Connect with Us

Ministri i Brendshëm përfshihet në skandal/ Fshehu një vilë në Gjirin e Lalzit?

Aktualitet

Ministri i Brendshëm përfshihet në skandal/ Fshehu një vilë në Gjirin e Lalzit?

Publikuar

-

Ministri i Brendshem, Sander Lleshaj ne deklarate per mediat

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj erdhi në detyrë, në nëntor të vitit 2018.

Lleshaj zuri vendin e Fatmir Xhafajt, pas dorëheqjes së këtij të fundit.

Pas marrjes së detyrës, Lleshaj në kohë rekord mori titullin si ministri i vendimeve qesharake.

Kjo për arsye të disa vendimeve qesharake dhe fyese, në të cilat policët quheshin “barkderra”, apo që iu ndalonte  punonjësit të frekuentonin ambientet e jashtme të institucionit gjatë orëve të punës.

Por, bëmat e tij nuk përfundojnë. Pasy dyshohet se Lleshaj edhe pasurinë nuk e ka deklaruar të gjithën.

CNA.al raportoi më parë, se Lleshaj dyshohet të ketë fshehur një vilë që ndodhet në një nga resortet turistike në Gjirin e Lalzit.

Bëhet fjalë për një pasuri, që nuk e gjejmë të deklaruar në formularët e deklarimit ndër vite të administruara nga ILDKPKI.

Ndërkaq, dyshohet se  Lleshaj ka si pronë të tij një apartament duplex me sipërfaqe 120 m2, në një godinë me dy kate me sipërfaqe totale 480 m2.

CNA.al ka publikuar fotot dhe videon e vilës së Lleshajt që me çmimet e tregut në atë zonë kap vlerën prej të paktën 150 mijë euro.

Nga verifikimet që kemi bërë  deklaratat e pasurisë së Ministrit të Brendshëm nga viti 2006 e deri në vitin 2017, nuk rezulton të ketë deklaruar një pasuri të tillë.

Në vitin 2006 ai ka marrë një kredi për shtëpi, 120 0000, por nuk e thotë adresën, qytetin se ku e ka blerë. Gjithashtu në vitin 2008  ai ka deklaruar një tjetër kredi të marrë nëpërmjet Ministrisë së Mbrojtjes në shumën 500 000 lekë, po për shtëpi. Por edhe në këtë rast nuk e thotë adresën, qytetin ku ndodhet shtëpia.

Pasuria e deklaruar ndër vite, sipas të dhënave të marra nga Open Spending Albania.

Në deklaratën fillestare të vitit 2006 rezulton se Lleshaj në pozicionin e Komandatit të komandës së Doktrinës dhe stërvitjes  ka llogari rrjedhëse në shumën 8 mijë euro dhe 60 000 lekë.

Ndërsa në deklaratën vjetore të 2006 ka treguar se ka të ardhurat nga paga në shumën 63 444 lekë, të ardhura nga paga e gruas në shumën 17 000 lekë,

Në vitin 2007 ai ka deklaruar dy llogari rrjedhëse në vlerat 5 300 euro dhe 450 000 lekë, të ardhurat nga paga e tij dhe e bashkëshortes si dhe një kredi për shtëpi në shumën 120 0000 lekë.

Në vitin 2008 ai ka deklaruar llogari rrjedhëse në shumën 750 000 lekë, gjendje cash 5 500 euro, gjendje në cash 4 800 000 lekë, të ardhurat nga paga e tij dhe e bashkëshortes, një kredi prej 5 000 000 lekë për shtëpi.

Në vitin 2009 ai ka deklaruar llogari rrjedhëse në shumën 980 000 lekë,  gjendje cash 6 000 euro, makinë për bashkëshorten në shumën 200 000 lekë. Në total të ardhurat vjetore janë 136 3356 lekë.

Në vitin 2010 ai ka deklaruar se në total të ardhurat familjare shkojnë në shumën 1852000 lekë.

