Connect with Us

Meta e kallëzoi në SPAK/ Gjonaj: Jam gati t’i përgjigjem, Presidenti ka bërë hapin e duhur

Politikë

Meta e kallëzoi në SPAK/ Gjonaj: Jam gati t’i përgjigjem, Presidenti ka bërë hapin e duhur

Publikuar

-

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka reaguar pas dorëzimit të kallëzimit penal nga ana e presidentit Meta në SPAK.

Gjonaj thotë se reagimi i saj do të jetë institucional kundrejt akteve të tij duke u shprehur e sigurt se është e gatshme t’i përgjigjet vetëm SPAK-ut ligjërisht po dhe presidentit vetë publikisht, institucionalisht dhe ligjërisht, me kulturë dhe etikë.

Më tej Gjonaj thotë se mbetet me rëndësi që Presidenti ka bërë hapin e duhur, njohjen e institucioneve e reja të Reformës në Drejtësi.

“Sikur të mos i mjaftonte politika e dëshpëruar e dhunës verbale, sot Kreu i Shtetit ka gjetur kohën të paraqitet personalisht me të gjithë stafin e tij në zyrën e sekretarisë të SPAK, për të dorëzuar një kallëzim penal ndaj meje dhe stafit tim. Në respekt të Kushtetutës dhe pozicionit tim zyrtar me Presidentin, reagimi im do jetë institucional kundrejt akteve të tij. E siguroj se jam gati t’i përgjigjem jo vetëm SPAK-ut ligjërisht po dhe atij vetë publikisht, institucionalisht dhe ligjërisht, me kulturë dhe etikë.
Pavarësisht absurditetit të kësaj historie, mbetet me rëndësi që Presidenti ka bërë hapin e duhur, njohjen e institucioneve e reja të Reformës në Drejtësi të cilën ai u lodh aq shumë duke e luftuar dhe përbaltur atë dhe cilindo që punon me të, shqiptarë dhe ndërkombëtarë.
Shpresoj që të pranojë punën e tyre edhe ditën kur drejtësia e re dhe SPAK të filloj të godasë në shenjat e njohura botërisht si njolla të Shqipërisë, politikanë dhe zyrtarë të lartë të njohur për korrupsionin dhe krimet e tyre në këtë vend. Koha që drejtësia të veprojë”, shkruan Gjonaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

CNA.al paralajmëron skandalin e radhës/ Kush e ka këtë pallat Zoti Blushi?

Publikuar

-

Nga

CNA.al prej disa ditësh ka sjellë për lexuesit e saj një dosje të plotë investigative ne lidhje me një skemë qeveri-oligarkë-media.

Skema fillon tek qeveria, koncesioni i inceneratorëve, për të shkuar tek një kompani e regjistruar në Bullgari, e cila vjen në Tiranë dhe ble 51% të aksioneve të Valtelina kafe, e njohur me emrin tregtar Lori Kafe, e cila “rastësisht” ka të njëjtët aksionerë me Top Channel.

Më pas shkon tek propaganda pro qeverisë dhe Bashkisë së Tiranës nga ky televizion, i cili drejtohet nga Ben Blushi, ish-politikani dhe gazetari, me një pasuri marramendëse. Një oligark mediatik.

CNA.al zbuloi një pasuri rreth 500 milion lekë, por që është deklaruar vetëm 30 mijë euro.

                              Prona në Korçë

Ndërsa sot, CNA.al paralajmëron publikimin e fakteve të reja në lidhje me rreth 4 milion dollarë pasuri të të afërmve të Ben Blushit, të cilat janë pjesë e një skeme ku duket se ka pasur makinacione dhe akte formale për të bërë pronarë familjarët e Ben Blushit me ndërtues dhe pasuri të palujtshme në Tiranë dhe Korçë.

LEXO EDHE:  Meta pret Haradinaj/ Dialogu me Serbinë, në funksion të paqes së rajonit

LEXO EDHE:  Meta pret Haradinaj/ Dialogu me Serbinë, në funksion të paqes së rajonit

CNA.al nesër do të sjellë me fakte konkrete, se si një pasuri prej 4 milion dollarësh në qendër të Tiranës ka pasur ortakërinë e një ndërtuesi direkt me të afërm të Ben Blushit, ku avokati nëpërmjet një gjyqi formal, kthehet në bashkëortak të një prone me vlerë miliona dollarë, dhe përfiton dyqane dhe apartamente me sipërfaqe të konsiderueshme. Kur ka përfituar këto prona familjarët e Blushit ende nuk kishin filluar të punonin për Vjollca Hoxhën, por Beni ishte një mësues anglishteje që shkëlqente në politikë.

CNA.al ka siguruar të dhënat zyrtare nga Zyra Kombëtare e Regjistrimit të Pasurive, dhe do të publikojë nesër të gjitha detajet./ CNA.al

Ben Blushi, ky “Robin Hood” i medias shqiptare

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjonaj sfidon Metën/ Presidenca i përgjigjet me sekonda: Ti qofsh moj çupë!

Publikuar

-

Nga

Vetëm pak minuta më parë ka reaguar ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, për padinë që është ngritur ndaj saj nga presidenti Ilir Meta.

Gjonaj deklaron se reagimi i saj do të jetë institucional kundrejt akteve të tij dhe u shpreh e gatshme t’i përgjigjet vetëm SPAK-ut ligjërisht, ndërsa presidentit publikisht, institucionalisht dhe ligjërisht, me kulturë dhe etikë.

LEXO EDHE:  43-vjeçari në polici: Dikush më shfrytëzon gruan për prostitucion

LEXO EDHE:  Meta nuk heq dorë nga referendumi/ Kërkon mbështetjen e shqiptarëve

Pas kësaj ka ardhur edhe reagimi i menjëhershëm i zëdhënësit të Metës Tedi Blushit.

“Edhe falsifikatore edhe krenare! Ti qofsh moj çupë!”, shkruan ai në rrjetet sociale, si për t’i thënë ministres që pranon “sfidën” publike./ CNA.al

Meta e kallëzoi në SPAK/ Gjonaj: Jam gati t’i përgjigjem, presidenti ka bërë hapin e duhur

LEXO TE PLOTE

Politikë

Akuzat për shpërdorim detyre/ Zbardhen emrat e zyrtarëve që kallëzoi Meta në SPAK

Publikuar

-

Nga

Zbardhen emrat e zyrtarëve të lartë që presidenti Ilir Meta kallëzoi sot në SPAK.

Meta ka depozituar sot kallëzimin penal pranë SPAK, ndaj 3 funksionarëve të lartë të Ministrisë së Drejtësisë, dhe konkretisht: -Etilda Dalip GJONAJ, me detyrë Ministre e Drejtësisë. -Gentian Fehmi DEVA, me detyrë Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Drejtësisë. -Etleva Admir HAXHIA, me detyrë Drejtoreshë e Qendrës së Botimeve Zyrtare.

Ata akuzohen se në bashkëpunim, kanë konsumuar veprat penale të mëposhtme: 1. “Shpërdorim i Detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal; 2. “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, parashikuar nga neni 245/1 i Kodit Penal; 3. “Falsifikim i dokumenteve”, parashikuar nga neni 186 i Kodit Penal 4. “Përvetësimi i titullit apo i detyrës shtetërore”, parashikuar nga neni 246 i Kodit Penale.

LEXO EDHE:  Meta takon diplomatin austriak/ Ja çfarë i kërkoi

LEXO EDHE:  Meta pret Haradinaj/ Dialogu me Serbinë, në funksion të paqes së rajonit

Edhe këtë kallëzim Presidenti e depozitoi pranë Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (SPAK) jo vetëm nisur nga fakti që është një hap procedurial vijues në vijim të Kallëzimit të bërë në datë 19.11.2019 dhe Kallzimit Shtesë të bërë në datë 18.02.2020, por dhe për faktin se kompetenca lëndore i përket SPAK sipas nenit 148/4 dhe 135/2 të Kushtetutës dhe neneve 25/3 dhe 75/a të Kodit te Procedurës Penale.

LEXO TE PLOTE