Connect with Us

11 mijë raste me probleme respiratore në javë/ A u tentua të mbahej i fshehur Covid-19 në Shqipëri?

Shëndeti

11 mijë raste me probleme respiratore në javë/ A u tentua të mbahej i fshehur Covid-19 në Shqipëri?

Publikuar

-

Kanë kaluar pak më shumë se katër muaj që nga shfaqja për herë të parë e Covid-19 në botë.

Rasti i parë, llogaritet të jetë shënuar më 17 nëntor të vitit 2019, në qytetin Wuhan në provincën Hubei të Kinës. Megjithatë, Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve (CDC) konfirmon se rasti i parë është regjistruar me 1 dhjetor 2020.

Nga kjo datë, e deri më sot, në të gjithë botën janë konfirmuar 877,422 persona të infektuar, dhe 43,537 viktima, ndërsa ka marrë një shtrirje të gjerë duke prekur shumë shtete.

Në Shqipëri, rasti i parë është konfirmuar me datë 9 mars, ndërsa nga kjo datë janë kryer 1,823 tamponë, 259 prej të cilëve kanë rezultuar pozitive, ku 15 prej tyre kanë humbur jetën.

Por, veç virusit të ri, muajt janar-shkurt dhe mars, janë dhe muajt ku qarkullojnë më së shumti dhe virozat dhe gripi stinorë.

Për muajn e parë të vitit ISHP raporton 11 mijë raste në jave me infeksione respiratore, një shifër kjo 4% më e lartë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Njëkohësisht në vendin fqinj, Itali, virusi tashmë sapo kishte mbërritur (31 janar 2020, dy rastet e para të konfirmuara, dy turistë kinez).

Në Shqipëri as që mendohej, ende nuk ishte marrë asnjë masë dhe lëvizja e lirë mes dy vendeve vijonte rregullisht. Madje sipasojë e situatës alarmante në vendin fqinj, pati një dyndje të shqiptarëve që jetojnë në Itali drejt Shqiprisë e cila vijoi gjer në mbylljen e kufinjëve.

Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, gjatë muajit janar, në Shqipëri kane hyrë 693 mijë e 956 shtetas shqiptarë dhe të huaj, nga të cilët 21 mijë e 67 vetëm nga Italia. Ndërkaq, për muajin shkurt, në Shqipëri kanë hyrë nga Italia të paktën 18 409 shtetas. Krahasuar me shkurt 2019, ky tregues rezulton me rritje 16,2 %.

Por ndërsa në Itali, ishin konfirmuan rastet e para, në një dalje për mediat, Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP Silva Bino, theksonte se nuk ka vend për panik për vendin tonë pasi Shqipëria nuk ishte vend pritës, ndaj dhe marrja e masave ekstreme nuk ishte e nevojshme.

Ndërkaq, sot, Bino theksoi se hetimi dhe gjurmimi epidemiologjik për rastet e dyshuara me koronavirus në Shqipëri ka nisur qysh në janar me personat e ardhur nga Kina.

Megjithëse publikisht thuhej s’ka raste, në fakt në Shqipëri kishte një virozë që shkundi popullatën.

Për nga ngjashmëria, duhet theksuar se gripi stinor, ftohja dhe Covid-19 manifestojnë pothuajse të njejtat shenja. Madje dhe këshillat e ISHP se si të mbrohemi janë pothuajse të njejta (lexo këtu )

Ngjashmëria e parë është që të tre viruset shpërndahen përmes kontaktit fizik me personat e infektuar, apo me sipërfaqet e prekura nga një person i infektuar dhe përmes spërklave të shpërndara në ajër.

Ngjashmëria e dytë lidhet me simptomat. Të tre viruset godasin sistemin e frymëmarrjes, shkaktojnë ethe, temperaturë, lodhje/këputje dhe kollë. Rastet e rënda kalojnë në pneumoni, që mund të jetë edhe vdekjeprurëse.

Madje shumë njerez mund të pohojnë se në këtë periudhë të vitit (pra janar-shkurt), ku shifrat e ISHP flasin për 11 mijë raste në javë me probleme respiratore, se kanë kaluar një virozë jo të zakonshme.

Çështja që po aludohet së fundmi, është se a mos vallë koronavirusi ka hyrë në Shqipëri që në janar apo shkurt, atëherë kur edhe ka pasur shumë të sëmurë në vend që thonë se kishin të njejtat simptoma apo shenja!? A mos vallë kemi qenë në të njejtin hap me Italinë apo dhe diçka më para!?

Këto aludime, u ndal ti sqaronte në një dalje televizive  në emisionin “Real Story” pak ditë më parë Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë dhe Kontrollit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino e cila është njëkohësisht pjesë e Komitetit Teknik të Ekspertëve.

LEXO EDHE:  Të lindurit në janar dhe shkurt janë të prirur për tu bërë të pasur dhe të famshëm

Bino thekoi se “Në janar-shkurt kurba e përhapjes së gripit ka qënë e pritur, nuk ka pasur dyndje. Ne kemi bërë analiza dhe nuk ka pasur lidhje fare me koroanvirusin.”

Duhet theksuar se për momentin e vetmja mënyrë për të konfirmuar nëse një person është ose jo i prekur nga Covid-19, është përmes metodës teknike “reaksioni zinxhirë i polimerazës” (PCR), pra merret material biologjik nga pacienti për të parë nëse ka profil gjenetik të virusit. Në Shqipëri analizimi i materialit biologjik kryhet vetëm në Institutin e Shëndetit Publik.

Por sot ISHP ka më shumë se 4 javë që “gërmon” dhe kanë nxjerrë vetëm 259 raste të konfirmuara me Covid-19, ndërsa janë testuar 1823 persona.

Ndërkohë që në janar kemi 11 mijë raste në javë të cilat kanë shkuar nëpër klinika, spitale dhe janë konsultuar me mjekun. Tani i kërkojnë, i ndjekin nga pas, janë bërë mbi 1000 tamponë dhe janë gjetur vetëm këto raste!

Lind pyetja pse Italia e mori përpara nesh? Në rregull është vend më i madh, ka më shumë turistë, por lëvizje ka edhe në vendin tonë.

Po tranzit nga Turqia nuk kanë hyrë biznesmenë që kanë qenë në dhjetor apo janar nëpër vende të ndryshme, apo gjatë janarit kur është shfaqur për herë të parë Covid-19 në Itali, nuk kanë udhëtuar njerëz nga Itali në Shqipëri përpara se të shfaqeshe pacienti zero?!

11 mijë raste në javë raportoheshin më probleme respiratore asokohe, por nuk bëheshin tamponët për të parë nëse kishim raste me Covid.

Mos vallë dhe atëherë ka patur Covid-19 dhe ka qenë masive, pasi viroza stinore që është përhapur ka qenë shumë e madhe!?

Silva Bino deklaronte në një dalje në studion e “Open” në fillim të muajit mars se “Koronavirusi” nuk është virusi më i rrezikshëm.

“ Në Shqipëri ne kemi viruse të tjerë agresiv të cilët qarkullojnë. Si prsh, virusi i “Ethes hemorragjike Krime Kongo”, virusi “Hantan”, apo “Bruceloza” që janë agjent të kategorisë së tretë.”

Nese “gripi sezonal” qenka më i rrezikshëm se koronavirusi, pse tani karantinë dhe në janar-shkurt jo?!

Nëse nuk kishim testime, sa të sigurt jemi që Covid-19 nuk ka qenë prezent mes 11 mijë rasteve që muajin janar-shkurt!?

Apo mos vallë qeveria bashkë me ministrinë e ISHP-në e dinin që ai ishte Korona, por në atë kohë Rama nuk donte karantinën ndaj duhej fshehur e verteta!!?

Dhe virusi mori emrin e vet vetëm kur Ramës i “lezetoi” karantinimi i gjithë shqiptarëve se kuptoi që me shtetrrethimin dhe gjendjen e jashtzakonshme mund të punonte më i qetë në sektorin e tenderimeve dhe PPP-ve?!

Dhe nëse shifrat e janar- shkurtit janë dukshëm më agresive, pse tani vazhdon karantina, kur ose ai grip ishtë më i egër se Corona ose piku i epidemisë-Corona tashmë paskesh kaluar???

Binaj deklaron me përgjegjësi personale dhe profesionale që Corona nuk ka shkelur në Shqipëri deri në mars. Por a bind Binaj!?/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ish-ministri i Shëndetësisë: Ja si të dalë Shqipëria nga kriza e pandemisë

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu thotë se Shqipëria duhet të përgatitet për të dalë nga kriza e pandemisë, duke bërë sa më shumë teste.

