LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Concerns over mysterious leaks in two Russian gas pipelines

2022-09-27 16:07:00, Kosova & Bota CNA
Concerns over mysterious leaks in two Russian gas pipelines
Illustrative photo

European countries are trying to identify the cause of unexplained leaks in two Russian gas pipelines that run under the Baltic Sea near Sweden and Denmark.

Russia, which built the pipeline network, said sabotage could not be ruled out, but the European Commission said on Tuesday it was premature to speculate on the cause.

"Obviously, any act of sabotage on any infrastructure is something we would condemn," Eric Mamer, the EU Commission chief's spokesman, told a news conference.

Autoriteti Detar i Suedisë lëshoi një paralajmërim për dy rrjedhje në gazsjellësin Nord Stream 1, pak pasi u zbulua një rrjedhje në Nord Stream 2 gjë që e bëri Danimarkën të kufizonte transportin në një rreze prej pesë miljesh detare.

Të dy gazjellësit kanë qenë në qendër të një luftë të përshkallëzuar energjetike midis kryeqyteteve evropiane dhe Moskës, e cila ka dëmtuar ekonomitë kryesore perëndimore, ka rritur çmimet e gazit dhe ka nxitur përpjekjet për gjetjen e burimeve alternative të energjisë.

"Ka disa shenja se mund të bëhet fjalë për dëmtim të qëllimshëm," tha një burim evropian i sigurisë, ndërsa shtoi se ishte ende herët për të nxjerrë përfundime. "Duhet të shtroni pyetjen se kush do të përfitonte nga kjo?"

Edhe Rusia tha se rrjedhja në rrjetin rus ishte shqetësuese dhe sabotimi ishte një shkak i mundshëm. "Asnjë alternativë nuk mund të përjashtohet në këtë moment," u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Asnjë nga gazsjellësit nuk po dërgonte gaz në Evropë në kohën kur u zbuluan rrjedhjet, por incidentet fashisin plotësisht shpresën se Evropa mund të marrë gaz nëpërmjet Nord Stream 1 përpara dimrit.

"Dëmi që ndodhi në të njëjtën ditë në tre segmente të tubacioneve Nord Stream është i paprecedentë dhe tani për tani është e pamundur të vlerësohet se sa kohë duhet për të riparuar infrastrukturën e transportit të gazit, " tha operatori i rrjetit Nord Stream.

Megjithëse asnjë prej tubacioneve nuk po transportonte gas, ato përmbanin gaz nën presion.

Denmark's Energy Minister Dan Jorgensen said on Monday that a gas leak had been detected in the Nord Stream 2 pipeline between Russia and Denmark.

Gazprom, the Kremlin-controlled company with a monopoly on Russian gas exports, declined to comment.

Russia reduced gas supplies to Europe before completely suspending them, saying Western sanctions had caused technical difficulties. European politicians say that this was a pretext to stop the gas supply.

Nord Stream 2 was never commissioned. Germany blocked the project a few days before Russia began its aggression against Ukraine./voa

Lajmet e fundit nga