LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tehran blames the writer Rushdie for the attack on him

2022-08-15 15:29:33, Kosova & Bota CNA
Tehran blames the writer Rushdie for the attack on him
Salman Rushdie

Tehran said Salman Rushdie is guilty of stabbing him, while Washington criticized Iranian state media for its "disgusting" response to "this terrible attack" that seriously injured Rushdie.

In its first reaction to the stabbing attack, Tehran said on August 15 that it "categorically" denies any connection to the attack that took place three days ago in New York state.

Rushdie was taken off the ventilator on August 14 and was able to speak after suffering severe stab wounds. He was attacked while speaking at a panel on freedom of expression at the Shatakua Institute.

Fillimisht, Teherani kishte heshtur për sulmin, por sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, dënoi mediat shtetërore iraniane për reagimin e tyre.

“Institucionet shtetërore iraniane, për gjenerata të tëra kanë nxitur dhunë ndaj Rushdie, dhe mediat e lidhura me shtetin së fundmi i janë gëzuar sulmit ndaj jetës së tij”, tha Blinken përmes një deklarate të publikuar në orët e vona të 14 gushtit.

“Kjo është e neveritshme”, shtoi ai.

Sulmuesi që po akuzohet për sulmin ndaj autorit të romanit kundërthënës “Vargjet Satanike”, është deklaruar i pafajshëm për veprat: tentim-vrasje dhe sulm. Por, prokurorët thanë se ky ka qenë një krim i planifikuar.

Avokati i sulmuesit, Hadi Matar, tha se klienti i tij deklarohet i pafajshëm. Një gjykatës ka urdhëruar që ai të mbahet në paraburgim, pa mundësi të lirimit me kusht.

Rushdie, 75 vjeç, në sulm ka pësuar dëme në mëlçi dhe i janë dëmtuar disa nerva në krah dhe sy. Ai ka të ngjarë që të humbë shikimin në syrin e lënduar.

Për vite me radhë, Rushdie është përballur me kërcënime me vdekje për shkak të romanit të tij, “Vargjet Satanike”, që shumë myslimanë e shohin si blasfemike.

Matar, 24 vjeç, po akuzohet se ka sulmuar autorin Rushdie në skenën e Institutit Shatakua dhe e ka goditur me thikë të paktën 10 herë në fytyrë, qafë dhe barkë.

NBC News ka cituar një zyrtar të zbatimit të ligjit të ketë thënë se llogaritë e Matarit në rrjetet sociale tregojnë se ai ka simpati për ekstremizmin shiitë dhe për kauzën e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit.

Ende nuk ka konfirmim të lidhjeve mes Gardës Revolucionare dhe sulmuesit, por vlerësimi i parë thotë se ai ka shprehur simpati për Qeverinë iraniane.

The novel "The Satanic Verses" is banned in Iran. A year after the book's publication in 1988, Iran's then-leader, Ayatollah Ruhollah Khomeini, issued an ordinance calling for the Rushdies' death.

The Iranian government has distanced itself from this ordinance, but anti-Rushdie sentiment still persists in this country./ REL

19:30 World

Salman Rushdie,

Shkrimtari Salman Rushdie është "në rrugën e rimëkëmbj...

Lajmet e fundit nga