Connect with Us

Skandali-“Dosja Çili”/ Pse u fsheh identiteti i drejtuesit të lartë që premtoi favore të paligjshme

Politikë

Skandali-“Dosja Çili”/ Pse u fsheh identiteti i drejtuesit të lartë që premtoi favore të paligjshme

Publikuar

-

Sekretari për çështjet ligjore në Partinë Demokratike, Çlirim Gjata ka reaguar një ditë pas aksionit të policisë, ku u u vu në pranga pronari i UET, Henri Çili.

Ky i fundit u arrestua, nën dyshimet se ka ndërhyrë për të siguruar favore në të paktën dy raste për të dënuar me burgim të përjetshëm, në këmbim të parave.

Në një deklaratë për mediat, Çlirim Gjata akuzoi për standarte të dyfishta në drejtësi, pasi sipas tij policia dhe prokuroria fshehin identitetin e drejtuesit të lartë të drejtësisë që premtoi favore të paligjshme.
“Arrestimi i një grupi të dyshuar për përfshirje në veprimtari kriminale të ushtrimit të paligjshëm ndaj një zyrtari të lartë të drejtësisë ka nxjerrë edhe një herë në pah standardet e dyfishta të policisë dhe të drejtësisë në Shqipëri.

Në paradën e leximit të emrave dhe veprave penale të rreth 30 të ndaluarve, drejtori i përgjithshëm i policisë shmangu identifikimin e zyrtarit të lartë të drejtësisë, i cili, sipas prokurorisë, ka premtuar favore për gjykimin e dosjes në Gjykatën e Lartë.
Emri i këtij zyrtari nuk përmendet as në materialet e përgatitura nga prokuroria. Mes të tjerash, thuhet se një drejtues i një organi të lartë të drejtësisë ka premtuar shqyrtimin tek 50 çështjet e para të dosjes, për të cilën prokuroria thotë së është ndërhyrë në mënyrë të paligjshme.

Emri i atij që në dokumenta identifikohet si drejtues i një organi të lartë të drejtësisë mbetet mister.”-tha Gjata.
Më tej, ai i drejtoi edhe disa pyetje prokurorisë dhe policisë, për të cilat tha se duhet të përgjigjen para publikut.

LEXO EDHE:  Vasili rendit “fajet” e Dvoranit/ Prokuroria të ketë kujdes, Rama të largojë duart nga drejtësia

“Policia dhe prokuroria kanë detyrimin të informojnë opinionin publik:

1- Kush është zyrtari i lartë i sistemit të drejtësisë i përfshirë në këtë dosje?
2- Pse po mbahet i fshehtë emri i tij?
3- Pse u kryen ndalimet përpara se drejtuesi i organit të lartë të drejtësisë të kryente takimin e radhës në mars, siç thuhet në dosje?”.
Më tej, Gjata theksoi se Gjykata e Lartë aktualisht ka dy emra, që sipas tij janë Ardian Dvorani dhe Sokol Sadushi.
“Aktualisht, në sistemin e drejtësisë janë vetëm dy persona që kanë lidhje me Gjykatën e Lartë, ku do të shqyrtohet dosja për të cilën prokuroria pretendon se ka patur ndikim të paligjshëm.
Ata janë:

1. Ardian Dvorani, aktualisht i vetmi anëtar funksional i Gjykatës së Lartë, drejtues i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.
2. Sokol Sadushi, kandidat pa rival për Gjykatën e Lartë, emërimi i të cilit pritet të ndodhë në mars. Sokol Sadushi, i cili udhëhoqi reformën në drejtësi si ekspert i lartë, është drejtor i Shkollës së Magjistraturës, një organ i lartë i sistemit të drejtësisë.
Sot është koha që policia dhe prokuroria të zbulojë identitetin e funksionarit të lartë të drejtësisë.
Drejtësia nuk mund të bëhet me disa standarde. Drejtësi është kur të gjithë, pavarësisht pozitës së tyre, lidhjeve dhe shërbimeve për kryeministrin, vihen përpara drejtësisë.”-tha Çlirim Gjata./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Trimi

    29 Shkurt, 2020 at 7:23 pm

    Bravo..duhet te dal ky zyrtaruc qe vret e pret

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Socialistët miratojnë statutin e ri/ Ja cilat janë ndryshimet

Publikuar

-

Nga

Socialistët miratuan në sesionin e dytë të Kongresit të PS statutin e ri. Mësohet se sesioni u zhvillua me dyer të mbyllura dhe u miratuan ndryshime teknike.

