LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zyrtari i OKB-së i kërkon Izraelit të ndalojë përdorimin e ujit si 'armë lufte'

17 Nëntor 2023, 18:09, Kosova & Bota CNA
Zyrtari i OKB-së i kërkon Izraelit të ndalojë
Foto ilustruese

Një zyrtar i OKB-së për të drejtat e njeriut i ka kërkuar Izraelit të ndalojë përdorimin e ujit si "armë lufte" dhe të lejojë ujë të pastër dhe karburant në Gaza për të rifilluar rrjetin e furnizimit me ujë.

Pedro Arrojo-Agudo, raportuesi special i OKB-së për ujin dhe kanalizimet, tha në një deklaratë të premten:

Çdo orë që kalon me Izraelin që pengon sigurimin e ujit të pijshëm të sigurt në Rripin e Gazës, në shkelje të pacipë të ligjit ndërkombëtar, i vë banorët e Gazës në rrezik të vdesin nga etja dhe sëmundjet që lidhen me mungesën e ujit të pijshëm të sigurt.

Ai i kujtoi Izraelit se parandalimi i vetëdijshëm i furnizimeve me ujë nga hyrja në Gaza “shkel ligjin ndërkombëtar humanitar dhe të të drejtave të njeriut”, duke shtuar:

Ndikimi në shëndetin dhe higjienën publike do të jetë i paimagjinueshëm dhe mund të rezultojë në më shumë vdekje civilësh sesa numri tashmë kolosal i vdekjeve nga bombardimet e Gazës.

Ai shtoi se fëmijët, veçanërisht ata nën moshën pesë vjeç, do të jenë të parët të prekur nga kriza e ujit dhe kanalizimeve, së bashku me gratë.

Këto viktima shpesh të padukshme të luftës janë të parandalueshme dhe Izraeli duhet t'i parandalojë ato. Izraeli duhet të ndalojë përdorimin e ujit si armë lufte./ CNA

Lajmet e fundit nga