ZYRTARE/ Finalja e Superkupës, UEFA prezanton ndryshimet në teknologji dhe arbitrat e ndeshjes

3 Gusht 2022, 17:41, Sport CNA
ZYRTARE/ Finalja e Superkupës, UEFA prezanton ndryshimet në teknologji

Në Helsinki do të luhet finalja e Superkupës së Europës mes Real Madrid dhe Eintracht Frankfurt. Për këtë sfidë që luhet më 10 gusht ora 21:00, UEFA ka lajmëruar arbitrat e ndeshjes dhe ndryshimet e reja që do aplikohen.

Kështu do të përdoret një sistem gjysmë i automatizuar për pozicionet jashtë loje. Kjo risi do njoftojë në VAR për pozicionet jashtë loje më shpejt, duke lajmëruar më pas arbitrat në fushën e lojës. Gjithashtu i njëjti ndryshim do të përdoret dhe në fazat e grupeve të Champions League.

Më tej UEFA ka treguar skuadrën e arbitrave. Kryesor do jetë Michael Oliver nga Anglia, ndërsa ndihmës të tij janë po nga Anglia, Stuart Burt dhe Simon Bennett. Zyrtari i katërt është zgjedhur lituanezi Rumsas Donatas.

Në VAR do jetë skuadër që përbëhet nga dy polakë dhe një portugez, respektivisht si kryesor Tomasz Këiatkoëski dhe asistentë Bartosz Frankoëski bashkë me Tiago Bruno Lopes Martins.

Lajmet e fundit nga