LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Russia launches more than 40 missiles across Ukraine

2022-06-25 15:37:00, Kosova & Bota CNA
Russia launches more than 40 missiles across Ukraine
Rocket

Russia launched rocket attacks across Ukraine on Saturday morning, targeting mostly military targets.

The New York Times reported that more than 40 rockets were used in the attacks, which the newspaper said were launched from Belarusian airspace just hours before a meeting between Russian President Vladimir Putin and Belarusian Alexander G. Lukashenko in St. Petersburg.

There is still no information on potential victims as a result of these attacks.

Meanwhile, Ukrainian troops announced that they were withdrawing from the eastern city of Sievierodonetsk after weeks of fierce fighting with Russian forces.

Guvernatori i rajonit të Luhanskut Serhiy Haidai tha se trupat kishin marrë urdhër për t'u zhvendosur në pozicione të reja.

Ukraina tha se forcat ruse kishin pushtuar plotësisht qytetin fqinj Lysychanskun që gjithashtu shtrihet në rajonin lindor të Luhanskut. Moska pretendoi se ka rrethuar rreth 2,000 trupa ukrainase në këtë zonë.

Gjasat janë që Kremlini të marrë kontrollin e plotë të provincës Luhansk, një nga objektivat e shpallura të Moskës.

Për të stabilizuar situatën në Luhansk, Ukrainës i duhet armë i tha gjenerali më i lartë ukrainas, homologut të tij amerikan të premten.

"Diskutuam mbi situatën operacionale dhe rrjedhën e ndihmës teknike ndërkombëtare", shkruante gjenerali ukrainas Valeriy Zaluzhniy në aplikacionin Telegram pas një telefonate me gjeneralin Mark Milley, shefin e Shtabit të Përgjithshëm të SHBA-ve.

Ukraina ka thënë se avantazhi që ka Rusia në artileri, në vijën e frontit të Donbasit, po u kushton shumë trupave ukrainase, ndaj Kievi u ka bërë bërë thirrje partnerëve perëndimorë që ta furnizojnë me më shumë armë.

Një zyrtar i lartë amerikan i mbrojtjes vlerësoi të premten vendimin e Ukrainës për t'u tërhequr nga Sievierodonetsku, duke e cilësuar atë si masë "profesionale" e "taktike".

Zyrtari që foli në kushte anonimiteti tha se forcat ruse kanë qenë në gjendje të përparojnë rreth Sievierodonetsk, por me kosto të konsiderueshme sikurse shtoi ai.

“Rusët kanë pësuar viktima të shumtë e humbje në armatime të rënda”, tha zyrtari. “Forcat ruse po japin shenja të konsumimit dhe të moralit të dobësuar dhe kjo po ndikon në aftësinë e tyre për të përparuar me shpejtësi”.

The United States pledged $ 450 million more in military aid to Ukraine this week, including other long-range missile systems, in addition to the $ 1 billion in aid announced about a week ago.

The top US defense official said Friday that Ukrainian forces are training with four other high-mobility artillery missile systems (HIMARS) as part of the newly announced package. American systems will be put to use in the war, within a few weeks./voa

Lajmet e fundit nga