Teksa thekson se laboratorët e kujdesit parësor u shkatërruan nga Check up, Shehu shkruan se ekzistojnë në qendër e periferi laboratorë jopublikë, që me shpejtësi mund të krijojnë një rrjet efikas për realizimin e kësaj strategjie.

“Shqipëria duhet (duhej) të pregatitet për të dalë nga kjo fazë pasive kundër epidemise për të kaluar në atë aktive, sic e kërkon OBSh kur deklaron: test, test, identifikim, izolim, mjekim.
Dhe kjo fillon me testim të gjerë, investikim të epidemiologeve me mjekun e familjes dhe konfirmim laboratorik kudo, jo vetëm në Tiranë.
Fatkëqesisht laboratorët tanë të kujdesit parësore u shkatërruan prej Check up, ato spitalore jane të paralizuar nga PPP e ardhshme.
Por ekzistojnë në qendër e periferi laboratore jo publike, që mund me shpejtësi të krijojnë një rrjet efikas për realizimin e asaj strategjie.
Kjo pasuri duhet shfrytezuar qofte për ekzaminimet klasike ndaj virusit, ato imunografike, apo për ato metoda që po hidhen në treg, si ajo gjermane e djeshme, që në pak ditë do përhapet.
Kështu ne duhet të shfrytëzojmë mundësite aktuale e te pregatisim sistemin tonë edhe për zhvillimet e neserme, duke bërë që dhe qytetari të jetë i subvencionuar për të tilla ekzaminime”, shkruan Shehu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Si funksionon sistemi imunitar?

Publikuar

-

Nga

Sistemi imunitar përballet çdo ditë me sfida të shumta, ndërsa ne nuk e vërejmë fare. Kollitja, teshtimat, temperatura… me të gjitha këto përballet sitemit imunitar.

Sistemi jonë imunitar është tepër kompleks dhe tërë kohën përpiqet të ruajë trupin tonë. Në fakt, ekzistojnë dy sisteme imunitare në trupin e njeriut.

Sistemi i lindur imunitar

Njëri sistem ekziston që nga lindja. Ai është shumë eficientë e i shpejtë dhe kujdeset, për shembull, për gjetjen dhe luftimin e baktereve në një periudhë shumë të shkurtër kohore. Ky sistem nuk është i specializuar për luftë vetëm ndaj baktereve apo armiqve të veçantë, por për një luftë të përgjithshme. Funksionon shumë shpejtë, por ka një efikasitet të kufizuar dhe nuk mund të jetë tepër intensiv në luftën kundër kundërshtarëve të caktuar.

Qelizat mbrojtëse nga grupi i leukociteve janë pjesë e këtij sistemi imunitar. Leukocitet krijohen në gjëndërra dhe palcën e eshtrave.

Leukocitet përmes rrymimeve të gjakut kalojnë në të gjithë trupin e njeriut. Sasia tepër e lartë e leukociteve në gjak do të thotë se në trupin tonë ka ndonjë ndezje apo infektim. Mjeku e sheh këtë pas kontrollit të gjakut dhe e di se duhet të veprojë.

Por para futjes së shkaktarit të sëmundjes në trup, ai duhet të kalojë edhe disa barriera të jashtme. Në radhë të parë lëkurën dhe sistemet mbrojtëse të mukozës në gojë dhe fyt. Ato pengojnë shkaktarët e sëmundjes që të futen në trupin tonë. Ndaj edhe janë pjesë e rëndësishme e sistemit mbrojtës. Materiet kimike, si acidet, enzimet dhe mukoza janë pjesë e këtij sistemi. Edhe ato i pengojnë bakteret apo virusët të futen në trup.

Sistemi i trashëguar imunitar

Nëse përkundër sistemit të lindur imunitar, një shkaktar i sëmundjeve megjithatë depërton në trup, atëherë aktivizohet shkalla e dytë mbrojtëse e trupit. Ky ëshë një sistem më specifik i trashëguar imunitar.

