LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkatërrohet organizata italo-shqiptare, 40 të arrestuar për kokainën që vinte nga Shqipëria

20 Nëntor 2023, 14:00, Kronika CNA
Shkatërrohet organizata italo-shqiptare, 40 të arrestuar për
Foto ilustruese

40 persona, mes të cilëve edhe shqiptarë janë arrestuar nga Karabinierët në aksionin antidrogë të quajtur “Familja dhe Miqtë”.

Mediat italiane shkruajnë se gjatë këtij aksioni që zbardhi trafikun e hashashit të menaxhuar nga një organizatë kriminale italo-shqiptare, 22 persona u dërguan në burg ndërsa për 18 të tjerë u vendos masa arrest shtëpie.

Grupi kishte disa degë në Liguria, Toscana, Emilia Romagna, Marche dhe Abruzzo.

Nga hetimet ka rezultuar se hashashi vinte nga Spanja dhe kokaina nga Shqipëria.

Në krye të organizatës ka rezultuar se ishte një burrë nga Quartu Sant'Elena, qyteti metropolitan i Cagliarit, i cili menaxhonte marrëdhëniet me Spanjën për importin e tonelata hashash dhe me Shqipërinë për kokainë.

Sipas hetuesve, burri koordinonte dy grupe të tjera kriminale, një në Quartu dhe një në Sassari.

 

Lajmet e fundit nga