LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama: Ekonomia shqiptare është forcuar, kemi inflacionin më të ulët në rajon

27 Nëntor 2023, 16:55, Aktualitet CNA

Rama: Ekonomia shqiptare është forcuar, kemi inflacionin më

Kryeministri, Edi Rama thotë se ekonomia shqiptare ka mesataren e inflacionit më të ulët në rajon.

Ai u shpreh në Asamblenë e Zgjeruar të Partisë Socialiste në Vlorë se vitin e ardhshëm inflacioni do të kthehet në normën e tij të zakonshme.

Sipas tij kemi një monedhë të fortë nga forcimi i ekonomisë.

“Ekonomia shqiptare ka mesataren e inflacionit më të ulët në rajon. Vitin e ardhshëm besojmë se inflacioni do të kthehet në normën e tij të zakonshme. Kemi një monedhë të fortë nga forcimi i ekonomisë. Kemi rritur pagën minimale në 400 milionë euro, por sot ne kemi një pagë që nuk është thjesht 100 mijë lekë por 400 euro. Paga të cilat vitin e ardhshëm do të kenë një rritje të re domethënëse dhe për te cilat kemi vendosur 400 milionë euro në buxhet.

Kjo rritje domethënëse e pagave do të bëjë që paga mesatare në mesin e vitit të ardhshëm të jetë 900 euro. Një pagë mesatare 900 euro në sektorin publik deri pak vite më parë do të dukej diçka për konsum elektoral. Po e arrijmë më shpejtë se parashikimi dhe është një fakt domethënës për situatën e përmirësuar ekonomike. Rritja e pagave në turizëm do të vijë dhe nga nevoja për krah pune në industrinë e turizmit dhe për të pasur krah të kualifikuar pune. “, tha Rama./ CAN

Lajmet e fundit nga