LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kandidati i Lulit mbron misionin përçarës/ Justifikon dështimin e negociatave me PD

2 Dhjetor 2022, 22:37, Politikë CNA

Kandidati i Lulit mbron misionin përçarës/ Justifikon

Partia Demokratiker do të zhvillojë “Primaret” këtë të dielë, ndërkohë që grupi i përçarësve të Alibeajt ka dalë me kandidatë më vete.

Kandidati i Luli, Agron Kapllanaj, ka vijuar misionin përçarës, duke justifikuar dështimin e negociatave me Partinë Demokratike.

Ndonëse kur u nisën diskutimet, Gazmend Bardhi dhe Enkelejd Alibeaj, kërkuan bisedime pa kushte, në fund rezultoi së ata vendosën kushtin që 50% e kandidatëve të zgjidhen nga “Primaret” dhe 50% nga sondazhet.

Këtë e konfirmon edhe vetë kandidati i përçarësve në Bashkinë Mallakastër.

“Ka pasur një platformë për të unifikuar kandidatët. S’ka qenë e shkruar që duhet të largohet Berisha pastaj negociojmë. Ka pas një kërkesë 50% ti marrin nga primaret dhe 50% nga një sistem pikëzimi. Meqë Berisha e kishte vendos që do hynte në primare. Ka një mekanizëm tjetër, 50% i merr nga primaret dhe 50% në sondazhe. Po regjistrohen simpatizantë të supozuar”, tha Kapllanaj për Report Tv./CNA.al

Lajmet e fundit nga