Deputeti Alket Hyseni tregoi për mediat se PS vendosi krijimin e Librit të Rregullave që përmbledh rregulloret e organeve të partisë, kodin e zgjedhjeve, kodin e etikës dhe çdo udhëzim për funksionimin e institucioneve të PS.

Gjithashtu Hyseni bëri më dije se në statut u fut koncepti i bashkë-drejtimit burrë-grua, që më parë ishte si udhëzim nga kryesia e PS.

LEXO EDHE:  Aksioni opozitar/ Çlirim Gjata: Do të vazhdojmë me strategji të reja

LEXO EDHE:  Emrat/ Ja kush garon për postet e sekretarit dhe nënkryetarëve në PD

“U vendos kontrolli i integritetit dhe figurës, bazuar në legjislacion. U sanksionua se kush nuk reflekton të vërtetën, kush nuk tregohet i sinqertë për aktivitetin e tij, merr përsipër sanksionet jo vetëm në aspektin e  përgjegjësise ndaj ligjit, por edhe me përjashtimin nga partia. Dokumenti u miratua njëzëri nga të gjithë dhe do ta ndihmojë PS-së për zgjedhjet, jo vetëm një forcë perfekte në organizim”, tha socialisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Habit themeluesi i PS-së/ “Në 2 Mars do dal në shesh në krah të Presidentit”

Publikuar

-

Nga

partia socialiste selia qendrore

Limoz Dizdari, një ndër themeluesit e Partisë Socialiste i ftuar në emisionin ‘Kjo Javë’, komentoi zhvillimet më të fundit politike.

Reksa deklaroi se PS po shkatërrohet, Dizdari pranoi hapur se do të jetë pjesë e tubimit të thirrur nga presidenti Meta me 2 mars.

“Më vjen mirë që ka interes, do të thotë se ka shqetësim. Përderisa ka shqetësim, duhet të ketë të vërteta. Unë shkoj në manifest për ato shqetësime që rrëfen presidenti. E theksoj këtë. Kjo që bëj unë është krejt normale. Unë ju garantoj se ka me mijëra të tjerë që e mendojnë këto por se thonë. Ne duhet të besojmë tek vota dhe fjala e vërtetë dhe tek qëndrimi ynë konsekuent. Kjo më bën që të them se nëse ka një shqetësim presidenti lidhur me deformimin që i bëhet strukturuarve, formacioneve të institucionit, ky është një konstatim institucional dhe duhet ta dëgjojmë. Duhet të mbajmë qëndrimet tona me vonë, ndaj qëndrimeve që kemi ndaj presidentit. Nëse është zgjedhur një president që për mendimin tim nuk është me i miri, ai kemi”- tha ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Denoncon Goxhaj/ “Veliaj vjedh projektin e kampusit universitar të një shteti tjetër”

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj ka akuzuar pak minuta më parë kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliajn për vjedhje.

Goxhaj thotë se Veliaj ka vjedhur projektin e kampusit universitar të Bostonit dhe e ka publikuar si punën të tijën.

Avokati ka publikuar fotot e postuara nga kryebashkiaku socialist dhe më pas projektin e Institutit të Artit Bashkëkohor që ndodhet në Boston. Nga fotot vihet re që është i njëjti projekt, si ai i prezantuar nga Veliaj edhe ai Institutit.

LEXO EDHE:  Propozimet e PS për Rregulloren/ Juristi: Skenar për tu mbrojtur nga drejtësia

LEXO EDHE:  Propozimet e PS për Rregulloren/ Juristi: Skenar për tu mbrojtur nga drejtësia

“Të vjedhësh projektin e kampusit universitar të një shteti tjetër dhe ta publikosh si një punë tënden;. Veëm ky kryemashtuesi ynë mund ta bëjë!”, shkruan Goxhaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE