LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shqipëria, kampione e rajonit”/ Kryeparlamentari i Bullgarisë: Keni mbështetjen tonë për integrimin në BE

26 Shkurt 2024, 10:59, Aktualitet CNA

“Shqipëria, kampione e rajonit”/ Kryeparlamentari i

Kryeparlamentari i Bullgarisë, Rossen Jeliazkov, ka vizituar Shqipërinë dhe ka takuar kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikollën.

Jeliazkov bëri me dije mbështetjen e Bullgarisë në rrugën e Shqipërisë drejt BE-së duke e quajtur atë kampione në zbatimin e politikave të jashtme si dhe kushteve për t'u anëtarësuar në familjen e madhe evropiane.

“Nënvizuam marrëdhëniet tona edhe në kontekstin e procesit të integrimit në BE edhe në kontekstin e sfidave para rendit ndërkombëtar.

Folëm edhe për aspektin parlamentar.

Mes vendeve tona nuk ka çështje të hapura, dialogu politik është në nivele të larta.

Konkluzionet e KE-së sa u përket indikatorëve të përparimit të Shqipërisë janë të përkrahasura nga ana jonë.

Shqipëria e ka mbështetjen e palëkundur të Bullgarisë.

Shqipëria është kampioni i rajonit. Ajo përmbush të gjithë detyrimet e politikës së jashtme”, tha kryeparlamentari bullgar./ CNA

Lajmet e fundit nga