LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Afera” Bunk’Art dhe Carlo Bollino

26 Prill 2016, 16:20, Aktualitet CNA

“Afera” Bunk’Art dhe Carlo Bollino

Rihapja e bunkerit anti-berthamor, i ndertuar nga qeveria komuniste rrëzë malit të Dajtit në Tirane, ka risjellë në qendër të vëmendjes polemikat dhe aludimet lidhur me favorizim të klientëve pranë qeverisë. Bëhet fjalë për qendrën historiko-artistike, “BUNK’ART” , e cila është rihapur ditën e djeshme.

Dyshimet janë të njëjta me ato të para rreth dy viteve kur Bunk’Art u hap për herë të parë, se një botues që ka aktivitet në Shqipëri ka përfituar para nga fondet publike përmes favorizimit. Mediat kanë raportuar shpesh se botuesi i gazetës Shqiptarja.com, Carlo Bollino fshihet pas të dy rasteve.

Në nëntorin e vitit 2014,kur bunkeri u hap për herë të parë u ngritën dyshime se një kompani fantazëm kishte marrë projektin me vlerë 170 milion lek nga Ministria e Mbrojtjes. Kjo Ministri, sebashku me Ministrine e Kultures i dhanë firmës “Qendra per zhvillime sociale dhe ligjore” fondin në fjalë. Por, asnjë prej këtyre institucioneve nuk bëri njoftim publik, tender, apo ftesë subjekteve për të konkuruar me projekt-idetë e tyre. Kështu, një fond prej 120 milione leke nga Ministria e Kultures i ka kaluar pa konkurrim dhe pa tender subjektit “Qendra per zhvillime sociale dhe ligjore”.

Sipas të dhenave nga  Thesari i shtetit, firma “Qendra per zhvillime sociale dhe ligjore”, ka tërhequr në daten 12 Nentor, rreth 2 javë përpara çeljes së ekspozites, rreth 72 milion leke, 60% te shumes te te gjithe projektit.  Por, për firmën që fitoi të drejtën për të realizuar projektin Bunk’Art u dyshua se ishte një subjekt fantazëm, pasi nuk rezultonte e regjistruar as në QKR, as një Gjykatën e Tiranës, ku regjistrohen organizatat jofitimprurese.  Përveç 120 milionë lekë të marra nga subjekti për Bunk’Art, në Thesarin e Shtetit rezulton edhe një transaksion tjetër, institutucioni buxhetor i të cilës nuk bëhet me dije. Ajo që thuhet është vetëm se bëhet fjalë për një Mbështetje për Shoqërinë Civile, me vlerë rreth 24  milionë lek të vjetra.

Emri i Carlo Bollinos shfaqet që në krye të herës, ku dy ditë pas hapjes së Bunkerit, ambasada italiane organizoi nje workshop me Ministritë e Bujqesise dhe Ekonomise.  Siç duket në videon e mëposhtme, Ministri Panariti dhe Ambasadori italian Gajani do të falenderonte publikisht për organizimin e ceremonisë Carlo Bolinon.

Ky i fundit është shfaqur sërish ditën e djeshme, në rihapjen e Bunk’Art, në krah të Kryebashkiakut Erion Veliaj dhe Ministres së Ekonomisë Milva Ikonomi. Këtë herë bëhet fjalë për një kontratë qiraje, të lidhur nga Ministria e Ekonomisë dhe “Qendra URA”. Lidhja e kësaj të fundit me Bollinon mësohet të jetë financierja e Qendrës, Irma Gordani, e cila më parë ka qenë përfaqësuese ligjore e televizionit të Bollinos.

Në një prononcim për ABC News, administratori i “Qendra URA” Ergys Gezka, është shprehur se subjekti carlo bollino (2)kontraktues do t’i paguajë shtetit 160 mije leke të reja në muaj për një afat kohor 20 vjeçar.

Edhe pse lidhja e Bollinos nuk shfaqet në asnjë vend e dokumentuar, prania e tij ditën e djeshme, konfirmon atë çka është dyshuar në krye të herës: se kemi të bëjmë me një favorizim të një njeriu mediatik. Nga ana tjetër, televizioni i tij ka deklaruar se botuesi Italian është kuratori i Bunk’Art.

Bollino është akuzuar shpesh se përmes gazetës së tij, ka ushtruar “presion” ndaj qeveritarëve për të përfituar koncesion apo fond publik./citynews

VIDEO

 

Lajmet e fundit nga