LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Shqipëria në Indi: Si e festuan gratë nëpër botë 8 Marsin

9 Mars 2018, 11:36, Kuriozitete CNA

8 Marsi, festë apo protestë? Kjo pyetje bëhet prej vitesh në Shqipëri, por Dita e Gruas vazhdon që të festohet dhe nuk ka asnjë reagim për t?u mbledhur në mbrojte të të drejtave të femrës në shtëpi apo në punë.

8 Marsi në vendin tonë është si një arsye për t?u gëzuar, për të shijuar një drekë apo darkë me shoqërinë ose familjen, për të kërcyer, për të pirë, për të marrë dhe për të bërë dhurata.

Në asnjë moment nuk u fol për të drejtën e gruas, por vetëm për faktin se çfarë duhet t?i dhurojmë gruas.

Gruaja shqiptare duket se kërkon vetëm gjëra materiale, vëmendje për një ditë, se sa të drejtat e mohuara apo heqjen e pabarazive?!

Ndërsa femrat në Shqipëri festuan nëpër lokale, ato nëpër botën zgjodhën që të tërhiqnin vëmendjen në mënyra të tjera dhe jo për të mbushur xhepat e bizneseve.

Feministët morën pjesë në një miting për barazinë gjinore dhe kundër dhunës ndaj grave, në Prishtinë.

 

Gratë morën pjesë në një tubim për Ditën Ndërkombëtare të Gruas në Katmandu, Nepal.

Edhe anëtarët e Forcës së Armatosur të Nepalit (APF) u bënë pjesë e këtij tubimi në respektë të 8 Marsit.

 

Demonstruesit e Koresë së Jugut mbanin banderola gjatë një tubimi për Ditën e Gruas, si pjesë e lëvizjes #MeToo.

Një grua mban një lule gjatë protestës që bëri thirrje për një grevë të grave dhe kërkesën për barazi.

 

Demonstruesit mbanin banderola ndërsa u mblodhën për një grevë 1 ditor, për të mbrojtur të drejtat e grave.

?Nëse ne ndalim, bota ndalet. Grevë feministë?

 

?Ne do të nisim revolucion?

Të rinjtë e Irakut morën pjesë në një marshim gjatë Ditës së Gruas në qytetin e vjetër të Mosulit, 8 muaj pasi forcat irakiane rimorën qytetin verior të Irakut nga xhihadistët e Shtetit Islamik.

 

Aktivisti mbanin pankarta për kërkesat e tyre gjatë Ditës së Gruas. Aktivistët e të drejtave të grave, të drejtat e transgjinorëve dhe organizata e të drejtave sociale morën pjesë në një tubim për të drejtat dhe nevojat e grave.

Femrat e reja ndezën dritë gjatë Marshit të Grave kundër Dhunës si pjesë e ditës Ndërkombëtare të Gruas, në Milano.

 

Aktorja italiane Asia Argento dhe këngëtarja Rose McGowan, morën pjesë në një marshim të organizuar nga lëvizja #MeToo, në Romë.

 

Mbështetësit e Partisë Popullore të Pakistanit (PPP) mbanin slogane, ndërsa marshonin gjatë një tubimi.

Një fëmijë mban tulipanë gjatë Garës së Luleve në Parkun Fili, në Moskë.

 

Aktivistët femra somaleze mbajnë mesazhe si ?Shpëtoni femrat dhe fëmijët në Somali?.

Një vajzë me simbolin e Venusit në fytyrën e saj mori pjesë në një protestë gjatë një greve një ditore për të mbrojtur të drejtat e grave, në Barcelonë.

 

Një grup grash mbajnë pankarta ku protestojnë gjatë një greve njëditore.

Gratë këndojnë dhe kërcejnë gjatë një tubimi për të festuar Ditën Ndërkombëtare të Gruas, në Ankara.

Qindra gra u mblodhën në Sheshin Rasëll me pankarta nëpër duar.

Një protestuese fshin lotët gjatë një tubimi për të festuar Ditën Ndërkombëtare të Gruas, në Manila.

Protestuesit, duke përfshirë të afërmit e viktimave të vrasjeve, sulmuan qeverinë për vazhdimin e dhunës kundër grave dhe luftën kundër drogës.

Lajmet e fundit nga