LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrihet marrëveshja/ Plehrat e Durrësit do të dërgohen në Sharrë

16 Qershor 2020, 12:56, Politikë CNA

Arrihet marrëveshja mes bashkisë së Durrësit dhe kompanisë që menaxhon mbetjet në inceneratorin e Sharrës në Tiranë.

Sipas Report tv, për 4 muajt në vijim të gjitha mbetjet e Durrësit do të sillen në inceneratorin e Sharrës dhe përpunimi do të bëhet pa asnjë pagesë.

Kjo periudhë, pra 4 mujore pritet që të jetë e mjaftueshme për bashkinë e Durrësit për të zgjidhur problemin. Drejtueseve të ndërmarrjeve të pastrim gjelbërimit Durrës u është komunikuar verbalisht që të vazhdojnë të dërgojnë mbetjet në Sharrë.

Drejtueseve të ndërmarrjeve të pastrim gjelbërimit Durrës u është komunikuar verbalisht që të vazhdojnë të dërgojnë mbetjet në Sharrë. Landfilli i Porto Romanos u mbyll, ndërsa mbeturinat fillimisht u dërguan në Manzë dhe u dogjën. Tentativa pati për t’i dërguar edhe në zona të tjera të qytetit bregdetar, por që banorët kundërshtuan, teksa e vetmja zgjidhje mbeti landfilli.

Lajmet e fundit nga