Mbytet në borxhe/ Universiteti Europian i Tiranës në sekuestro nga banka? – CNA
Connect with us

Aktualitet

Mbytet në borxhe/ Universiteti Europian i Tiranës në sekuestro nga banka?

Publikuar

-

Universiteti Europian i Tiranës ka filluar të ketë probleme me bankat për shkak të borxheve të marra prej tyre në formën e huave.

Burime nga UET i thane CNA se së fundmi ky universitet ka ndryshuar administratorin dhe kjo ka ardhur menjëherë pasi një bankë e nivelit të dytë ku UET kishte marrë kredi ishte thuajse gati të shkonte deri në sekuestro për shkak të një borxhi disa miliona euro.

Në bilancin e UET dorëzuar pranë institucioneve përgjegjëse del se ka një detyrim afatgjatë prej 1.6 miliardë lekë pra rreth 12 milion euro.

CNA (Citynews.al)  pyeti burime zyrtare pranë bankës së nivelit të dytë të cilat thanë, se ajo që ka ndodhur me UET nuk është taman një sekuestro konservative.

Por, për arsye se UET ka një lloj performance financiare është në një vëzhgim të plotë apo monitorim nga banka për të rritur më tej performacën dhe për të bërë të mundur shlyerjen e  detyrimeve.

I njëjti burim theksoi se gjithçka do të vijojë në zbatim të kontratave, detyrimeve që ka UET dhe rikthimin në parametra normal./CNA.al

1 Comment

1 Comment

  1. LGBTI

    21 January, 2018 at 11:26 am

    Mos i qani hallin Cil katunarit ju. Babagjyshi i Vitit te Ri rama, ndersa ka bllokuar doktoraturat ne universitetin shteteror, tani ne shkurt do i jape te drejte Cil universitetit te beje 400 cope doktoratura. Me 5000 euro copa e doktoratures ja ku dolen 2 milion euro per banken. Me shitje per pastrim paresh te fshatit turistik ne Golem ja ku del nje tjeter shume eurosh per te paguar bankat. Sa te kete llapen cili per te lepire bythen e kryeminstrit te rradhes nuk ka per t’i hyre gjemb ne kembe!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

I skadoi klauzola/ Real Madrid në sulm për yllin e Interit

Publikuar

-

By

Bomberit të Interit, Mauro Icardi, i ka skaduar klauzola prej 110 milion eurosh që të premten e kaluar.

Ato skuadra që duan të marrin shërbimet e tij, duhet të negiocojnë me klubin ziklatër, që pritet ti vendosë një shifër të majme.

Për argjentinasin janë rikthyer zërat nga Spanja, pasi Real Madrid, kërkon që ta ketë në skuadër sezonin e ardhshëm. Icardi pritet të zëvendësojnë Benzeman, i cili nuk është më në planet e klubit madrilen.

Duket se kampionët e europës do të kenë të vështirë t’ja rrëmbejnë sulmuesin zikaltërve, pasi argjentinasi ka shprehur edhe më parë dëshirën për të qëndruar në Milano për një kohë të gjatë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Përplasje mes dy grupesh në Vlorë/ Dy të lënduar

Publikuar

-

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Vlorë, ku dy persona dyshohet se janë lënduar, pas një përplasje me sende të forta mes dy grupe të rinjsh.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur pranë bulevardit “Ismail Qemali””, ndërsa dy të rinjtë e lënduar janë dërguar me urgjencë në spital, ku ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Burimet bëjnë të ditur se  pas një sherri për motive banale, një grup të rinjsh kanë nxjerrë armët e ftohta dhe janë përleshur.

Ndërkohë mësohet se policia ka shoqëruar edhe disa të rinj të tjerë që janë përfshirë në konflikt.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Sulm terrorist në autobus/ 12 të plagosur, dyshohet për një të vdekur

Publikuar

-

By

Një ngjarje e rëndë, ka ndodhur në një autobus të transportit publik në Gjermani, ku mendohet se janë plagosur me thikë 12 persona.

Mediat e huaja bëjnë të ditur se ngjarja ka ndodhur në një qytet në veri të Gjermanisë, Luebek, dhe dyshohet se bëhet fjalë për sulm terrorist.

Bild.de shkruan se sulmi ka ndodhur në një autobus të transportit publik, ndërsa policia është në vijim një operacion për kapjen e autorit.

