Connect with Us

“Opozita u tërhoq me bishtin ndër shalë”/ Sherefedin Shehu paralajmëron pazarin e radhës

Politikë

“Opozita u tërhoq me bishtin ndër shalë”/ Sherefedin Shehu paralajmëron pazarin e radhës

Publikuar

-

Pas një proteste të zhvilluar në 16 shkurt 2019, opozita e drejtuar nga Lulzim Basha, vendosi të djegë mandatet e deputetëve, në shenjë proteste kundër qeverisë, të cilën e akuzon se ka ardhur në pushtet me votat e blera nga paratë e krimit.

Një ndër temat kryesore, “frymëzuese” e protestave të opozitës në atë kohë, ishin dosja Dosja penale me nr.184, e cila flet për përfshirjen e zyrtarëve të lartë në blerjen e votave në zgjedhjet lokale për bashkinë e Dibrës si dhe dosja 339, e cila flet për përfshirjen e syrtarë të lartë të PS-së në Durrës, në shit-blerje votash.

dhune ne proteste
                       Protesta e opozitës

Pas djegies së mandateve u publikuan edhe të tjera përgjime në lidhje me këto dosje, ku dolën emra të eksponentëve të PS-së, Si Damian Gjiknuri, Vangjush Dako, e deri kryeministri Rama ishte përfshirë në përgjime.

Opozita në atë kohë zhvilloi rreth 10 protesta kombëtare, braktisi parlamentin, por edhe bojkotoi zgjedhjet vendore duke i falur në tavolinë Ramës 61 bashki.

Por, ndërkohë që po bëhet pothuajse një vit nga vendimi ekstrem i opozitës për të djegur mandatet e deputetëve, duket se ka një tërheqje nga ana e Bashës.

Përtej deklaratave që s’ka bisedime me Gjiknurin, pa burgosjen e vjedhësve të votave, ska tryzë me Ramën, ska zgjedhje me Ramën etj si këto, një ditë më parë, Basha u rikthye në bisedime me qeverinë.

Pas këtij vendimi të Lulzim Bashës, CNA.al ka kontaktuar me ish-kandidatin e Partisë Demokratike për Bashkinë e Dibrës, dhe ish deputetin e kësaj partie, profesor Sherefedin Shehu, i cili ka komentuar situatën politike në vend, vendimin e opozitës, por edhe debatet për sistemin zgjedhor.

Në një prononcim për CNA.al, Sherefedin Shehu është shprehur se pjesëmarrja e opozitës në Komisonin Zgjedhor, është e mirëpritur, por shtoi se tërheqja “me bisht ndër shalë”, nuk garanton pritshmëritë e qytetarëve.

Sipas Shehut, situata e sotme, ku Basha ka pranuar të ulet në tryezë edhe me Gjiknurin, e bën të pavlefshme vendimin për djegien e mandateve.

LEXO EDHE:  Basha i ulërin Ylli Rakipit/ Del jashtë kontrollit

“Mungesa e infratrukturës dhe një sistemi të besuar zgjedhor e bën urgjente ngritjen dhe funksionimin e komisionit zgjedhor. Edhe formalizimi i pjesëmarrjes së opozitës është i shumëpritur. Por, pjesëmarrja e opozitës me “bisht nën shalë” dhe si e “zënë në faj” nuk garanton atë që presin qytetarët, një sistem zgjedhor të pakontestueshëm dhe të qëndrueshëm. Kjo pjesëmarrje e bën pavlerë “sakrificën” e deritanishme të demokratëve por edhe të deputetëve të opozitës. Opozita po merr pjesë në komisionin zgjedhor me një retorikë populiste pa asnjë platformë dhe mekanizma garancie për një sistem zgjedhor të pandryeshëm, një infrastrukture zgjedhore institucionale dhe proceduriale të pakontestueshme dhe të qëndrueshme dhe për t’i dhënë fund traditës së arnimit njëherë në dy vjet të kodit zgjedhor”-tha Sherefedin Shehu.

Sipas tij, ulja e Bashës në tavolinë me Ramën, është mjaft e dyshimtë, përderisa ky i fundit nuk ka pranuar ende asnjë prej kërkesave të opozitës, siç janë zgjedhjet e parakohshme dhe krijimin e një qeverie teknike.

“Ulja me z. Rama është e dyshimtë për sa kohë që ai nuk ka pranuar problemet e krijuara në zgjedhjet e bëra pas ardhjes së tij në pushtet dhe nuk ka treguar vullnet për eleminimin e tyre. Ai nuk ka pranuar zgjedhjet e parakohshme dhe zhvillimin e tyre nga një qeveri teknike. Ai nuk ka garantuar procedurën e legjitimimit dhe miratimit të propozimeve të opozitës jo-parlamentare. Administrata zgjedhore është dhe do të mbetet politike duke ju nënshtruar vullnetit të pushtetit dhe të parasë.”-u shpreh Shehu.

Po ashtu, ai tha se ulja papritur në tavolinë me qeverinë, paralajmëron një tjetër Pazar mes tyre, jo në interesin e qytetarëve.

“Ulja e papritur e opozitës në tavolinë me Qeverinë paralajmëron ndonjë pazar për zgjedhje të parakohshme por jo zgjedhje që garantojnë vullnetin e qytetarëve. Arnimet e mundëshme të kodit zgjedhor nuk do të prekin thelbin e tij dhe burokratët dhe ekspertët e OSBE-së do të mund të rikthehen përsëri pas dy viteve për të reflektuar rekomandimet e tyre të dyzuara të cilat kanë një qëllim të vetëm, pamundësinë e zgjedhjeve të lira dhe demokratike dhe vazhdimësinë e biznesit të tyre.”-tha Sherefedin Shehu për CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kërkesa e çuditshme në KQZ/ Qytetari nga Vlora kërkon mandatin e deputetit

Publikuar

-

Nga

KQZ ka protokolluar ditën e sotme një shkresë të çuditshme nga një qytetar nga Vlora me banim në Tiranë.

Sipas Abc news, me anë kësaj kërkese drejtuar KQZ, Tasim Mehmeti ka kërkuar mandatin e deputetit për Kuvendin e Shqipërisë.

Sipas tij kjo kërkesë është e bazuar në ligjin 10019 të datës 29.12.2008.

“I nderuar kryetari i KQZ Denar Biba!
Unë Kërkuesi Tasim Mehmeti kam kandiduar për deputet në Kuvendin e Shipërisë nga Lista e partisë politike “Sfida për Shqipërinë” në qarkun e Vlorës. Sipas listës shumëemërore në qytetin e Vlorës kam qenë i dyti në listë.
Kërkesa ime për dhënien e mandatit të deputetit në Republikën e Shipërisë është si më poshtë:
Si pasojë e vendeve vakante, sepse parlamenti ka mangësi në numra si deputet, që duhet të jenë në parlamentin shqiptar 140 deputetë, sipas Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë.
-Dhënia e mandatit tim sipas ligjit të Kodit Zgjedhor i shërben parlamentarizmit, demokracisë funksionale për shtetin ligjor dhe funksional.
-Kërkesa ime është e bazuar për të qenë deputet i Kuvendit të shqipërisë është si pasojë e largimit të opozitës nga parlamenti dhe është një detyrim për tu plotësuar nga ana e KQZ.
-Kërkoj mandatin e deputetit për Kuvendin e Shqipërisë për z. Tasim Emin Mehmeti”.
Tasim Mehmeti në fakt për të qenë më zyrtar dhe më i bazuar në kërkesën e tij, e ka firmosur dhe vulosur atë edhe me avokat.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka makroshengen shqiptar pa minishengenin Ballkanik”/ Paloka i kthehet Ramës

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i PD, Edi Paloka thotë se me një deklaratë të vetme, edhe sot kryeministri Rama rikonfirmoi se për interesa të kujt punon.

Paloka ka kujtuar përgjigjen e Ramës gjatë konferencës për shtyp me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, teksa ky i fundit tha se ishte i interesuar për “Makroshengenin shqiptar me parë se për minishengenin Ballkanik”.

“Me një deklaratë të vetme edhe sot Rama rikonfirmoi se për interesa të kujt punon.
Deklaratës së kryeministrit të Kosovës se është i interesuar për “Makroshengenin shqiptar më parë se për minishengenin ballkanik” , Rama ju pergjigj:“Nuk ka makroshengen shqiptar pa minishengenin rajonal…” Më trocc se kaq Esadi nuk mund të fliste”, shkruan Paloka.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Andi Bushati/ Pse s’ranë dakord? Ramën dhe Albinin i largon Vuçiçi

Publikuar

-

Nga

analisti dhe gazetari andi bushati

Edi Rama e ka yshtjen për ironi më të fortë se atë për vetëpërmbajtje. Vesin e tij ai nuk ia kurseu në konferencën e shtypit, as Albin Kurtit. Duke e etiketuar si “të ri në detyrë”, ai mëtoi të theksonte gjithë naivitetin dhe ëndërrat fluturake që ngërthen ky togfjalësh. Pasi ia ka thënë më parë edhe privatisht, gjatë takimit të tyre të mëhershëm në Tiranë, se realiteti i qeverisjes bie shpesh ndesh me poezinë e opozitës, ai u rimundua ta fusi në këtë steriotip edhe publikisht bashkëbiseduesin e tij.

