LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tragjike/ Ndërron jetë regjizorja e njohur në ambientet e Ministrisë së Kulturës

27 Tetor 2021, 17:06, Kosova & Bota CNA
Tragjike/ Ndërron jetë regjizorja e njohur në ambientet e

Një lajm i hidhur vjen nga Kosova. Regjizorja e njohur Burbuqe Berisha ka ndërruar jetë ditën e sitme në ambientet e Ministrisë së Kulturës.

Shkak i vdekjes dyshohet të jetë një atak në zemër.

Burbuqe Berisha ka ndërruar jetë një moshën 51 vjeçare dhe për këtë lajm të trishtë kanë reaguar edhe komuniteti artistik

?Me pikëllim ju njoftojmë se sot në mesditë në Ministrinë e Kulturës papritmas ka ndërruar jetë regjisorja e filmit dhe teatrit Burbuqe Berisha. Jemi thellësisht të prekur nga kjo ngjarje dhe u shprehim ngushëllime familjes, miqve dhe gjithë komunitetit artistik?, thuhet në njoftim.

Më tej në komunikatën e Ministrisë shkruhet, ?Burbuqe Berisha ishte regjisore e një numri të konsiderueshëm të filmave të shkurtër, të gjatë, dokumentarë, serive televizive, shfaqjeve teatrore dhe fituese e disa shpërblimeve në festivale të filmit dhe teatrit me karakter vendor e ndërkombëtar. Berisha në vitin 2019 mori çmimin kombëtar për kinematografi.

Regjizorja ka punuar si menaxhere në Kino ABC në Prishtinë, si producente në Kosova Film, si dhe ishte drejtoreshë e përgjithshme e Teatrit Kombëtar të Kosovës dhe anëtare e Këshillit Drejtues të QKK-së, si dhe të Ansamblit ?Shota?. Së fundi ishte pjesë e përgatitjes së regjisë për koncertin inaugurues të Operës së Kosovës?./CNA.al

Lajmet e fundit nga