LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mali i Z/ DPS dorëzon mocionin për votëbesimin e Dritan Abazoviçit: Këtij njeriu nuk mund t’i besohet

3 Gusht 2022, 17:44, Kosova & Bota CNA

Mali i Z/ DPS dorëzon mocionin për votëbesimin e Dritan

Ditën e sotme Partia Demokratike e Socialistëve ka depozituar në parlamentin e Malit të Zi kërkesën për votëbesimin e kryeministrit Dritan Abazoviç.

Lajmin e ka dhënë kryetari i klubit të përfaqësuesve DPS, Danijel Zhivkoviç, i cili tha se forca politike që përfaqëson ka dorëzuar kërkesën për votëbesimin e Qeverisë së Malit të Zi.

Partia Demokratike e Socialistëve njoftoi më herët gjatë ditës së sotme se do të nisë një iniciativë për votim mosbesimi ndaj Qeverisë së Malit të Zi, pas nënshkrimit të Marrëveshjes Themelore ndërmjet Qeverisë dhe Kishës Ortodokse Serbe.

Përveç përfaqësuesve të asaj partie, në konferencë kanë qenë të pranishëm edhe Draginja Vuksanoviç Stankoviç, deputete e Partisë Socialdemokrate (SDP).

Zhivkoviç tha se iniciativa për votëbesimin e Abazoviçit nuk vjen për shkak të marrëveshjes me kishën serbe, por për shkak se kryeministri është sjellë si një person të cilit nuk mund t’i besohet./CNA.al

Lajmet e fundit nga