LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

BE, në prag të një marrëveshjeje të madhe për të rinovuar rregullat për migracionin dhe azilin

2023-06-08 07:58:00, Kosova & Bota CNA

BE, në prag të një marrëveshjeje të madhe për

Pas vitesh debateshdhe përçarje, Bashkimi Evropian është afër një marrëveshjeje të madhe për të krijuar një politikë të unifikuar migracioni.

Ministrat e punëve të brendshme nga i gjithë Bashkimi Evropian do takohen sot në Luksemburg për të vendosur nëse votojnë ose refuzojnë një grup të ri rregullash për të menaxhuar kolektivisht pritjen dhe zhvendosjen e azilkërkuesve.

Nëse miratohet, marrëveshja do të përfaqësonte një përparim të pakundërshtueshëm në luftën e gjatë dhe të mundimshme për të krijuar një kornizë të përbashkët për të qeverisur migracionin, një nga temat më shpërthyese dhe polarizuese në axhendën e BE-së.

Më pas, Këshilli i BE-së do të lejohet të nisë negociatat me Parlamentin Evropian me qëllim të përfundimit të legjislacionit përpara zgjedhjeve të BE-së të vitit të ardhshëm.

Objektivi përfundimtar është heqja e mënyrës ad-hoc të menaxhimit të krizës që ka qenë në fuqi që nga kriza e migracionit të vitit 2015 dhe është dëshmuar se është e pamjaftueshme për të përballuar sfidën e dimensioneve ndërkufitare.

Vitin e kaluar, BE mori më shumë se 962,000 kërkesa për azil, shifra më e lartë në gjashtë vitet e fundit.

"Janë 50/50 shanset," tha një diplomat i lartë përpara votimit me aksione të larta, duke folur në kushte anonimiteti për të shprehur ndjenjat e tyre më lirshëm.

"Ne kemi shumë shpresë. Është delikate. Por ne mendojmë se është e mundur," tha një diplomat nga një vend tjetër.

Optimizmi po ndahet nga Ylva Johansson , Komisionerja Evropiane për Çështjet e Brendshme, e cila të martën tha se kishte një "shans të madh" për të arritur një marrëveshje.

"Nëse ka një vullnet, do të ketë një marrëveshje," u tha Johansson gazetarëve.

Rregullat në tryezë burojnë nga Pakti i Ri për Migracionin dhe Azilin, një propozim holistik i paraqitur nga Komisioni Evropian në shtator 2020.

Elementi më inovativ i paktit është një sistem "solidariteti i detyrueshëm" që do t'u jepte vendeve anëtare tre opsione për të menaxhuar fluksin e të ardhurve të rinj.

Pranoni një numër azilkërkuesish të zhvendosur. Paguani për kthimin e aplikantëve të refuzuar në vendin e tyre të origjinës.

Financimi i të ashtuquajturave "masa operacionale", të tilla si infrastruktura dhe transporti.

Ky mekanizëm solidariteti, së bashku me rregullat e reja për procedurat e azilit, janë dy legjislacionet që do të hidhen në tryezë të enjten.

 

Por projektligjet janë ripunuar ndjeshëm që nga prezantimi i Komisionit në vitin 2020. Në fakt, ministrat do të diskutojnë një tekst kompromisi të hartuar nga Suedia, vendi që aktualisht mban presidencën e rradhës të Këshillit të BE-së dhe vepron si një ndërmjetës i ndershëm në bisedime.

Suedia qarkulloi propozimin e saj të fundit të martën në mbrëmje, duke i lënë zyrtarët të hidhnin mbi detajet e tekstit në një kohë rekord përpara takimit të së enjtes.

Kompromisi është përshkruar si një "ekuilibër i mirë" midis solidaritetit gjuhës së koduar për zhvendosje dhe përgjegjësisë barrën e ngarkuar nga vendet e vijës së parë, të cilat duhet të përpunojnë shumicën e kërkesave për azil.

Nga njëra anë, vendet jugore, sistemet e azilit të të cilëve shpesh janë të mbingarkuar dhe me burime të pamjaftueshme, kanë kërkuar vazhdimisht marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për rishpërndarjen e migrantëve në të gjithë bllokun.

Gjermania, një vend me një politikë tradicionalisht miqësore ndaj migracionit, ka mbështetur gjithashtu idenë e një sistemi të përhershëm zhvendosjeje.

Por nga ana tjetër, shtetet e Evropës Qendrore dhe Lindore kundërshtojnë me forcë çdo masë që do t'i detyronte ata të strehojnë azilkërkuesit brenda kufijve të tyre - apo edhe të kontribuojnë financiarisht për kthimin e tyre, siç parashikohet në propozimin aktual.

Polonia, në veçanti, ka kundërshtuar një shifër të propozuar prej 22,000 € që vendet do të duhet të paguajnë për çdo azilkërkues që nuk dëshirojnë ta zhvendosin.

Projektligji do të ketë nevojë për miratimin e të paktën 15 vendeve anëtare që përfaqësojnë të paktën 65% të popullsisë së BE-së.

"Ka vrull," tha një diplomat i lartë përpara votimit. "Por dallimet mbeten. Suksesi nuk është aspak i sigurt."

Sipas diplomatëve, vota kryesore do të jepet nga Italia, e cila po përballet me një  rritje të madhe të emigrantëve që mbërrijnë në brigjet e vendit përmes rrugës së rrezikshme të Mesdheut.

Qeveria në Romë ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për të përballuar situatën, duke shënuar kështu për herë të parë që nga viti 2011 që merret ky vendim radikal./ CNA.al

Lajmet e fundit nga