LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Temperatura deri në 30 gradë/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

2024-04-12 07:08:00, Sociale CNA
Temperatura deri në 30 gradë/ Parashikimi i motit për ditën
Foto ilustruese

Qarkullimi anticiklonar i azoreve dhe ai afrikan që ka mbërthyer një pjesë të madhe të Ballkanit dhe jo vetëm prej disa ditësh tashmë do të bëjë që edhe për ditën e premte mbi vendin tonë të dominojnë kushte të qëndrueshmë atmosferike.

Moti do të jetë i kthjellët me orë të gjata me diell, ndërsa vranësirat të pakta në formën e reve të mesme dhe të larta kalimtare, kryesisht përgjatë relieveve malore në lindje.

Era do të fryjë me drejtim verilindje-veriperëndim me shpejtësi 1-6m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare, në lugina dhe në male hera herës do të fitojë shpejtësi 8-12m/s, duke bërë që valëzimi në dete të jetë I forcës 2-3ballë.

Temperaturat minimale parashikohen jo më të ulëta se 9°C, kjo kryesisht në vendet malore ndërsa vlerat maksimale pritet të arrijnë deri 30°C në zonat e ulëta si Tirana apo Kuçova./CNA 

07:03 SOCIAL ISSUES

Weather for today

On Thursday our country will be affected by stable atmosph...

Lajmet e fundit nga