LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SPAK merr në pyetje Elton Qynon/ Reagon kreu i Unionit të Gazetarëve

13 Dhjetor 2023, 21:49, Aktualitet CNA
SPAK merr në pyetje Elton Qynon/ Reagon kreu i Unionit të
Aleksandër Çipa

Kreu i Unionit të Gazetarëve, Aleksandër Çipa foli për mbajtjen për një kohë për më shumë se 10 orë në SPAK të gazetarit Elton Qyno.

Çipa u shpreh se po ndiqet me shumë vëmendje dhe se reagimi do jetë ashtu sic meriton të jetë.

“Nëse kemi të bëjmë me një rast që quhet i paprecedentë për raportin e së drejtës që ka gazetari për të mos dekonspiruar burimin dhe këmbënguljen e drejtësiësë për ta pasur atë burim atëherë kjo natyrisht që do marrë një dimension tjetër dhe në këtë cështje do të përfshihen jo vetëm elementët e avokatisë por edhe për ta dimensionuar atë edhe si një histori që është e re dhe ka të panjohurat e veta. Po e ndjekim çështjen me shumë vëmendje. Presim sa më parë të kemi një njoftim zyrtar. Reagimi jonë do jetë ashtu siç meriton të jetë.’’, tha Çipa.

Gazetari Elton Qyno është thirrur në SPAK në lidhur me një dosje nën hetim nga prokurori Behar Dibra.

Qyno ka shkuar në Prokurorinë e Posaçme rreth orës 10:00 të paradites së sotme dhe ka dëshmuar për disa orë./ CNA

Lajmet e fundit nga