LEXO EDHE:  Rivlerësimi i Regleta Panajotit/ KPK ngre pikëpyetje mbi pasurinë dhe profesionalizmin

Në vitin 2011 ai ka deklaruar një llogari rrjedhëse në shumën 20 000 lekë si dhe të ardhurat nga paga e tij dhe e bashkëshortes, Në total të ardhurat vjetore i shkojnë 1 800 000 lekë.

Në vitin 2012 ai ka deklaruar llogari rrjedhëse në shumën 30 000 lekë, dhe të ardhurat nga paga. Në total të ardhurat vjetore shkojnë në 1 812 000 lekë.

Në deklaratën fillestare të vitit 2013 ai ka deklaruar, gjendje në llogarinë rrjedhëse  980 000 lekë si dhe pagat. Nuk ka shtim të pasurisë, krahasuar me vitet e mëparshme.

Në vitin 2013, në kohën që ai është emëruar këshilltar i Kryeministrit për Sigurinë,  ai ka deklaruar gjendje në llogarinë rrjedhëse në shumën 320 000 lekë, gjendje cash në shumën e kredisë 4 800 000 lekë, makinë të bashkëshortes në shumën 200 000 lekë, gjendje ne cash 6 000 euro, të ardhura nga paga në shumën 420 000 lekë, të ardhura nga paga e bashkëshortes 165 000 lekë, të ardhura nga bursa e vajzës në shumën 2 250 euro. Gjithashtu ka deklaruar dy kreditë, njërën prej  5 000 000 të marrë nëpërmjet Ministrisë për Mbrojtjes për banesë dhe tjetrën në shumën 18 550 euro, të marrë në vitin 2010, për të blerë një makinë Honda CRV.

Në vitin 2014 ai ka deklaruar gjendje në llogarinë rrjedhëse të pagave në shumën 450 000 lekë, makinë Honda me vlerë 15 000 euro, makina e bashkëshortes 200 000 lekë, gjendje cash 500 euro si dhe të ardhura nga pagat e tij dhe të bashkëshortes dhe bursa e vajzës në Gjermani në shumën 7500 euro.

Në vitin 2015 ai ka deklaruar gjendje cash 750 000 lekë, ka shitur makinë e gruas 150 000 lekë, gjendje cash 1000 euro.

Në vitin 2016 ai ka deklaruar gjendja në llogarinë rrjedhëse në shumën 3 265 467 lekë, gjendje cash në 1500 euro,të ardhura nga paga e tij në shumën e 1 461 144 lekë, të ardhura nga pensioni i parakohshëm si ushtarak në shumën 144 000 lekë, të ardhura nga paga e bashkëshortes në shumën 636 000 lekë.

Në vitin 2017 ai ka deklaruar gjendje në llogarinë rrjedhëse të pagave në shumën  3 549 538 lekë, gjendje cash në vlerën 2 200 000 lekë, makinën Honda nga 15 mijë euro e ka deklaruar 14 mijë euro, gjendje cash 2000 euro si dhe të ardhurat nga pagat.

Fotot më poshtë, pasuria e Lleshajt, sipas të dhënave të siguruara nga CNA.al pranë ILDKPI-së./ CNA.al 

 

Foto+Video/ Zbulohet vila e ministrit të Ramës në Gjirin e Lalzit

Krimi trondit Elbasanin/ Sandër Lleshaj “kyç” gojën

Skandal/ Lleshaj dekonspiroi operacionin e policisë?

Lleshi merr vendimin drastik/ Zbulohet urdhëri për “policët barkderra”

Lleshi letër drejtueseve të policisë/ Merrni masa urgjente për djegien e mbeturinave

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Sqarimi i Kokëdhimës për prishjen me Edi Ramën/ Zgjodhi anën e Gramoz Ruçit

LEXO EDHE:  Sqarimi i Kokëdhimës për prishjen me Edi Ramën/ Zgjodhi anën e Gramoz Ruçit

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ Pse Rama hezitoi të përmendë Metën?

LEXO EDHE:  Rivlerësimi i Regleta Panajotit/ KPK ngre pikëpyetje mbi pasurinë dhe profesionalizmin

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: