LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lista e kateve pa leje, 30 shtesa e ndërtime abuzive në tejkalim të planit

12 Shtator 2022, 17:36, Aktualitet CNA
Lista e kateve pa leje, 30 shtesa e ndërtime abuzive në tejkalim
Foto ilustruese

Grupi i verifikimit të kateve të pallateve pa leje ka evidentuar rreth 30 ndërtime abuzive në tejkalim të lejeve të miratuara.

"Euronews Albania" mëson se shtesat e pallateve pa leje ndodhen, jo vetëm në periferi, por edhe brenda vijës së verdhë të kryeqytetit.

Aksioni i ndërmarrë për shtesat pa leje ka evidentuar rreth 30 ndërtime abuzive në tejkalim të planeve zhvillimore.

"Euronews Albania" mëson se objektet me probleme janë konstatuar jo vetëm në periferi, por edhe brenda vijës së verdhë apo unazës së vogël të kryeqytetit.

Grupi i verifikimit që është ngritur për operacionin e konfiskimit, siç cilësohet nga qeveria, po kalon në sitë edhe veprimet e Inspektoratit Vendor dhe Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit, ku në fokus është sektori i veprave të mëdha.

Edhe Agjencia e Mbikëqyrjes policore po verifikon rolin e efektivëve të komisariateve në zonat ku janë konstatuar ndërtimet pa leje.

Në 2 operacionet e para, u zbuluan 1 pallat pa leje dhe 1200 m2 shtesë pa leje në zonën e farkës të ndërtuara nga biznesmenët Julian Morina dhe Pëllumb Salillari.

Qeveria u ka lënë 2 mundësi për të shmangur konfiskimin, të drejtën e parablerjes më çmimin e tregut ose dhurimin për shtresat në nevojë e banesa sociale./euronews 

Lajmet e fundit nga