LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Irani, valë të dytë sulmesh me dronë drejt Izraelit

13 Prill 2024, 22:45, Kosova & Bota CNA

Irani, valë të dytë sulmesh me dronë drejt Izraelit

Një valë e dytë sulmesh me dronë ka nisur nga Irani drejt Izraelit.

The Times of Israel” raporton se kanë Irani nuk është ndalur vetëm me një sulm, por ka nisur dronë të tjerë.

Dronët duan disa orë të mbërrijnë në tokën Izraelite.

IDF ka njoftuar se ka nisur monitorimin nga ajri dhe është vënë në gatishmëri.

Amos Yadlin, ish-kreu i inteligjencës ushtarake të IDF, thotë se është e përshtatshme që Izraeli të përgatitet sipas nevojës, por thekson se qytetarët do të jenë të qetë sonte.

Ndërkohë, janë anuluar aktivitetet arsimore, fluturimet dhe janë kufizuar grumbullimet.

Për këtë situatë nuk ka ende një reagim publik nga Irani, ndërsa SHBA ka dalë në krah të Izraelit./ CNA

Lajmet e fundit nga