LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga shega te banania/ Frutat që diabetikët mund të konsumojnë

26 Korrik 2022, 13:44, Shëndeti CNA

Nga shega te banania/ Frutat që diabetikët mund të

Ditën e sotme në rubrikën “Mjekësia Alternative” në "ABC News" është folur për frutat që diabetikët mund të konsumojnë.

Profesori dhe doktori i shkencave bujqësore, Zef Gjeta, ka sugjeruar disa prej tyre, duke thënë se duhet të bëjnë kujdes me masën, mos ta teprojnë.

“Rekomandohet që diabetikët të hanë fruta dhe jo lëngje frutash, sepse mungojnë fibrat dhe gjëra të tjera, të cilat e çekulibrojnë organizmin e një diabetiku. Ai duhet të hajë patjetër fruta. Meqenëse unë e fillova me shegën që e dua shumë, duhet të hajë shegë, por pa abuzuar. Meqenëse ka edhe pjesën drurore shega që ne e gëlltisim bashkë me kokrrat, nuk duhet të abuzojmë, nuk duhet ta ndajmë me tepri, por siç thashë ta ndajmë në segmente gjatë ditës. Një frut mjaft i mirë dhe stabilizues është banania. Megjithëse nuk është i vendit, është një frut mjaft i mirë. Në kundërshtim me bindjen që kanë diabetikët, fruti i fikut është një frut mjaft i mirë. Edhe mani, janë dy fruta që në mentalitetin popullor janë fruta që të rëndojnë stomakun, të bëjnë dëm.

Ama duhet të kemi kujdes se diabetikët në shkallën e avancuar janë mësuar që hanë ushqimin, bëjnë insulinën, nuk duan çrregullim tjetër. Këtu duhet të bëjnë kujdes, sepse duke ngrënë një dozë edhe pak më të moderuar të ushqimit të vaktit dhe duke lënë hapësirë për të konsumuar disa fruta, duhet që të kenë kujdes sepse çrregullohet”, tha ndër të tjera Gjeta.

Lajmet e fundit nga