LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ministria e Shëndetësisë nxjerr shifrat/ Mbi 1 mijë të infektuar dhe 986 të shëruar në 24 orë

16 Korrik 2022, 16:46, Shëndeti CNA
Ministria e Shëndetësisë nxjerr shifrat/ Mbi 1 mijë të
Infektivi në QSUT

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit, sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave, mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3149 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 1326 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 574 në Tiranë, 100 në Durrës, 61 në Vlorë, 60 në Shkodër, 49 në Berat, 48 në Fier, 43 në Lushnje, 36 në Sarandë, 34 në Lezhë, 27 në Krujë, 23 në Kamëz, 21 në Elbasan, 19 në Gjirokastër, nga 18 qytetarë në Kurbin, Korçë, 17 në Kuçovë, 16 në Kavajë, 14 në Patos, nga 12 qytetarë në Divjakë, Mallakastër, Dimal, nga 11 qytetarë në Dibër, Gramsh, 9 në Himarë, nga 8 qytetarë në Vau i Dejës, Roskovec, 7 në Shijak, nga 6 qytetarë në Tepelenë, Skrapar, nga 5 qytetarë në Malësi e Madhe, Fushë Arrëz, Mirditë, nga 4 qytetarë në Vorë, Poliçan, 3 në Tropojë, nga 2 qytetarë në Pukë, Mat, Klos, Selenicë, Devoll, Kolonjë, nga 1 qytetar në Kukës, Has, Delvinë, Përmet, Këlcyrë, Maliq, Belsh, Librazhd.

Janë 9,270 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 32 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 986 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 282,456 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (16 korrik 2022)

Raste të reja ditore 1326

Të shëruar në 24 orë 986

Të shtruar në spitale 32

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 3149

Testime totale 1,882,278

Raste pozitive 295,243

Raste të shëruara 282,456

Raste aktive 9,270

Humbje jete 3,517

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,406

Durrës 831

Fier 685

Vlorë 510

Shkodër 395

Berat 387

Elbasan 286

Gjirokastër 224

Lezhë 223

Korçë 165

Dibër 103

Kukës 55./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga