Connect with Us

Ekskluzive/ Murrizi flet për CNA.al: Pse nuk e dorëzoj mandatin

Aktualitet

Ekskluzive/ Murrizi flet për CNA.al: Pse nuk e dorëzoj mandatin

Publikuar

-

Deputeti demokrat, Myslim Murrizi, është një nga pesë opozitarët që nuk e ka djegur ende mandatin e deputetit

I kontaktuar nga CNA.al Murrizi ka sqaruar se është kundër djegies së mandatit

“Kam qenë konstant, kundër djegies së mandateve sepse ne ato i kishim të djegura, pse na futen ne dhjetor. Kam qenë konstant në Grup parlamentar, edhe në mbledhje të tjera. Kam pyetur nëse janë konsultuar për një vendim të tillë me ndërkombëtarët dhe partitë motra europiane. Kam që nga viti 2009 që bërtas për ndryshimin e Kodit Zgjedhor për sistemin mazhoritar dhe zgjedhje të drejta dhe jam i bindur se me sistemin mazhoritar askush prej butakëve në Parlament nuk do të fitojë”,-u shpreh Murrizi i kontaktuar nga CNA.al

Me tej ai theksoi: “Është e turpshme që flasin në emër të popullit, më bëjnë për të vjellë. Sonte në 19;30 do të jem në News 24 për të sqaruar qëndrimin tim dhe më pas në orën 21 në emisionin Open në TCH”./CNA.al

Nuk firmosën djegien e mandateve/ Ja cilët janë pesë deputetët “kokëfortë”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Të gjithë në një shportë”/ Një “ushtar” i Soros i bashkohet hajdutit Besian Pesha  

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj ka reaguar në lidhje me deklaratën e bërë nga Rezart Prifti, i cili është shprehur se do të bashkohet me Nismën Thurje, të hajdutit Besian Pesha.

Në një postim në rrjetet sociale, Goxhaj ironizon duke thënë se është mirë që të gjithë mbështetësit e Soros të mblidhen në një shportë.“Unë mendoj se Rezart Prifti ka bërë shumë mirë që është bashku me Nismën. Është mirë që këta që dalin në TV për të mbrojt Sorosin të jenë të gjithë bashkë në një shportë”-shkruan Goxhaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Situata politike në vend/ Alizoti: Jam pro listave të hapura! Koalicionet s’kanë pse hiqen

Publikuar

-

Nga

Anëtari i kryesisë së PD, Tomorr Alizoti ka folur për situatën politike në vend.

Alizoti u ndal tek nisma e mazhorancës për ndryshimet kushtetuese. Sipas tij nuk mund të bëhen ndryshime kushtetuese, për aq kohë sa nuk ekziston Gjykata Kushtetuese.

“Rama e ka bërë politikën banale. Ai ka arritur ta banalizojë. Ka edhe ca ekspertë…ai ka ardhur në pushtet me çorape të kuqe dhe të bardha. Kjo nuk është politikë. Nëse ne dalim të dy dhe the, që s’je veshur mirë, kjo nuk është politikë, është rrugaçëri.

Ndryshimet kushtetuese të mazhorancës. Problemi është që këtu nuk bëhet rregull reformë, por ku te gjejmë hapësira që t’ja fusim njëri-tjetrit. Nëse ti bën ndryshime kushtetuese pa Gjykatë Kushtetuese ke bërë hile. Disa njerëz gjendjen në parlament që nuk përfaqësojnë vullnetin e opozitës të atyre që kanë votuar dhe ti bën ndryshime meta, kjo nuk është e ligjshme. Një popull që mban një kryeministër si Edi Rama ka gjynahet e veta. Nëse mban një kryeministër të tillë është edhe faj i tyre.

Këta njerëz që vazhdojnë ti vijnë përreth Edi Ramës dhe nuk do kenë ndërgjegjen që të ndalojë, atëherë jemi të gjithë fajtorë”, u shpreh ai, i ftuar në studion e Abc Neës.
Alizoti thekson më tej se është pro hapjes së listave 100%, ndërsa kundërshton heqjen e koalicioneve parazgjedhore.“Koalicionet s’kanë pse hiqen. Për listat e hapura unë jam pro. Nuk jam edhe për filma, jo 1/3, ose hape listën. Çfarë kuptimi ka? Nëse ne hyjmë në një garë dhe njëri na vjen në fund se e sjell shefi, nuk është garë kjo. Kjo është me ta fut”, tha ai.

LEXO EDHE:  Rama: Jemi shumë më të pakënaqur se opozita për Prokurorinë

LEXO EDHE:  Petrit Vasili tregon pse duhej të digjnin mandatet

Alizoti u ndal edhe tek çështja që ka ndezur debatin politik në vend, ku kryeministri grek deklaroi pak javë më parë se do të zgjerohen nga 6-12 milje në detin Jon.

Anëtari i kryesisë së PD hedh poshtë pretendimet e Ramës se Shqipëria nuk preket, ndërsa komenton edhe marrëveshjen e vitit 2009. Sipas tij ajo marrëveshje u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese, ndërsa sot nuk ekziston.

“Gjykata Kushtetuese funksionoi dhe e hodhi poshtë marrëveshjen. Pavarësisht se opozita mendonte ndryshe. Sot ka Gjykatë Kushtetuese? Një lider i përgjegjshëm nuk bënte ndryshime kushtetuese pa Gjykatë Kushtetuese. Kur njerëzit e pyesin si është situata, dhe ekspertët tij thonë që na prek. Atëherë dil për zot dhe sqaro popullin. Dhe kur gazetarët e pyesin ai thotë ka plas peshku, ka midhje”, u shpreh Alizoti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Makina tërheq zvarrë qenin në rrugë/ Acarohet Tahiri: Kafsha është ai në timon

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka reguar pas fotove të publikuara në rrjet ku një drejtues automjeti tërhiqte të lidhur me zinxhir një qen.

Përmes një reagimi në rrjetin social Facebook, Tahiri “shpërthen” ndaj shoferit dhe individëve që nuk reagojnë për situatën.“E trishtë dhe neveritëse! Kafsha është ai ne timon, ata që heshtin dhe ata që kanë për detyrë të reagojnë e nuk e kane bere!”, thekson Tahiri.

LEXO EDHE:  Petrit Vasili tregon pse duhej të digjnin mandatet

LEXO EDHE:  Zbulohen detajet/ Ja pse Lulzim Basha dogji mandatet e deputetëve

Ndërkohë, nuk ka vonuar edhe reagimi i policisë së Durrësit të cilët kanë shoqëruar shoferin në komisariat./CNA.al

LEXO TE PLOTE