Policia nuk saktëson numrin e personave të lënduar por mediat lokale raportojnë  se dyshohet për 12 persona të lënduar lehtë, një i vdekur dhe 2 në gjendje të rëndë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet16:14 - 20 July, 2018

I skadoi klauzola/ Real Madrid në sulm për yllin e Interit

Bomberit të Interit, Mauro Icardi, i ka skaduar klauzola prej 110 milion eurosh që të premten e kaluar. Ato skuadra...

Aktualitet16:09 - 20 July, 2018

Përplasje mes dy grupesh në Vlorë/ Dy të lënduar

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Vlorë, ku dy persona dyshohet se janë lënduar, pas një...

Aktualitet15:50 - 20 July, 2018

Sulm terrorist në autobus/ 12 të plagosur, dyshohet për një të vdekur

Një ngjarje e rëndë, ka ndodhur në një autobus të transportit publik në Gjermani, ku mendohet se janë plagosur me...

Aktualitet15:44 - 20 July, 2018

Ish-ministri i Ramës ngre alarmin/ Paralajmëron katastrofë në Shqipëri

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani deklaron se situata në të cilen ndodhet Shqipëria është katastrofike,  për...

Aktualitet15:42 - 20 July, 2018

Katër skuadra shqiptare mbeten në Europë/ Ja datat e ndeshjeve

Kukësi, Laçi, Shkëndija dhe Drita janë 4 skuadrat shqiptare që do të vazhdojnë aventurën në raundin tjetër të Europës. Kukësi...

Aktualitet15:36 - 20 July, 2018

Milioneri i Gjykatës së Lartë/ Habit, Zaganjori nuk ka besim tek drejtësia

Kreu i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori pa përfundimit të seancës dëgjimore në Komisionin e Vettingut, ka thënë se për...

Aktualitet15:23 - 20 July, 2018

Ligji për gjyqtarët dhe prokurorët/ Kryemadhi i përgjigjet ofertës së PS-së

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi i është përgjigjur ftesës së kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant...

Aktualitet15:15 - 20 July, 2018

37.3 milion lekë dëm në buxhetin e shtetit/ Ndjekje penale për 3 zyrtarët bashkiakë

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kallëzuar në prokurori 3 zyrtarë, anëtarë të komisionit të vlerësimit të ofertave në Bashkinë...

Aktualitet15:00 - 20 July, 2018

Tregtonin në kushte skandaloze/ AKU ndëshkon 3 subjekte

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në vijim të masave për disiplinimin e therjeve dhe të tregtimit të mishit në funksion të...

Aktualitet14:48 - 20 July, 2018

Plaçkitën 24.3 milion lekë/ Në prokurori 11 zyrtarë të lartë  

KLSH ka kallëzuar në prokurori 11 zyrtarë dhe ish-zyrtarë të lartë në ish-komunat Zejmen, Shënkoll, Ungrej, Kallmet, Dajc, Kolsh dhe...

Aktualitet14:40 - 20 July, 2018

Xhezair Zaganjori përballë Vettingut/ Kryetari i Gjykatës së Lartë drejt shkarkimit

Ka nisur rreth orës 13:00 të ditës së premte seanca dëgjimore ndaj Xhezair Zaganjorit, kreu i Gjykatës së Lartë. Sipas...

Aktualitet14:24 - 20 July, 2018

Nga Agron Gjekmarkaj/ “Ruçi i dha leksion me bustin e Arbnorit, Basha të lexojë ndonjë libër të Pjetrit”

Dje në lulishten pranë sallës plenare të Kuvendit u zbulua busti i Pjetër Arbnorit! Gjithë sa ka ndodhur, prej vullnetit të...

Aktualitet13:56 - 20 July, 2018

Vendimi i KAS/ Ja çfarë do ndodhë me Milan

Duket se Milan mund të marrë frymë thellë. KAS-i ka dhënë lejen kuqezinjve të marrë pjesë në Europë sezonin që...

Aktualitet13:45 - 20 July, 2018

Skandal me komisionin e Vettingut/ Zbardhet skenari për favorizim të gjyqtarit Artan Broci

Prej disa javësh Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur serinë e vendimeve për gjyqtarët në Shqipëri, por ndërmjet anëtarëve...

