LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas Twitter dhe Meta/ Kjo është kompania që po "shkurton" stafin

11 Nëntor 2022, 17:34, Tech CNA
Pas Twitter dhe Meta/ Kjo është kompania që po
Foto Ilustruese

Mbi gjashtëdhjetë punonjës të tjerë që punojnë në Coinbase janë pushuar nga puna nga kompania në mes të rënies së vazhdueshme të kriptove. Shkëmbimi i kriptove ka ndërmarrë hapin si një masë për uljen e kostove që synon të rrisë efikasitetin e funksionimit të firmës. Rënia e çmimeve të kriptove dhe një rënie e konsiderueshme e aktiviteteve të kriptove kanë çuar në një rënie në kategorinë e përgjithshme të aseteve dixhitale virtuale (VDA). Vetëm në dy ditët e fundit, vlerësimi i tregut të kriptove ra nga kapaku i tij prej trilionë dollarësh në 857.16 miliardë dollarë (afërsisht 69,27,325 krorë Rs.), sipas CoinMarketCap.

"Këto janë veprime të izoluara dhe të synuara nga dy ekipe për të ndihmuar Coinbase të funksionojë në mënyrë sa më efikase të jetë e mundur," citoi një raport i Coindesk të thoshte një zëdhënës i kompanisë.

Aksionet e Coinbase u rritën me pothuajse 11 për qind pas rënies dramatike të rivalit të saj, shkëmbimit të kriptove FTX për shkak të krizës së likuiditetit. Pavarësisht rritjes, megjithatë, aksionet e Coinbase janë ulur me 80 për qind nga viti i deritanishëm.

Kolapsi i FTX: Gjithçka që duhet të dini për vështirësitë financiare të platformës
Të ardhurat nga transaksionet e Coinbase ranë me 44 përqind në tremujorin e tretë të 2022.

Ndërmjet korrikut dhe shtatorit, Coinbase arriti të grumbullonte vetëm 365.9 milionë dollarë (afërsisht 3,022 kore). Shifra ishte pothuajse dy herë - në 655.2 milionë dollarë (afërsisht 5,411 kore Rs.) në tremujorin e dytë të 2022 midis prillit dhe qershorit.

Në përgjithësi, Coinbase raportoi një rënie prej 28 për qind në të ardhurat e saj të tremujorit të tretë, duke bërë një total prej 576.4 milionë dollarë (afërsisht 630 kore Rs.).

OpenSea mandaton honoraret e krijuesit në NFT pas protestave të komunitetit
Në qershor, Coinbase kishte njoftuar pushimin nga puna të 18 për qind të fuqisë punëtore të saj në sfondin e humbjeve që goditën sektorin e aseteve dixhitale.

Në atë kohë, mbi 1000 punonjës u vlerësuan të kishin mbetur pa punë.

Klima e shkurtimeve të vendeve të punës ka zymtë industrinë e teknologjisë në mbarë botën.

Në fillim të këtij muaji, Twitter nën drejtimin e shefit të tij të ri Elon Musk , pushoi gati gjysmën e forcës së tij të punës globale si një masë për uljen e kostove.

Pas Twitter, Meta po zbaton gjithashtu një pushim historik të 11,00 punonjësve./CNA.al

Lajmet e fundit nga