LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Koreja e Veriut njofton lëshimin e 'satelitit'/ Japonia në gatishmëri

2023-05-29 08:36:00, Kosova & Bota CNA

Koreja e Veriut njofton lëshimin e 'satelitit'/ Japonia në

Zyrtarët japonezë besojnë se lëshimi nga Koreja e Veriut do të përfshijë një raketë balistike. Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida tha se një akt i tillë do të shkelte rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Koreja e Veriut ka informuar Japoninë për një satelit që planifikon ta lëshojë në javët e ardhshme, tha të hënën një zyrtar i rojes bregdetare japoneze.

Çfarë dimë për nisjen?

Lëshimi i satelitit, i cili do të bëhet midis 31 majit dhe 11 qershorit, sipas njoftimit të Phenianit, po spekulohet të jetë një përpjekje e Koresë së Veriut për të instaluar një satelit zbulues ushtarak në orbitë.

Ekspertët besojnë se lëshimi i satelitit ushtarak është një përpjekje e Koresë së Veriut për të rritur mbikëqyrjen e saj dhe për të sulmuar armikun e saj me më shumë saktësi nëse shpërthen konflikti.

Në fillim të këtij muaji, Koreja e Veriut kishte thënë se ka përfunduar punën në satelitin e saj të parë spiun dhe tani është gati për lëshim.

Njoftimi nga autoritetet e rrugëve ujore të Koresë së Veriut informoi rojen bregdetare të Japonisë se raketa mund të prekë ujërat në Detin e Verdhë, Detin e Kinës Lindore dhe në lindje të ishullit Luzon të Filipineve.

Zyra e kryeministrit japonez shkroi në Tëitter se kryeministri Fumio Kishida lëshoi ??udhëzime "për njoftimin e Koresë së Veriut për lëshimin e një rakete balistike që ajo e përshkruan si një satelit".

 “Çdo lëshim i raketës nga Koreja e Veriut, edhe nëse quhet satelit, është një shkelje serioze e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, u tha Kishida gazetarëve.

Zyra e kryeministrit tha se do të bashkëpunojë "me vendet përkatëse si SHBA dhe Koreja e Jugut".  Ai ka udhëzuar zyrtarët që të vazhdojnë të monitorojnë situatën dhe të mbledhin dhe analizojnë informacione në lidhje me nisjen./ Dw

 

Lajmet e fundit nga