Kolumbiani me sëmundje jovdekjeprurëse fiton betejën ligjore për eutanazi

10 Janar 2022, 10:37, Kosova & Bota CNA
Kolumbiani me sëmundje jovdekjeprurëse fiton betejën ligjore

Victor Escobar është kolumbiani i parë që vdes nga eutanazia pa pasur një sëmundje vdekjeprurëse.

Lajmi u bë me dije nga avokati i tij Luis Giraldo, i cili konfirmoi gjithashtu se eutanazia ishte tërësisht ligjore.

?Ne arritëm qëllimin që pacientët si unë, të cilët nuk janë me sëmundje vdekjeprurëse, por degjeneruese, të fitojnë këtë betejë, një betejë që hap dyert për pacientët e tjerë që vijnë pas meje dhe që tani duan një vdekje dinjitoze,? ? tha 60-vjeçari në një video për mediat.

Escobar vuajti nga një sëmundje pulmonare kronike në fazën përfundimtare, e cila nuk është domosdoshmërisht vdekjeprurëse, por ul ndjshëm cilësinë e jetës dhe pacienti fatkeqësisht vuan shumë.

Procedura u zhvillua në një klinikë në Cali, kryeqyteti i provincës Valle del Cauca të Kolumbisë.

Escobar kishte luftuar dy vjet për të drejtën e tij për eutanazi përballë kundërshtimit nga mjekët, klinikat dhe gjykatat, edhe pse Gjykata Kushtetuese vitin e kaluar pranoi se procedura nuk duhej të ishte e disponueshme vetëm për personat me sëmundje vdekjeprurëse./euronews

Lajmet e fundit nga