Connect with Us

Shembja e Teatrit/ Bejtja: Rama zhvlerësoi Presidentin dhe opozitën

Aktualitet

Shembja e Teatrit/ Bejtja: Rama zhvlerësoi Presidentin dhe opozitën

Publikuar

-

Analisti Andi Bejtja ka folur për shembjen e Teatrit Kombëtar. Bejtja shprehet se përveç sjelljes së kryeministrit Edi Rama duhet të shikojmë edhe fajet tek opozita, qytetarët dhe elita intelektuale e vendit.

 “Është një protestë qytetare dhe sensibilizuese për njerëzit. Janë më sensitivë për teatrin se sa për Kushtetutën. Mblidhen më shumë njerëz për presidentin se sa për teatrin. Qëndrimi i presidentit për teatrin ka qenë një ndër aktorët kryesorë, por kur shoh që nuk respektohen dekretet, prandaj thashë që nuk ka më vend në presidencë. Rama ka bërë të pavlefshme opozitën dhe presidentin”, u shpreh ai ne Syri.tv./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Shembja e Teatrit ishte kalim i vijës së kuqe”/ Salianji “kërcënon” me konflikt civil

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD-së, Ervin Salianji, shprehet se me shembjen e Teatrit Kombëtar u kalua vija e kuqe dhe u shkelën të gjitha parimet e shtetit të së drejtës.

Sipas tij, Rama nuk pyeti për asnjë institucion, përdori cdo formë për të rrëzuar Teatrin, prandaj duhet ttë përdoret cdo formë dhe cdo mënyrë për ta larguar atë.

“Ka ndodhur shembja dhe kthimi në pluhur e hi, jo vetëm Teatri, por është bërë pluhur dhe hi shteti i së drejtës. Tashmë nuk ka askush siguri ligjore. Të gjitha janë të riskuara tashmë nga një diktaturë, që i shërben vetëm një grupi prej 10 apo 15 personash. Dhunohen artistë, gazetarë dhe politikanë.

Është shkërmoqur ngrehina e shtetit ligjor dhe parimeve të së drejtës. Nuk është pritur hetimi nga SPAK, kemi 4 institucione që prisnin përgjigjen e drejtësisë. Cdo qytetar e kupton që jo vetëm është shembur teatri, por është kaluar vija e kuqe! Cdo gjë të con në një drejtim: Largimin e Edi Ramës. Ai nuk pyeti për asnjë institucion, përdori cdo formë për të rrëzuar teatrin, prandaj të përdoret cdo formë dhe cdo mënyrë për ta larguar.

LEXO EDHE:  “Ahmetaj dhe Veliaj, qesharakë”/ PD ka 4 pyetje për Ramën

Urrejtja e shqiptarëve është në shpërthim dhe vlim e sipër. Ne do i përgjigjemi interest qytetar, do marrim hapat e nevojshëm për largimni e tij. Nuk duam të shkohet në konflikt civil, largimi i kësaj klike ndryshe do bëhet me zgjedhje”, tha Salianji në një deklaratë për neës 24./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shembja e teatrit, dhuna e policisë ndaj aktivistëve e artistëve/ Fotot që flasin vetë

Publikuar

-

Nga

Dhunë dhe përplasje. Këto janë parë në protestën e sotme te Teatri Kombëtar, i cili u shemb me urdhër të kryeministrit Edi Rama në orët e para të mëngjesit.

Qëndresa e artistëve, aktivistëve të Shoqërisë Civile, anëtarëve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar dhe opozitës, ka sjellë përplasje me policinë.

Forcat Renea u panë se ishin të armatosura me kallashnikovë, ndërsa dhjetëra persona u shoqëruan nga policia edhe pse shumica e të cilëve janë lënë të lirë.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ “Mëkëmbësi” i Ramës lejon ndërtimin e shkallëve në mes të trotuarit

CNA.al ju sjell disa pamje nga këto momente të dhimbshme që akush nuk do donte t’i shikonte dhe t’i përjetonte.

Për më tepër ndiqni galerinë e mëposhtme, ku shihen gazetarë, politikanë, artistë dhe qytetarë të thjeshtë të dhunuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Ka disa objekte që priten të shemben”/ Çfarë paralajmëron Blendi Fevziu

Publikuar

-

Nga

Shembja  tinzare me dhunë e Teatrit Kombëtar, përpos protestës ka sjellë edhe reagime të shumta.

Një ndër ta është dhe gazetari Blendi Fevziu i cili shprehet se ajo godinë nuk vlente më si teatër, por duhej ruajtur si pjesë e trashëgimisë kulturore.

Fevziu shtroi problemin se, në Tiranë ka disa objekte që mund të zhduken pasi nuk kemi një listë të objekteve të trashëgimisë kulturore në kryeqytet.

“Nuk vlente më si godinë, por vlente si një pjesë e trashëgimisë kulturore. Mund të kthehej në muze. Që në 2018 u shpreha se nuk i takon aktorëve, por të gjithë shoqërisë.

Ajo që jam kundër është se, teatri i ri kushton 30 milionë euro, mbi atë që Shqipëria meriton të ketë. Kjo godinë mund të ndërtohej në një vend tjetër. Ekonomia, rrogsat mund të jenë më të prekshme për shqiptarët.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Dukës/ Mos i besoni Ramës, plehrat po vijnë

Kam qenë pro prishjes së Piramidës. Doli Rama, Shkreli e thanë është pjesë e trashëgimisë kulturore. Pse Teatri nuk është pjesë? Ne nuk kemi një listë sot. Kush garanton sot se shkojnë diku tjetër, në rrugën e Kavajës, te Kalaja?

Ka me dhjetëra objekte që zhduken. Ka disa objekte që priten të shemben dhe të ndërtohen pallate. Të përcaktohen zonat.

Këshilli Bashkiak duhej të bënte një debat të hapur, çfarë ishin argumentet pse duhet prishur e pse nuk duhet prishur”, tha Fevziu. /CNA.al

LEXO TE PLOTE