Por, në fakt, divergjenca e thellë që Rama dhe Kurti shfaqën këtë të martë, ajo e mospajtimit për idenë e mini Shengenit Ballkanik, nuk ka të bëjë thjesht me ndryshimin mes një njeriu që u është nënshtruar ingranazheve të pushtetit dhe një tjetri që vazhdon inercinë idealiste të opozitës.

Ajo mbi të gjitha është thelbësore, parimore dhe patriotike.

Mes Edi Ramës dhe Albin Kurtit qëndron një hendek i thellë : i pari e sheh Kosovën si mish për top për pushtetin e tij. Për këtë, ai është i gatshëm, që përkrah Aleksandar Vuçiçit, të kërkojë një zgjidhje që i vë të dy në piedestalin e liderëve të pashmangshëm të Ballkanit.

Vetëm kështu mund të justifikohen piruetat krejtësisht haluçinante, që bëjnë dhe shiun dhe diellin në fare pak kohë. Vetëm kështu mund të shpjegohet se si këta dy politikanë u shndërruan papritmas nga idhtarë të zgjidhjeve me ngritje muresh, me ndarje etnike, me shkëmbime territoresh dhe popullsish, në krejt të kundërtën, në partizanë të rrëzimit të mureve, të heqjes së kufijve, të lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave, sipas modelit të Europës së bashkuar.

Mjafton vetëm ky kapërcim i pabesueshëm, për të mos e parë Edi Ramën as si idealist, as si realist, por thjesht si oportunist.

Me Albin Kurtin e opozitës, në 22 vjet, ka ndodhur e kundërta. Ai ka vuajtur burgun serb për Kosovën e pavarur, ai ka duruar prangat e UMNIK-ut për një shtet pa enklava të dirigjuara nga Beogradi, ai është shndërruar në deputet radikal me gaz lotsjellës në dorë, për të mos dorëzuar pjesë të territorit, ai ka pasur gjithmonë një yll polar, të diskutueshëm për shumëkënd, por të panegociueshëm për të: bashkimin kombëtar.

Pikërisht këto dy modele politikanësh janë përballur në takimin e tyre të parë zyrtar në Tiranë.

LEXO EDHE:  Nënkryetari i Parlamentit ironizon Ramën/ Si e “ndryshoi” BE termin “hapje negociatash”

LEXO EDHE:  Nënkryetari i Parlamentit ironizon Ramën/ Si e "ndryshoi" BE termin "hapje negociatash"

Ashtu sikurse u duk edhe nga fjalët e tyre, ata nuk kanë rënë dakord. Sepse, sipas Albinit (shiko linkun e shkrimit lart) më parë duhet një “Makro- Shengen” midis vetë shqiptarëve. Ndërsa, sipas Ramës, ai nuk mund të arrihet kurrë, pa mini Shengenin, pra pa lejen e Beogradit dhe të Vuçiçit.

Ky pra është hendeku, i cili u vu re sot. Ai mes një politikani që qëndron prej 22 vitesh në pushtet dhe që e sheh gjithçka vetëm me cinizmin e përfitimit të vet personal dhe një lideri që vjen nga opozita dhe që ruan ende idealin e të folurit në emër të shumicës.

Pikërisht këtë përplasje, Edi Rama u mundua ta fshehë përmes ironisë me steriotipin e “të riut në detyrë”, duke lënë të kuptohet se koha dhe pushteti do ta transformojnë edhe Albin Kurtin.

Natyrisht askush nuk mund të vërë bast për këtë.

Por, mosmarrëveshja e sotme na tregoi një gjë: se udhëheqës si Rama, nuk mund të ndryshojnë dot më, ata kanë vetëm një shpresë, ta bëjnë edhe Albinin si vetja.

Ndërsa Kurti ende na mëkon me besimin për të dyshuar, se nuk ekziston një rrugë e vetme, se për të qëndruar gjatë në politikë nuk duhet patjetër të kalosh nga Beogradi, nuk mund t’u nënshtrohesh edhe kompromiseve më të ulta, se në fund të fundit, nuk duhet vetëm të përulesh, por edhe të besosh.

LEXO TE PLOTE