raste, vetë kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi është shprehur se opozita nuk e mund dot Ramën.

“Opozita ka edhe një defekt që të jemi të sinqertë dhe ne duhet ta pranojmë, piarin. Pra Public Relation siç thonë këta intelektualët, po themi njerëzit e mediave, për të cilën duhet punuar dhe organizuar se normal se ne Edi Ramën nuk e mundim dot këtu se Edi Rama ka të gjithë strukturat e veta”,-është shprehur Kryemadhi, disa kohë më parë në një emisionin e Çim Pekës.

LEXO EDHE:  Revista prestigjoze Politico: Rama, lideri më i parëndësishëm në Evropë

Pra, vetë Kryemadhi herë pas here nuk harron “ti shkelë syrin” Ramës, ndërsa dje paralajmëroi Bashën se do pjesën e saj të qeverisë, në të kundërt Kryemadhi bën ashtu siç di të bëjë partia e bashkëshortit të saj. Dhe koha e ka treguar se mjafton një darkë me ngjala dhe gjithçka mund të përmbyset.

Ndërsa një ditë më parë, pas ndryshimeve kushtetuese të miratuara nga parlamenti pritej që Kryemadhi të “ulëriste e kërcënonte”, siç edhe ka bërë më shumë se një herë, por në fakt kryetarja e LSI ishte me një qëndrim më të zbutur dhe nuk do të ishte çudi që Luli të mbetej “me gisht në gojë”./ CNA.al

“Nuk e mundim dot Ramën…”/ Kryemadhi e pranon: Ja kush është defekti i opozitës

Video-Kryemadhi habit me deklaratën/ “Gara në zgjedhje do jetë mes meje dhe Bashës, Rama del forcë e katërt”

Kryemadhi zbulon koalicionin e fitores: Do qeveris bashkë me Lulin

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  Revista prestigjoze Politico: Rama, lideri më i parëndësishëm në Evropë

LEXO EDHE:  Regjistrimi në KQZ me emër tjetër/ Doshi: Kryetari i zgjedhur i PSD-së jam unë, kandidoj në 4 qarqe

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD nuk duhet ta lëshojë Berishën”/ Arjan Çani: Ja pse kjo parti ka mbetur vetëm

Publikuar

-

Nga

“PD nuk duhet ta lëshojë Berishën”/ Arjan Çani: Ja pse kjo parti ka mbetur vetëm

Arjan Çani, ka deklaruar se Partia Demokratike duhet ta mbrojë Berishën, sepse vetë partia ka fytyrën e tij.

Çani në emisionin Të Paekspozuarit me Ylli Rakipin u shpreh se një nga gabimet e PD-së, është se nuk ka aleanca dhe mbështetje ndërkombëtare, ndaj ka mbetur vetëm.

PD nuk duhet ta lëshojë Berishën në këtë moment, do të ishte një gafë e madhe. Ajo parti ka fytyrën e Berishës. Problemi i kësaj partie është që ajo nuk ka arritur dot të bëjë aleancat e duhura me aktorë të huaj. Nuk është problem që kjo parti ka Berishën, por se kjo parti ka mbetur vetëm.

Le të marrim hipotezën sikur kjo parti të kishte, rusët mbrapa. Mendoni se Berisha do të ishte në këtë situatë? Sigurisht jo. Berisha do të ishte i mbrojturi i njërës palë.

Rama është njeriu i zgjedhur i amerikanëve.  Berisha dhe Basha kë kanë mbrapa? Kur ti je në syrin e perandorisë, duhet të mbrohesh apo jo? Me kë do të mbrohesh? Duhet të zgjedhin aleatë, duhet të ishin të mbrojtur.

Gabimi i partisë nuk është se ka fytyrën e Berishës, por se është vetëm. Cfarëdo të bëjë PD për amerikanët, ata i kanë sytë nga Rama. Si ka mundësi që PD është vetëm? Përse i ka munguar ky vizion?“, tha ndër të tjera Çani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha nuk ka më mbështetje”/ Nishani: Lista e anëtarësisë është tkurrur

Publikuar

-

Nga

Kreu i Këshillit Kombëtar të PD, Bujar Nishani u shpreh se Lulzim Basha nuk ka më mbështetje nga demokratët ndonëse ai u zgjodh në krye të opozitës.

Në një intervistë për emisionin “Të paekspozuarit” të Ylli Rakipit, Nishani tha se anëtarësia është zvogëluar me rreth 25 mijë anëtarë në krahasim me vitin 2013, ku shtoi se dita e zgjedhjeve nuk mori miratim unanim në Kryesi, ndrësa në Këshill nuk u diskutua fare për këtë çështje.

Bënim takime në një qark, 80% e njerëzve që takuam në një kafe me njëri tjetrin thoshin gjëra të tjera me ne thoshin gjëra të tjera. Me Bashën nuk ishin të kënaqur, por nuk donin të përçanin partinë.

Në Këshillin Kombëtar nuk është diskutuar data e zgjedhjeve. Vendimi që erdhi për tu votuar ishin vetëm emrat e komisionerëve. Në kryesi nuk ka qenë votimi unanim, sepse Alizoti ka abstenuar, ndërsa Bylykbashi dhe Alibeaj kanë qenë kundër.  Në 2013 në listë kanë qenë 103 mijë anëtarë, ndërsa tani ka shkuar 75 mijë”, shprehet Nishani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE