LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Bumi" i vizitorëve/ Alberta Zani: Këtë vit pritet të ketë 30% rritje të turizmit

11 Prill 2024, 20:09, Ekonomi CNA

"Bumi" i vizitorëve/ Alberta Zani: Këtë vit pritet

Operatorja turistike, Alberta Zani e ftuar në një emision televiziv, u shpreh se këtë vit pritet të ketë 30% rritje të turizmit në vendin tonë.

Sipas Zanit, tashmë kërkohet një punë me cilësi nga punonjësit, dhe se përveç rrogës, punonjësit duhet të rriten edhe profesionalisht.

“Panairi i Berlinit është panairi më i madh i turizmit, dhe Shqipëria pati një prezantim super dinjitoz, ndryshe nga çdo panair tjetër. Të gjithë njerëzit që morën pjesë aty, përveç pjesës së vizitorëve që vijnë në vendin tonë, u fol edhe për pjesën e pagesave, si dhe të punëtorëve që mungojnë.

Më rastisi që takova disa shqiptarë që jetonin në Berlin, në një restorant. Dhe iu thashë se kanë ikur të gjithë. Ndërkohë ata më thanë që vijnë në Shqipëri për diellin dhe vendet e bukura.

Alberta më tej rrëfen se iu kishte thënë që në Shqipëri nuk mund të paguheshin siç do të donin ata.

Dhe ata mu përgjigjën: Jo Alberta e ke gabim. Ne nuk paguhemi më shumë se 1000 euro.

Alberta shprehet se nuk janë pagat e ulëta problem që të rinjtë shqiptarë po ikin nga vendi.

Këtë vit pritet të ketë 30% rritje të turizmit në vendin tonë. Edhe pagat janë rritur mbi 30% në sektorin e turizmit. Dhe përderisa ne paguajmë, duhet që të na shpërblehet në punë. Dhe ajo që kërkohet është një punë me cilësi. Duhet që përveç rrogës, punonjësit të rriten edhe profesionalisht.”, tha Zani./ CNA

Lajmet e fundit nga