Për aktivizimin e tij kërkohet më shumë kohë – katër deri në shtatë ditë. Ky sistem imunitar është i specializuar kundër antigjeneve të caktuara. Ai regjistron materiet e dëmshme dhe i fut në të ashtuquajturat qelizat e memorizimit, që funksionojnë si një sistem imunitar. Ky sistem mbanë mend bakteret apo virusët të cilët kanë qenë edhe më parë në trup. Nëse ndonjë prej tyre futet sërish në trup, atëherë fillon një proces që ka ndodhur edhe më parë kundër këtij shkaktari. Në këtë sistem janë memorizuar pra mekanizmat mbrojtës, ndaj shtohet edhe efektiviteti dhe shpejtësia e veprimit ndaj shkaktarëve të sëmundjeve apo infektimeve. Ky sistem imunitar e di shumë shpejtë se çfarë duhet të bëjë. Ndaj shumë sëmundje paraqiten vetëm njëherë në jetë.

Limpfocitet T

LEXO EDHE:  Marrëveshja e detit dhe shkujdesja e frikshme e politikës!

LEXO EDHE:  “Emigrantët” e huaj në Shqipëri/ Italianët në krye të listës

Tek shkaktërët e sëmundjeve që gjenden në inde, aktivizohen Limpfocitet T, të njohura edhe si Qelizat T. Ato i takojnë grupit të trupave të bardhë në gjak dhe krijohen në palcën e eshtrave. Limpfocitet T mund t’i dallojnë qelizat e huaja nga ato të trupit. Ato e dinë se në cilët kategori renditen qelizat.

Qelizat T shumohen jashtëzakonisht shpejtë në trup dhe janë të specializuara në luftën kundër shkaktarëve të caktuar të sëmundjeve. Një nënlloj i Limpfociteve T janë qelizat vrasëse T. Detyra e tyre është që të gjejnë qelizat e sëmura dhe t’i shkatërrojnë ato. Në këtë betejë përdorin helmet qelizore, të ashtuquajturat Cytotoxine.

Limpfocitet B

Edhe Limpfocitet B janë pjesë e gjakut. Ato kanë për obligim që të njohin shkaktarët e sëmundjeve dhe të krijojnë antitrupa në gjak. Edhe ato janë të specializuara në luftën kundër shkaktarëve të caktuar të sëmundjeve. Në këtë betejë krijojnë të ashtuquajturit  B-Zell-Receptorë. Përmes tyre njihen antigjenët e huaja në trup.

Limpfocitet B krijohen në palcën e kockave. Ato mblidhen në nyjet limpfatike dhe në shpretkë. Kur të vijnë në kontakt me antigjene, i lidhin ato me B-Zell-Rezeptor dhe krijohen antitrupa të caktuar – e ashtuquajtura Imunglobulinë.

Edhe një pengesë

Por edhe nëse bakteret dhe virusët, përkundër këtyre mbrojtësve depërtojnë në sistemin imunitar, ato ende nuk e kanë arritur qëllimin e tyre. Phagocitet janë ato që i presin dhe i shkatërrojnë. Në mesin e tyre bëjnë pjesë Makrophagjenet, të cilat gjenden në inde, si dhe Granulocitet, që gjenden në inde dhe gjak.

Sistemi jonë imunitar është pra shumë kompleks. Por nuk është perfekt. Mund të ketë pengesa të shumta në funksionimin e tij. Një prej tyre është sëmundja e sistemit autonom imunitar. Sistemi mbrojtës në këtë rast nuk vepron kundër qelizave të huaja, por kundër disa qelizave të veta në trup dhe shkakton ndezje.

Kështu shkaktohen sëmundjet si Multiple Sklerose, Neurodermitis, sëmundjet reumatike dhe Psoriasis./ DW

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Kina në krah të Shqipërisë/ Dhuron teste për Covid-19

Publikuar

-

Nga

Ambasada kineze në Tiranë ka mbështur Shqipërinë në këtë sitatë të vështirë për shkak të koronavirusit, duke dhuruar teste për COVID-19.

Instituti i Shëndetit Publik falënderon ambasadën kineze në Tiranë për mbështetjen që i bëri sot duke dhuruar testet.
Sipas ISHP, kjo nuk është vetëm një ndihmë në këto momente të vështira, por edhe një gjest bujarie i një vendi të madh dhe me zemër akoma edhe më të madhe.

“Falenderime dhe mirënjohje pa fund qeverisë kineze për kujdesin e treguar ndaj popullit shqiptar!”, thuhet në reagimin e ISHP./CNA.al

LEXO TE PLOTE