Aktualitet13:44 - 20 July, 2018

LSI me dy fytyra/ Pasi e votoi i del kundër reformës në drejtësi

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, nënkryetari i grupit parlametar i LSI-së Petrit Vasili del kundër reformës në...

Aktualitet13:28 - 20 July, 2018

Bashkëqeverisje me Ramën/ Basha tregon opsionin

Kreu i PD –së  Lulzim Basha, ka hedhur poshtë mundësinë e një marrëveshje me kryeministrin Edi Rama, ashtu siç ka...

Aktualitet13:17 - 20 July, 2018

Pas  skandalit me ftesat/ Basha shfaqet dorështrirë ndaj figurave historike të PD-së

Pas skandalit me ftesat për deputetë demokratë të legjislacioneve të kaluara për pjesëmarrje në ceremoninë e vendosjes së bustit të...

Aktualitet13:02 - 20 July, 2018

Teatri/ Basha ”sulmon” ndërkombëtarët

Gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët, Lulzim Basha kreu i Partisë Demokratike ngriti sërish çështjen e teatrit. Në fjalën e tij...

Aktualitet13:02 - 20 July, 2018

Tronditëse/ 200 gjyqtarë e prokurorë, të lidhur  me krimin

Nga 800 gjyqtarë e prokurororë të cilët po i nënshtrohen procesit të rivlerësimit, 200 janë cilësuar paraprakisht të papërshtatshëm nga...

Aktualitet12:44 - 20 July, 2018

Erion Veliaj përfshihet në skandal/ I jep tender një kompanie nën sekuestro

Partia Demokratike ka denoncuar sot kryebashkiakun Erion Veliaj, për tenderin e uniformave bashkiake. Zëdhënësja e  PD -së, Ina Zhupa  ka...

Aktualitet12:17 - 20 July, 2018

Foto-Video/ Zbulohet lidhja e prokurorit Arjan Ndoj me dhunuesin e avokatit

Paraditen e së enjtes, avokati durrsak Ilia Ilia është dhunuar dhe goditur nga dy persona, menjëherë pasi ka dalë nga...

Aktualitet11:59 - 20 July, 2018

Bie nga ballkoni / Humb jetën një burrë

Raporti i sotëm policor njofton se dje në fshatin Pobërgj të Deçanit një burrë teksa po punonte në një shtëpi...

Aktualitet11:42 - 20 July, 2018

Nuk ndalen bastet për Top Channel/ Tallje me largimet

Top Channel është përfshirë në një fushatë spatrimi që pas ardhjes të Ben Blushit në krye të këtij televizioni. Mbi ...

Aktualitet11:20 - 20 July, 2018

Eksploziv motrës së-ish gjyqtarit/ A ishte ky një mesazh për Fatos Lulon?

Tirana është zgjuar mëngjesin e sotëm nga një shpërthim eksplozivi. Lënda plasëse ishte vendosur  në nje dyqan që ndodhej në...

Aktualitet10:42 - 20 July, 2018

Blushi drejt largimit nga Top Channel?

Ish-kreu i LIBRA-s dhe deputeti socialist, njeriu që për disa muaj ka udhëhequr  fushatën e dëbimeve dhe spastrimeve nga Top...

Aktualitet10:36 - 20 July, 2018

Prej 13 vitesh në kërkim/ Ekstradohet kosovari që tentoi të vrasë Lulzim Berishën

Një shtetas kosovar është ekstraduar nga Interpol Tirana pasi ishte dënuar me 20 vite burg për “Vrasje me paramendim”. Ahmet...

Aktualitet10:17 - 20 July, 2018

Vjollca Hoxha zgjedh të qëndrojë me Blushin/ Vajzat i dalin kundër për herë të parë

Për çdo ditë në ‘kazanin’ e madh Top Channel gatuhet një seri tjetër telenovele. Ashtu siç kemi raportuar edhe gjatë...

Aktualitet10:12 - 20 July, 2018

E frikshme/ Dëbohet natën nga Gjermania familja shqiptare me 7 anëtarë

Një familje shqiptare nga Kosova është dëbuar gjatë natës së të martës nga Gjermania. Familja me 7 anëtarë, prindërit dhe...

Trending

Read previous post:
Flakët shkrumbojnë banesën, nënë e bir humbin jetën/ Policia jep detajet

Mëngjesin e ditës së sotme, një banesë është përfshirë nga flakët në lagjen “1 Maji” në qytetin e Vlorës. Sikurse...

Close