Connect with Us

Prokurori i  bixhozit dhe “sherreve”/Artur Selmani me kokë në gijotinën e Vettingut

Aktualitet

Prokurori i  bixhozit dhe “sherreve”/Artur Selmani me kokë në gijotinën e Vettingut

Publikuar

-

Artur Selmani, që është prokuror pranë Prokurorisë së Përgjithshme, ishte një nga kandidatët për kryeprokurorin e përkohshëm, por që nuk arriti të merrte postin.

Selmani u skualifikua nga gara, pasi plotësonte pjesërisht kushtet që lidhen me kriterin moral dhe profesional të kandidatit.  Gjithashtu ai kishte një masë disiplinore, ndërsa nuk kishte gradën shkencore në drejtësi.

Prokurori Artur Selmani  është lakuar dhe  për një konflikt të hapur me ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla. Shkak është bërë pezullimi i tij nga detyra për një afat të caktuar kohor.

Përmbysja e qëndrimit te akuzës për një vrasje të trefishtë në qytetin e Vlorës, e ndodhur në prill të vitit 2015,  prodhoi dyshime për një aferë korruptive.

Në shënjestër u vu prokurori Artur Selmani dhe Shefja e Drejtorisë Gjyqësore në Prokurorinë e Përgjithshme.

Me  urdhër të ish- kryeprokurorit Llala, Selmani u pezullua nga puna, madje  Llalla e kallëzoi atë edhe për korrupsion pasiv dhe shpërdorim detyre.

Pak kohë më vonë, Llalla i ktheu të pezulluar në punë, ndërsa për hetimet për korrupsion pasiv dhe shpërdorim detyre, nuk pati asnjë reagim.

Prokurori Artur Selmani, ndryshe është edhe “prokurori i sherreve”, pasi  ka hetuar  sherret e ndodhura në Kuvendin e Shqipërisë.

Fillimisht  kallëzimin e PD-së për deputetin Amarildo Prenga dhe më vonë deputetët Arben Ndoka dhe Pjerin Ndreu.

Në  të dyja rastet, i dëmtuar ka qenë demokrati Gent Strazimiri, i cili gjatë kësaj kohe është pyetur disa herë në prokurori, ku fillimisht ka shfajësuar Prengën dhe më vonë ka akuzuar Ndokën e Ndreun, ku i pari e goditi me grusht dhe tjetri me pëllëmbë pas kokës.

Por, përveçse prokuror, Selmani ka dalë ekspert edhe për skedina sportive.

Sipas asaj që ka deklaruar pranë ILDKPKI-së, rezulton se në vitin 2004, Selmani ka deklaruar të ardhura nga paga prej 1. 4 milion lekësh.

Gjithashtu ai ka deklaruar dhe një kredie të marrë me një afat 25 vjeçar.

Por, prokurorir të ardhurat rezulton se i ka sigurar dhe nga skedinat sportive.

Selmani ka fituar një lloto sportive në vitin 2007, në shumën 4 mijë dollarë në një kompani bastesh.

LEXO EDHE:  Zbardhen lidhjet/ Prokuror i Krimeve të Rënda apo i Qeverisë?

Populli thotë “oreksi vjen duke ngrënë” dhe prokurori Artur Selmani nuk është ndalur me kaq.

Në vitin 2008 , ai e ka provuar sërish fatin  dhe ka vënë një tjetër skedinë, prej së cilës ka fituar 2 mijë dollarë.

Edhe në vitin 2009 skedina fituese në lloto i ka sjellë atij 4 mijë dollarë të tjera.

Kështu në një hark kohor prej 3 vitesh, prokurori  Artur Selmani  ka fituar shumën 10 mijë dollarë në baste sportive.

Deklarata e pasurisë dorëzuar pranë ILDKPKI më 30.03.2017

Gjendje cash që përfaqëson nga kursimet në vite, prej burimeve  të të ardhurave nga rroga e përfituar në detyrat shtetërore që kam kryer dhe shpërblimet që kam përfituar nga burimet në shumën 950 000 lekë.

Depozitë bankare pranë që përfaqëson pjesë nga kursimet në vite prej burimeve të të ardhurave nga rroga e përfituar në detyrat shtetërore që kam kryer dhe shpërblimet që kam përfituar në shumën 2 500 000 lekë.

Të ardhura  nga paga si prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme në shumën 1 583 501 lekë.

Të ardhura nga shpërblimi si ekspert  në programin e trajnimit vazhdues të shkollës së magjistraturës në shumën 24 575 lekë.

Të ardhura nga angazhimi si ekspert në projektin e qendrës INFOÇIP, në shumën 1 000 dollarë.

Të ardhura nga angazhimi si ekspert në projektin e qendrës LIST për botimin e revistës juridike “GAIUS” , në shumën 630 094 lekë.

Kredi e marrë nga Banka e Kursimeve me kontratën e huasë datë, 07.10.1999, me qëllim blerje banese. Data e përfundimit të detyrimit financiar 07.10.2024. interesi bazë tre përqind. Kësti mujor 19 000 lekë. Balanca  në 01.01.2016 rezultonte 1 754 277 lekë. Balnaca në datën 31.12,2016 rezulton 1 621 302 lekë. Principal i paguar për 2016 në shumën 162 290 lekë. Interes i paguar për 2016, në shumën 45 974 lekë.

Bashkëshortja Albana Selmani , paga si mësuese në shkollën 9 vjeçarë “Kushtrimi i Lirisë” në shumën 249 416 lekë.

Trajtim me pension të pjesshëm ivaliditetinga ISSH në shumën 130 000 lekë.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Milioneri që merr dhurata dhe shet libra/ Gjyqtari i Apelit i lidhur me SOROS-in

LEXO EDHE:  Gjyqtari milioner ngec në “rrjetë”/ KPA e shkarkon nga detyra

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Lleshaj fsheh vilën në Gjirin e Lalzit/ Zëvendësministri i pastrehë i bën “fresk”

LEXO EDHE:  Zbardhen lidhjet/ Prokuror i Krimeve të Rënda apo i Qeverisë?

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: