Connect with Us

CNA.al e paralajmëroi/Media gjermane: Ja sa do kushtojë rindërtimi i banesave të shkatërruara nga tërmeti

Lajme

CNA.al e paralajmëroi/Media gjermane: Ja sa do kushtojë rindërtimi i banesave të shkatërruara nga tërmeti

Publikuar

-

Në kohën kur qeveria shqiptare ende nuk ka dhënë një shifër ekzakte se sa do të kushtojë rindërtimi i banesave të shkatërruara nga tërmeti i 26 nëntori, media gjermane “ARD” thotë se e gjithë puna mund të kushtojë deri në 1 miliard euro.

“Shifrat zyrtare nuk janë ende të disponueshme, por rindërtimi i zonave të prekura nga tërmeti do të jetë jo vetëm një sfidë njerëzore dhe teknike, por edhe e kushtueshme. Dhe me Shqipërinë që është një vend i varfër. Ekspertët atje thonë se rindërtimi mund të kushtojë deri në një miliard euro”, shkruan media gjermane, ndërsa thekson se shumë qytetarë dhe biznese kanë dhuruar para për normalizimin e situatës.

LEXO EDHE:  Nga Durrësi, Tirana, Vora, Fushë-Kruja dhe Laçi/ Zbulohen zonat ku do të ngrihen lagjet e reja pas tërmetit

Gjithashtu në artikull thuhet se qeveria ka planifikuar të ndërtojë në planin afatshkurtër 5,000 apartamente dhe në planin afatgjatë edhe 10,000 të tjera, ndërsa nuk lihet pa përmendur edhe mbështetja e ndërkombëtarëve dhe konferenca e donatorëve e propozuar nga kreu i qeverisë Edi Rama.

“ARD” shkruan se në Shqipëria po kërkon ndihmë edhe nga ekspertët e huaj për vlerësimin e banesave të dëmtuara.

“Në Shqipëri ka një mungesë flagrante të punëtorëve të aftë dhe nuk ka mjaft ekspertë të vetë në vend”, theksohet në artikull./ CNA.al

Erdbebentrauma in Albanien: Der Wiederaufbau steht an

 

Analiza paraprake/ Tërmeti ka shkaktuar mbi 1 miliard euro dëme

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Kryepeshkopit Anastas i jepet çmimi ndërkombëtar “Klaus Hemmerle 2020”

Publikuar

-

Nga

Kryepeshkopit Anastas i jepet çmimi  ndërkombëtarë “Klaus Hemmerle 2020” për kontributin e tij në përqasjen dhe bashkekzistencën paqësore të komuniteteve të traditave të ndryshme.

Ceremonia e dorëzimit të çmimit do të bëhet në Kishën Katedrale historike të Aahenit, në Gjermani.

Ky vlerësim i rëndësishëm  jepet një herë në dy vjet, nga Lëvizja e Fokolarëve personaliteteve ndërkombëtare që kanë kontribuar në përqasjen dhe në mirëkuptimin e komuniteteve me tradita të ndryshme kulturore e fetare.

Lavdërimin (Laudatio) për personin e nderuar me këtë çmim do ta mbajë kardinali Kurt Koh, President i “Këshillit Pontifik për Promovimin e Unitetit të Krishterë” (PCPCU).

Në përshëndetjen e tij falënderuese, Kryepiskopi Anastas pritet t’i referohet temës “Bashkekzistenca paqësore në një botë multifetare”.

Fokolarët janë një “Lëvizje për ripërtëritje shpirtërore dhe  sociale”romano-katolike, që ka për qëllim arritjen e paqes dhe të bashkekzistencës paqësore midis njerëzve dhe popujve. Ata numërojnë reth 140.000 anëtarë dhe veprojnë në 180 vende.

LEXO EDHE:  Ja ku do të zhvendosen rrënojat e pallateve të shkatërruara nga tërmeti

LEXO EDHE:  Francë/ Mobilizim ndërkombëtar për t’u ardhur në ndihmë viktimave të tërmetit në Nepal

Prej vitit 2002 kanë themeluar çmimin në fjalë për nder të Klaus Hemmerle (1929-1994), “këtij ndërtuesi urash” shpirtërore, i cili ka qenë Episkop i Aahen (1975-1994) dhe profesor i Filozofisë së Fesë.

Me rastin e këtij aktiviteti, të pranishmëve do t’u vihet në dispozicion përkthimi në gjermanisht i librit të Kryepeshkopit Anatas “Hierapostullim në gjurmët e Krishtit”, që u botua së fundmi nën përkujdesjen e Universitetit të Friburgut, në Zvicër.

 

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rudina Hajdari feston ndryshe/ Vajza e deputetes shpërndan lule për Shën Valentin

Publikuar

-

Nga

Dita e të dashuruarve e ka larguar nga politika deputeten Rudina Hajdari, e cila duket se i është përkushtuar familjes.

Por ajo që e ka festuar më shumë dhe është përkushtuar më tepër te festa e Shën Valentinit, duket se është vajza e politikanes, Sihana.

Vetë Hajdari ka publikuar disa foto të Sihanës duke vizatuar zemra dhe trëndafila, ku uron deputeten për festën.

Gjithashtu vogëlushja shihet edhe me trëndafila të kuq në dorë, për të cilët Rudina Hajdari thotë se i ka shpërndarë.

LEXO EDHE:  Luan Rama thirrje Prokurorisë/ Demonstroni që jeni institucion i pavarur

LEXO EDHE:  Ja ku do të zhvendosen rrënojat e pallateve të shkatërruara nga tërmeti

“Sihana duke shpërdarë lule për festën e Shën Valentinit. Gëzuar Shën Valentinit nga ne”, shkruan ajo në rrjetet sociale krahas fotos./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Vijon gara për kreun e BKH/ Kualifikohen 8 kandidatë

Publikuar

-

Nga

Vijon gara për kreun e Byrosë Kombëtare të Hetimit.

Komisioni i Përzgjedhjes për Drejtorin e BKH-së ka përfunduar vlerësimin e testit të aftësive fizike, testit të arsyetimit logjik dhe të aftësive për të shkruajtur raporte dhe ka llogaritur pikët totale për secilin kandidat, për të identifikuar kandidatët më të mirë për Drejtor të BKH-së, që do të marrin pjesë në fazat e tjera të përzgjedhjes.

LEXO EDHE:  LSI del me shifra ende pa filluar protesta

LEXO EDHE:  Po fshihen provat pas tërmetit?/ Rama: E keni gabim, gjithçka është fotografuar

Tetë nga 18 kandidatë janë kualifikuar në testin fizik dhe logjik. Ata tashmë do të intervistohen nga Komisioni i Vlerësimit në SPAK.

1-Aida Veizaj
2-Ardian Çipa
3-Artur Beu
4-Ervin Hodaj
5-Gentjan Shehaj
6-Lindita Nushi
7-Idajet Faskaj
8-Ylli Pjetërnikaj

 

LEXO TE PLOTE