LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kurti, pas takimit me Dendias/ Greqia, mbështetëse e integrimit europian të Kosovës

12 Mars 2023, 15:35, Kosova & Bota CNA

Kurti, pas takimit me Dendias/ Greqia, mbështetëse e integrimit

Pas Vjosa Osmanit, ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, është takuar edhe me kryeministrin Albin Kurti.

Gjatë një prononcimi për mediat Kurti tha se Greqia është mbështetëse e integrimit europian të Kosovës dhe e normalizimit të plotë të marrëdhënieve me Serbinë.

“Greqia është një mbështetëse e liberalizimit të Kosovës, e integrimit europian dhe gjithashtu e normalizimit të plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Pra, ne gjithmonë mund të llogarisim në mbështetjen e Greqisë për familjen e madhe europiane, e cila është garantuesja më e mirë për kontinentin tonë, si për paqe e siguri dhe po ashtu edhe për demokraci dhe mirëqenie”, ka thënë Kurti./CNA.al

Lajmet e fundit nga