Connect with Us

Nga akuzat për fshehje të pasurisë te vendime të paligjshme/ Kush është gjyqtari që liroi Florenc Çapjan

Kronika

Nga akuzat për fshehje të pasurisë te vendime të paligjshme/ Kush është gjyqtari që liroi Florenc Çapjan

Publikuar

-

Një ditë më parë, Gjykata e Elbasanit, vendosi lirimin nga burgu të Florenc Capjas, i akuzuar për vrasje me paramendim e mbetur në tentativë. Vendimi u mor nga gjyqtari Tomorr Kullolli.

Ndërkohë, ditën e sotme ka ardhur një reagim i fortë nga Policia e Shtetit, e cila e cilëson vendimin si të paligjshëm. Ndërsa bën kronologjinë e ngjarjes për të cilën akuzohet dhe është vënë në pranga Çapja, policia e cilëson si person me rrezikshmëri dhe drejtues të një grupi kriminal të rrezikshem kriminal që vepron në qarkun e Elbasanit, por edhe më gjerë, i arrestuar shumë herë për vepra të rënda penale.

Ndër të tjera në reagimin e Policisë thuhet se “Ky vendim nuk është i formës së prerë, por gjithsesi ka bërë që ky individ me rrezikshmëri te lartë shoqërore të lirohet nga burgu dhe sot të jetë i lirë”.

Por, kush është gjyqtari që liroi nga burgu Florenc Çapjan.

Vendimi për lirimin e Florenc Çapjas, është marrë nga gjyqtari i Gjykatës së Shkallës së Parë në Elbasan, Tomor Kullolli.

Tomorr Kullolli në vitin 2015 është paditur nga Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave për fshehje të pasurisë.

LEXO EDHE:  Vasili: Ju tregoj se kush drejton policinë që nga 2013

Po ashtu, Kullolli është një ndër 13 gjyqtarët për të cilët Ministria e Drejtësisë, ka propozuar masa ndëshkuese për shkelje që ata kanë bërë gjatë ushtrimit të detyrës. Por, që u “amnistua” nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë.

Po ashtu gjyqtari i Elbasanit Tomor Kullolli, ka liruar nga burgu, Thanas Bekon, i akuzuar për “Vjedhje me dhune” e kryer në bashkëpunim dhe “Heqja e paligjshme e lirise” e kryer në bashkëpunim.

Beko u la me masën e sigurisë “arrest shtëpie” nga gjykata e Elbasanit, për çështjen e mbajtjes peng dhe dhunimit të taksitit Andi Vyshka, mikut të një gjyqtare në Elbasan.

Por, ai u arrestua sërish, vetëm shtatë ditë pas lirimit nga gjyqtari Tomor Kullolli./ CNA.al

Zbardhet mbledhja e KLD/ Ja 13 gjyqtarët e amnistuar nga shkeljet

Lirimi i Florenc Çapjas dhe Suel Çelës/ Policia e Shtetit shpreh zhgënjimin: Vendim i paligjshëm, i jep krah krimit

Nga martesa me kredi tek mijëra euro të ardhura/ Karrierra e Sandër Simonit në pikëpyetje

Nën hijen e Krimeve të Rënda/ Gjyqtari me dhjetra llogari bankare zhvat buxhetin e shtetit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Misteri i vdekjes së nënës dhe dy fëmijëve në Bulqizë/ Gjendet në banesë një shishe me pesticide

Publikuar

-

Nga

Të tjera detaje dalin në dritë nga ngjarja tragjike në Ostren të Bulqizës, ku në rrethana ende të paqarta nëna dhe dy fëmijët e saj u gjetën të pajetë në banesë, ndërsa mundi të shpëtonte vetëm vajza e vogël.

Ngjarja ndodhi gjatë natës, duke u zbardhur e premtja. Ndonëse u përfol se shkak i vdekjes së Rajmonda Tolajt, Rudinës dhe Fajtonit mund të ishte rrjedhja e gazit, duket se ky version është hedhur poshtë. Gazetari Enver Doçi ka siguruar për ‘BalkanWeb’ detaje të reja nga ngjarja në fjalë.

Sipas tij, në njërën nga dhomat e familjes Tolaj, përveç një pjate me supë që ishte në tavolinë, e cila është çuar në laborator, është gjetur dhe një shishe rreth 50 gramshe, e mbështjellë me letër. Kjo shishe, përmbajtja e të cilës nuk dihet se çfarë ka pasur brenda, mbante një aromë të keqe.

Nga interesimet e Doçit pranë familjarëve, thuhet se ky pesticid përdorej për patatet, të cilat spërkateshin pasi i shkulnin, nderkohe qe ajo eshte çuar ne laborator.

LEXO EDHE:  Super aksioni i policisë/ Publikohen emrat e të arrestuarve

LEXO EDHE:  Ushtroi dhunë ndaj bashkëshortes/ Në pranga 25-vjeçari

Nëna me fëmijët jetonin të vetëm në banesë, pasi bashkëshorti i saj kishte emigruar për punë në Greqi, ndërkohë që kishin dhe një vajzë të martuar.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Tritoli poshtë makinës/ “Mrekullia” që shpëtoi makinën e Suad Licit

Publikuar

-

Nga

Një pako me lëndë eksplovive është gjetur mëngjesin e sotëm poshtë makinës së administratorit të ekipit të Vllaznisë, Suad Lici.

Mësohet se fatmirësisht lënda e vendosur në pjesën poshtë makinës nuk ka shpërthyer, pasi është fikur fitili.

Grupi hetimor bën të ditur se fitili përcjellës është ndezur në momentin që e kanë vendosur autorët, por është djegur vetëm një pjesë e tij dhe është fikur duke bërë që zjarri të mos të depërtojë deri tek natribani ku ishte e mbështjellë lënda plasëse.

Autorët e kishin planifikuar shpërthimin e makinës gjatë natës ose në orët e para të mëngjesit kur familja Lici ishte në gjumë, ndërsa administratori e konstatoi pakon vetëm në mëngjes kur doli nga shtëpia për të hipur në ‘Benz’. Ekspertët e xhenios rreth orës 12:00 mbërritën në vendin e ngjarjes në Shkodër për të kontrolluar pakon. Gazetari i Report Tv në Shkodër, Ergys Kavaja theksoi se nuk u krye në vendin e ngjarjes shpërthimi i kontrolluar i pakos nga ekspertët e xhenios, pasi do të analizohet në laborator, ndërsa po hetohet për gjurmët e mundshme të gishtave të autorëve.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Në kërkim për vrasje/ Publikohen foto dhe emrat e tre të rrezikshmëve të radhës

Publikuar

-

Nga

Policia e Shtetit vijon të publikojë emrat dhe fotot e peronave me rrezikshmëri, të cilët janë shpallur në kërkim për vepra të rënda penale .

Ditën e sotme policia ka bërë publike emrat e tre personave, të cilët rezultojnë të dënuar me 25 vite heqje lirie për vrasje, dhe që do të jenë objekt i punës së Njësisë së Kërkimit.

Bëhet fjalë për shtetasit: Pjetër Pacani, Jak Gjini dhe Besmir Xhebexhia.

Pjetër Pacani, në datën 18 janar 2011, pranë një karburanti në autostradën Lezhë-Tiranë, shtetasi Pjetër Pacani ka vrarë me armë zjarri shtetasit N. Z. dhe V. Gj.

Gjykata e Rrethit Tiranë e ka dënuar me 25 vite burg, për veprat penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Armëmbajtja pa leje”.

LEXO EDHE:  Policia maqedonase aksion në fshatin Malinë

LEXO EDHE:  Vasili: Ju tregoj se kush drejton policinë që nga 2013

Jak Gjini, në datën 30 gusht 2003, në fshatin Tresh, Lezhë, shtetasi Jak Gjini ka vrarë me armë zjarri për motive të dobëta, shtetasin P. B. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lezhë e ka dënuar me 25 vite burgim, për veprat penale “Vrasja me paramendim” dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Besmir Xhebexhia, në datën 22.07.2000,  Besmir Xhebexhia ka vrarë me armë zjarri, për motive të dobëta, vëllezërit A. N. dhe R. N. dhe ka plagosur rëndë duke i këputur krahun e djathtë, shtetasin H. N.  Besmir Xhebexhia është dënuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kukës, me 25 vjet burgim, për veprën penale “Vrasja me dashje”.

LEXO TE PLOTE