LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Over 15 thousand victims from the earthquakes in Turkey and Syria

2023-02-09 08:18:32, Kosova & Bota CNA

Over 15 thousand victims from the earthquakes in Turkey and Syria

Over 15,000 people have lost their lives as a result of the powerful earthquakes of February 6 in Turkey and Syria.

In Turkey, more than 60,000 people have been injured and more than 12,873 have lost their lives, according to the disaster management agency. Over 2,900 victims have been reported in Syria.

The first quake on February 6 was a magnitude 7.8 with an epicenter about 26 kilometers from Nurdagi city and about 33 kilometers from Gaziantep city, the US Geological Survey said. Also, during the same day, another powerful earthquake of 7.5 magnitude was recorded.

Gjatë natës, ekipet e shpëtimit vazhduan të kërkojnë për të mbijetuar mes rrënojave të strukturave të shembura, por shpresat për të gjetur më shumë njerëz të gjallë shkojnë duke u zvogëluar pasi kanë kaluar më shumë se tre ditë që nga tërmetet.

Përpjekjet e shpëtimit janë penguar nga temperaturat e ulëta dhe qindra pasgoditje, të cilat e kanë bërë veçanërisht të rrezikshme punën në strukturat e paqëndrueshme.

Dhjetëra mijëra njerëz kanë humbur shtëpitë e tyre.

Ekspertët thanë se koha po mbaron për të mbijetuarit e bllokuar nën rrënojat e tërmeteve në Turqi dhe Siri, teksa përpjekjet e kërkim-shpëtimit janë vendimtre në 72 orët e para.

Më shumë se 90 për qind e të mbijetuarve të tërmetit shpëtohen brenda tri ditëve të para, thanë ata.

Turkey's President Recep Tayyip Erdogan visited the hard-hit Hataiti province on Wednesday, where residents have criticized the government's efforts, saying search and rescue teams were slow.

According to the disaster management agency, more than 110,000 rescue personnel are participating in the effort to save as many lives as possible, and more than 5,500 vehicles, including tractors, cranes, bulldozers and excavators have been dispatched to the affected areas. from earthquakes./REL

Lajmet e fundit nga