Mos konsumoni sheqer/ 10 dëmet e sheqerit për trupin

14 Qershor 2022, 17:18, Lifestyle CNA
Mos konsumoni sheqer/ 10 dëmet e sheqerit për trupin
Foto ilustruese

Kokrrizat e bardha që të gjithë i njohim si sheqer janë kudo. Të gjithë janë të vetëdijshëm se sheqeri nuk është aq i mirë për shëndetin e njeriut. Por tundimi i tij është aq i fortë sa askush nuk mund të refuzojë ta marrë atë. Joshja e ëmbëlsisë është aq e fuqishme sa ne e marrim aq shumë dhe kalojmë vijën e kuqe. Dhe pastaj fillon problemi. Por a e dini se cilët janë këto probleme që shkaktohen në trupin tonë nga konsumi i sheqerit.

Shkakton dëmtim të strukturës së ADN-së

Shkakton relaksim në inde

Rrit sasinë e acidit në stomak

Ngadalëson sistemin tretës

Rrit ndikimin për depresion

Prish oreksin

Prish ekuilibrin mineral të trupit tonë

Shkakton luhatje të presionit të gjakut

Dobëson sistemin imunitar

Shkakton alergji ushqimore./CNA.al

Lajmet e fundit nga