LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Major US-South Korea military drills/ Warning to Pyongyang

2023-04-01 16:14:00, Kosova & Bota CNA

Major US-South Korea military drills/ Warning to Pyongyang

The United States and South Korea are conducting some of the largest and most visible military exercises in years. They come in response to North Korea's provocative missile tests.

VOA correspondent Bill Gallo got a close-up look at some of the drills between Washington and Seoul and explains their purpose as tensions with North Korea continue to rise.

An open display of military might.

The United States is sending some of its heaviest weapons to South Korea.

The drills are all-out… with bombs being dropped by advanced fighter jets…

tanke dhe predha që shkatërrojnë shënjestrat në tokë…

dhe flotat e anijeve luftarake që godasin objektivat përmes detit.

Forcat amerikane dhe ato të Koresë së Jugut po stërviten për një sulm në plazh – një mesazh i qartë për udhëheqjen e Koresë së Veriut.

“Trupat e marinës janë të vendosura të ndëshkojnë menjëherë çdo provokim të armikut”, thotë Koloneli i Marinës së Koresë së Jugut.

Këto, jo vetëm që janë disa nga stërvijet më të mëdha ushtarake në vite, por janë gjithashtu më të hapurat për publikun.

Stërvitjet në një plazh publik nuk kanë për qëllim vetëm rritjen e gatishmërisë ushtarake.

Ato janë gjithashtu një shfaqje e forcës përpara mediave koreane dhe botërore.

Një qasje ndryshe krahasuar me atë të para pesë viteve, kur stërvitjet u pakësuan mes rritjes së përpjekjeve diplomatike me Korenë e Veriut.

Tani, si kurrë më parë, Pheniani ka rifilluar provat me raketa.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un është zotuar për rritje të madhe dhe të shpejtë të arsenalit bërthamor të vendit.

Si përgjigje, Seuli po mundohet të shfaqë më shumë, mbrojtjen që ka nga Shtetet e Bashkuara. Por, përpjekjet mund të dështojnë, thotë profesori nga Seuli, Kim Dong-yub.

“Nëse ky mesazh nuk menaxhohet si duhet, mund të provokojë një reagim më të madh të Koresë së Veriut, duke sjellë një situatë vërtetë shqetësuese për koreano-jugorët”, thotë ai.

Media shtetërore e Koresë së Veriut i cilëson stërvijet si përgatitje për sulm. Një reagim i tillë është i pritshëm, thotë analisti Dan Pinkston.

"I am not worried about North Korea's anger. I don't think that's what we need to worry about. They will not kill themselves. Their leadership is rational," he says.

The show of force will continue. In June, the United States and South Korea plan to hold the largest military exercises ever.

The outcome of these growing tensions is difficult to predict. /VOA

Lajmet e fundit nga